Jak na kuchyni v minimalistickém stylu?

Protipólem rustikální kuchyně je racionální a podle mnohých chladná a sterilně čistá minimalistická kuchyň. Při návrhu minimalistické kuchyně je prvořadá funkčnost. Ozdoby ani ornamenty v ní nemají místo. Nejnovější módní výstřelky v této kategorii kuchyní inklinují k bílé, perleťově šedé a hliníkové barevnosti, která se kombinuje se skutečným hliníkem, antikorem a sklem. Ukázky prestižních výrobců představují kuchyně velkorysých rozměrů, kde se klade důraz na kvalitní a výkonnou techniku, promyšleně ukrytou pod hladkými plochami kuchyňské sestavy.

V takové kuchyni se uplatní i umělý kámen. Lze z něj vytvářet libovolné tvary dřezů - od klasických až po futuristické - které plynule přecházejí do plochy pracovní desky spojené s obkladem stěny. Vzniká tak jednolitá plocha bez spár, která se snadno udržuje a zachovává si svůj původní vzhled bez ohledu na věk. Lehkost a vzdušnost kuchyně se dosahuje nejen střídmosti v barevném, ale také v konstrukčním řešení sestavy. Spodní skříňky jsou často na viditelných nerezových nožičkách - bez soklu, případně zavěšené na stěně. Pod skříňkami tak vznikne zcela volný prostor.

V minimalistické kuchyni se téměř všechno kuchyňské nářadí i drobná technika ukrývají ve skříňkách, mělkých i vysokých (výsuvech) zásuvkách a za multifunkční zástěnou za pracovní deskou. Díly zástěny se mohou vyklápět nebo posouvat jako posuvné dvířka. Po odklopení či posunutí odkrývají skryté kuchyňské pomůcky. Pevné místo na nářadí a přístroje (mixér, kávovar, kuchyňská váha, kráječ apod.) Určuje bohatá a důmyslná vnitřní výbava skříněk. Velký význam v této kuchyni mají kvalitní kování, které umožňují maximální využití prostoru (plně výsuvné mechanismy, posuvná dvířka apod.) A rafinované proměny kuchyně. Magicky až futuristicky kuchyni dotváří osvětlení kuchyňské linky v různých - převážně studených barvách (modrá, zelená). Ostré světlo barevných zářivek často změkčuje předsazené pískované sklo.

Minimalistická kuchyň má dokonalý vzhled a důmyslné úkryty. Pojme množství potřebných kuchyňských drobností, které jinak vytvářejí dojem, že jsou neuklizené. Z hladkých ploch kuchyně nic nepřečnívá.

 

Profesionální look

Profesionální vzhled kuchyně docílíme, pokud v ní téměř všude použijeme antikoro. Nerez je velmi houževnatý a odolný materiál, a proto se v kuchyňských provozech uplatní téměř všude. Zařízení profesionální kuchyně je velmi střídmé a chladné nejen na pohled, ale i na dotek. Oproti minimalistické kuchyni působí trochu robustnější dojmem. Na výrobu pracovních desek se používá antikoro lisované v jednom kuse s dřezem (podobně jako při umělém kameni). Povrch spodních skříněk je opět z leštěného nerezu, horní skříňky nahrazují police a tyče na zavěšení kuchyňského nářadí s konstrukcí z nerezových profilů. Celou kompozici lze zjemnit, pokud se na předních plochách - dvířkách a čelech zásuvek - nepoužije antikoro, ale MDF deska obalená v barevné fólii či stříkaná MDF. Nejvhodnější jsou studené barevné odstíny (peprmintový, arktická modrá, světle žlutá), které nenarušují původní záměr vytvořit profesionální vzhled. Udržet kuchyni plnou antikora bez otisků rukou na lesklých plochách dá pořádně zabrat, ale je jisté, že taková kuchyň vydrží dlouhé roky.

 

Futurismus

Pro někoho je synonymem futurismu v kuchyni minimalistický design. Kuchyně v katalozích s označením futuristické jsou však ukázkou měnících se organických tvarů a výrobních technologických možností v oblasti tváření ploch. Barevnost futuristické kuchyně není příliš podstatná, důležitý je vysoký lesk. Chybí jakékoliv ozdoby, aby mohly dokonale vyniknout tvary. Atmosféra futuristické kuchyně nám se špetkou fantazie může připomenout interiér kosmické lodi ze sci-fi seriálů.

 

Moderní kuchyně

Minimalismus představuje v oblasti zařizování extrém, který je pro mnoho uživatelů nepřijatelný. Pro prestižních světových výrobců kuchyní však vytváří prostor, kde lze aplikovat nejnovější materiály, kování i techniku a předběhnout konkurenci novým konceptem propracovaným do nejmenších detailů. V minimalistické kuchyni je snaha používat materiály, které jsou tenčí a mají nižší hmotnost, ale zároveň jsou stejně pevné a odolné než klasické materiály (ba dokonce pevnější).

Moderní kuchyně je svým tvarem minimalistická, ale používají se v ní i pastelové a zářivé barvy a klasické materiály (dřevo, přírodní dýha). Vzory dřeva a barvy doplňuje chladné sklo, hliník a nerez. Moderní kuchyň je pestřejší a příjemnější než strohá minimalistická kuchyň. V současnosti je poměrně oblíbená zejména u mladých lidí a mnoho německých i italských producentů inklinuje právě k tomuto stylu. Výstřednější návrhy akceptují ostré a zářivé barvy. Umírněnější verze používají přírodní dýhy a decentní tlumené barvy. Úchytky na kuchyni bývají převážně kovové (nikl, lesklé nebo broušené antikoro, hliník) a mají jednoduchý tvar. Mohou mít například formu štíhlých dlouhých tyčí nebo tzv. mušlí zapuštěných ve dvířkách, ale mohou být i integrované na hraně dvířek (speciální hliníkové profily).

Odsavač par se navrhuje jako výsuvný, přičemž jeho mechanismus se ukrývá ve skříňce nad ním, nebo samostatný. Výrobci odsavačů nabízejí modely různých elegantních tvarů, některé typy odsavačů mají i rovnou či tvarovanou plochu z bezpečnostního skla.

Moderní kuchyně zohledňuje ergonomické požadavky a fakt, že průměrná výška populace je větší než v minulosti. Často se v ní setkáváme s výškovými rozdíly pracovní plochy. Varné centrum lze oproti přípravné ploše s výškou 85 až 95 cm snížit na 79 cm, mycí centrum lze naopak zvýšit až na 104 cm. Přesné údaje závisí od výrobních rozměrů skříněk, výšky soklu a tloušťky pracovní desky.

Na zástěnu moderní kuchyně lze použít sklo, nerez, laminát (velkoplošné materiály na bázi dřeva), přírodní nebo umělý kámen (podle toho, jaká bude pracovní deska), velkoplošný keramický obklad s úzkými spárami nebo naopak mozaiku. Je vhodné, aby zástěna barevně kontrastovala s předními plochami kuchyňské sestavy.

 

Doplňky v moderní kuchyni

Moderní kuchyně vypadá dobře vždy první týdny po montáži, ale čím víc ji používáme, tím větší je i riziko, že se v ní postupně začne zdomácňovat "folklór" ze staré kuchyně. Tuto tendenci mají zejména pletené košíky, malované hrnky a džbány či barevné kárované textilie. Je velká škoda, že dobrý design nové kuchyně utrpí újmu použitím nevhodných doplňků. Pokud jste se jednou rozhodli pro moderní styl, je třeba se obrnit, překonat staré zvyky a nevhodné dekorace na lidovou notu přesunout na chalupu.

Ale co kupodivu funguje velmi dobře, je kombinace moderní kuchyně s prvky odlišných kultur. Obrovskou inspiraci v tomto směru poskytují obchody s čínským, indickým a indonéským nábytkem a doplňky. V sousedství moderních hladkých materiálů se použijí materiály jako např. bambus, španělský rákos či exotické dřeviny. Důležitý je správný výběr a neuspěchané rozhodnutí. Bambusová plovoucí podlaha vypadá v moderní kuchyni velmi dobře, bambus je navíc pevný, odolává vzdušné vlhkosti a nepřekážejí mu ani louže vody - a to jsou pro podlahu do kuchyně ideální vlastnosti. Z masívu z exotických dřevin může být vyroben např. i prostorný jídelní stůl. Stůl se tak stane skutečným symbolem pospolitosti a pevnosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…