Na jedné straně musí být kuchyň stále funkční místnost, kde se využívají neustále nové spotřebiče, na druhé straně se klade stále větší důraz na její obyvatelnost, využití pro mnohé účely, propojení a sladění s ostatními prostorami bytu. Právě proto je rekonstrukce původních kuchyní v panelákových bytech, které nejsou schopny splnit tyto požadavky, již nezbytností. Na co všechno je třeba myslet, když jste se rozhodli pro rekonstrukci kuchyně?
Nejprve si musíte udělat přesnou představu o funkci vaší kuchyně. Už na začátku byste se měli rozhodnout, zda změníte pouze kuchyňskou linku, nebo uděláte kompletní přestavbu také s výměnou oken, dveří, případně částečně změníte dispozici bytu. Především musíte zvážit prostorové možnosti, velikost a dispoziční umístění kuchyně. Chcete ji používat pouze pro přípravu jednoduchých pokrmů nebo rádi vaříte? Chcete, aby byla i společenskou místností s jídelním koutem - umožňují však toto řešení prostorové podmínky vašeho bytu? Nebo chcete celkově změnit Dispozice kuchyně, otevřít ji do obývacího pokoje, resp. přemístit někde jinde, abyste získali prostor pro další pokoj? Pokud chcete kuchyni propojit s obývacím pokojem, je vhodné kuchyňský nábytek sladit s obývacím pokojem.
Pokud jste poněkud konzervativnější a tato změna by vás příliš rušila, ponechte kuchyni spojenou s ostatními místnostmi dveřmi a abyste získali prostor, můžete je zaměnit za posuvné nebo shrnovací. V této fázi vám doporučujeme konzultaci s architektem, případně stavebním inženýrem, kteří vám po předložení konkrétního půdorysu bytu mohou poradit nové možnosti řešení a pomoci s jednotlivými detaily. Je dobře navštívit kuchyňské studio, nejlépe několik, a dát si vytvořit grafický návrh a cenovou nabídku. Nabídka kuchyňských studií, které nám vypracují řešení ušité přesně na míru, je opravdu široká. Na druhé straně, výrobci nábytku nabízejí sektorové kuchyně, ze kterých si můžete svou novou kuchyni poskládat jako ze stavebnice.
Každá, i ta nejmenší kuchyň má v zásadě tyto části: chladicí centrum, přípravné centrum, varné centrum, jídelní centrum, mycí centrum a odpadové centrum, které musí vzájemně na sebe logicky navazovat. Při novém řešení dispozice kuchyňské linky je nutno zajistit dostatečný komunikační prostor a plynulost pracovních činností a pohodlnost pohybu.
Pokud jste si již ujasnili představu polohy jednotlivých zařizovacích předmětů i tvaru kuchyňské linky, měli byste zvážit, zda není třeba upravit jednotlivé příčky (pod pojmem příčka rozumíme dělící stěny s tloušťkou 60 mm, méně často 80 nebo 85 mm, pro srovnání - nosné stěny jsou běžně budované o tloušťce 150 mm) nebo vyměnit staré umakartové stěny v původním jádru. V případě nezbytné výměny umakartových stěn je vhodné odstranit celé staré jádro a podle připraveného půdorysu začít budovat nové příčky. Musíte dbát na to, abyste příliš nezatížili stávající stavbu a neporušili statiku, proto si je třeba dát posoudit stavební záměr statikem. Na výstavbu se používají lehké pórobetonové tvárnice nebo sádrokarton. Na stěny, na nichž nebudou žádné rozvody, můžeme použít 50 mm široké pórobetonové tvárnice. V ostatních případech se používají tvárnice o šířce 75 nebo 100 mm. Pórobeton před zděním podkládáme pružnou izolací, podobně jsou řešeny i boční spojení a spoj pod stropem. Pro vedení instalací je třeba vytvořit spáry.
Druhou možností je třeba příčky vybudovat pomocí kovové konstrukce, jejíž vnitřek se vyplní zvukovou izolací a obloží se sádrokartonem s impregnací proti vlhkosti. V konstrukci se vedou jednotlivé instalace. A co s bytovým jádrem, kde se příčky vytvářeli z panelů? Pokud se rozhodnete rozšířit si kuchyni a některé příčky odstranit, je dobré se obrátit znovu na statika, aby se zabránilo narušení nosných stěn. Bourací práce je vhodné přenechat odborníkům, aby při otřesech nedošlo k narušení statiky. Až po skončení demoličních prací se začíná s odstraňováním původních krytin na stěnách a podlaze.
Před tím, než začneme umísťovat nebo montovat kuchyňskou linku, ať už to budeme dělat sami, nebo si objednáme montáž v kuchyňském studiu, musíme mít dokončenou povrchovou úpravu podlahy, všech stěn za linkou, připravené přípojky vody, elektřiny a plynu. Dodatečné zásahy nebo změny často již nebudou možné, nebo jen za cenu velkých nepříjemností a možná i ztrát. Pokud máte při rekonstrukci kuchyně možnost přístupu k vodovodním trubkám, vyplatí se dát je odborně zkontrolovat, v některých případech i vyměnit, protože takovou příležitost už možná mít nebudete. V případě poruchy nebo prasknutí starého potrubí by si oprava vyžádala mnohem více námahy a financí a v neposlední řadě by také hrozilo poškození nové linky.
Neměli byste zapomenout ani na odtok vody z myčky nebo pračky a zajistit si dřezové sifony s přípojkou na odtokovou hadici myčky nádobí či pračky. Odtokové hadice jsou skryté ve skříňce pod dřezem, neklamou a nepůsobí rušivě, přitom jsou snadno přístupné. Odtok vody z pračky nebo myčky nádobí přímo do dřezu je velmi rizikovým řešením. Náhodné vyklouznutí hadice může vést k úniku velkého množství vody, která napáchá v kuchyni zbytečné škody.
Široké použití kuchyňských elektrospotřebičů, na které nebyly původní rozvody elektroinstalací dimenzované, spolu s požadavky na jiné řešení osvětlení kuchyně často vyžadují i úpravy rozvodů elektrické energie, které může provést pouze odborník.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu