Jak na novou kuchyň ve starém bytě? (2. čast)

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci kuchyně, je třeba si vše předem promyslet, protože kuchyni nepředěláváme na pár sezón, ale na delší období. Ne vždy platí, že to, co se nám zlíbí na první pohled, se nám bude líbit i později, a to, co se nám dnes zdá zbytečné, může být po dokončení přestavby nanejvýš žádané. Život ve funkční a estetické kuchyni bude radostí pro hospodyňky i ostatních členů domácnosti, a s pýchou ji budete ukazovat vašim návštěvám.

Kuchyňská linka

Pokud již máte za sebou i realizaci obkladu stěn, podlahy a malování, můžete přistoupit ke skládání nové kuchyňské linky. Při změně polohy je třeba brát v úvahu délku rozvodů jednotlivých instalací, proto je výhodnější nechat linku při instalační šachtě. Pokud nemáte uskutečnitelnou kuchyni, můžete linku řešit ve tvaru L nebo U. Při vytvoření kuchyňské linky tvaru L a U vzniká prostor pro vaši fantazii, ale dbejte na to, aby mycí centrum a sporák byly umístěny blízko sebe.

Linku v jedné linii je vhodné použít například, pokud si chcete otevřít prostor do obývacího pokoje. Lze ji doplnit kuchyňským ostrůvkem, který se dá využít také jako barový pult. Pokud chcete vytvořit linku v jedné linii, měli byste zvolit vyšší horní skříňky, získáte tak více úložného prostoru. Tento typ kuchyňské linky může působit trochu monotónně, ale dá se lehce osvěžit skleněnými vitrínami, matným sklem, různými úchyty. Různé výšky pracovní desky nebo zvýrazněný varný díl bývají také velmi působivé.

Pro zařízení kuchyně obecně platí - čím světlejší barva, tím působí prostor větším dojmem, a čím méně doplňků, tím je linka estetičtější.

 

Zařizovací předměty

Na trhu je velké množství dřezů, baterií, sporáků a kuchyňských spotřebičů. Všechny kuchyňské zařízení byste měli sladit jednotným stylem. Baterie si můžete vybrat ze široké nabídky - od historických až po ultramoderní, se zabudovaným dávkovačem saponátu, baterie šetřící vodu, zachycující chlor, olovo a nečistoty. Vodovodní dřezová baterie musí mít dostatečně dlouhou a pohyblivou výtokovou trubku. Je třeba mít na paměti, aby výtoková trouba sahala do dřezu minimálně 10 cm od okraje dřezu. Praktická je dřezová baterie se sprchovou hadicí, která se dá vytáhnout, je vhodná na opláchnutí nádobí proudem vody nebo sprchou. Při všech kuchyňských pracích se použijí praktické směšovací pákové baterie. Voda se dá snadno pustit jemným zvednutím páčky a má už při zapnutí nastavenou teplotu.

I kuchyňské dřezy jsou vyráběny v různých barvách a z různých materiálů. Dřez by měl být dostatečně velký i pro mytí větších kuchyňských potřeb. Do šuplíku pod pracovní plochou můžete zabudovat žehlicího prkna. Pomocí skládacích schůdků, které jsou zabudované do soklu pod linkou, dosáhnete i na nejvyšší poličky. Při výběru jídelního prostoru je třeba mít na paměti počet lidí a prostorové možnosti. Můžete si vybrat nejen jednoduchý stůl, ale i vyklápěcí nebo barový stůl.

 

Bílá technika

Pokud se rozhodnete pro zabudované elektrospotřebiče, je nezbytné, abyste si vybrali z těch, které jsou určeny k zabudování, protože výrobci těchto spotřebičů konkrétně řeší jejich správné větrání a chlazení. Pokud plánujete do kuchyňské linky zabudovat vestavné kuchyňské spotřebiče, měli byste předem myslet na jejich umístění a připravit potřebnou elektroinstalaci tak, abyste se vyhnuli dalšímu natahování kabelů nebo komplikacím, pokud budete chtít například uvolnit ledničku. Neměli byste zapomenout ani na elektrické zásuvky nad pracovní plochou, které jsou neocenitelné při používání kuchyňského robota, mixéru, elektrických struhadel, mlýnků, kávovaru a podobně. Při navrhování umístění elektrických zásuvek v lince bychom se měli poradit s odborníkem, abychom dodrželi bezpečnostní vzdálenost od zdroje vody.

Sporáky také varné desky můžete zabudovat do linky a troubu umístit do větší výšky, abyste se nemuseli sklánět. Cena této sestavy je již srovnatelná s cenou klasických sporáků. Mikrovlnnou troubu je vhodné umístit do prostoru mezi pracovní desku a vrchní skříňky. Chcete-li ušetřit prostor, investujte do sporáku, který obsahuje mikrovlnnou troubu. Jednotlivé spotřebiče se dají schovat za roletové dvířka vyrobeny ze dřeva nebo kovu. Pokud uvažujete o zabudování pračky do linky, nezapomeňte, že má hlučnější provoz a při otevřené dispozici vás její chod může například při sledování televize rušit. Myčka nádobí je skvělým pomocníkem v kuchyni a je proto třeba jí najít vhodné místo. Drtič odpadu zase zredukuje množství Vynášeného odpadu.

 

Materiály v kuchyni

Povrch nábytku a zařízení v kuchyni musí být dobře omyvatelný a schopný zvládnout zátěž, kterou činnosti v kuchyni přinášejí. Kolem sporáku se vytvářejí páry a prská rozpálený tuk, kuchyňský dřez je zase zdrojem neustálé vlhkosti. Proto by i stěna za kuchyňskou linkou, zejména v okolí sporáku a dřezu měla být snadno omyvatelná a odolná. Dnes už kromě kachliček nejrůznějších velikostí, barev, tvarů a kombinací existují i různé jiné vhodné materiály, například velkoplošné obkládací panely z tvrdého laminátu s povrchovou úpravou imitující dřevo, přírodní kámen, mramor nebo, pokud tomu odpovídá zvolený styl kuchyně, můžete se rozhodnout pro antikorové desky z ušlechtilé oceli, které jsou mimořádně trvanlivé.

Dřez je vystaven neustálé vlhkosti. Barevné dřezy z plastu s matným strukturovaným povrchem se snadno udržují a jsou odolné proti oděru, poškrábání a nárazům. Zajímavě a velmi moderně působí i akrylátové dřezy se strukturou mletého granitu nebo kameniny různých barev, které mohou být v barvě a struktuře pracovní desky, ale také v kontrastu s ní. Jednoznačně nejodolnější jsou však nerezové dřezy. I když jsou cenově nejnáročnější, představují výhodnou investici.

Prvkem, který udává neopakovatelný styl každé kuchyni, jsou dvířka na kuchyňské lince. Výběr dvířek je dnes skutečně velký - hladké nebo profilované, povrchově upravené fólií, dýhované nebo z masivního dřeva, plné nebo prosklené. K dvířkům třeba sladit pracovní desku, která by měla být co nejodolnější. Pracovní desky z vrstveného dřevotřískovo-laminátového materiálu mají vysokou odolnost proti nárazům a tlaku. Lesklé povrchy, které působí elegantně a stylově, jsou však o něco náchylnější na poškrábání. Měli bychom se snažit vyřešit pracovní plochu s co nejmenším počtem spojů, protože každý spoj, pokud se do něj dostane vlhkost, může být v budoucnu zdrojem poškození pracovní plochy.

Kuchyňskou linku doplňujeme vhodně zvolenou snadno udržovatelnou podlahou. Efektní jsou i barevné kombinace nebo kombinace různých materiálů, například kachličky a parkety. V kuchyních jsou oblíbené teplé zemité tóny a barva dřeva, které navozují příjemnou atmosféru rodinného tepla. Naopak, vhodně zvolené studené tóny modré a zelené nám zase mohou psychologicky snížit nežádoucí pocit tepla v kuchyni.

 

Osvětlení

Nejnovější trend v osvětlování kuchyní je v použití lokálního osvětlení. Osvětlují se jednotlivé pracovní plochy, jídelní stůl, můžete si dát nainstalovat osvětlení vnitřku skříněk. Je běžné nainstalovat osvětlovací rampu nad horní skříňky, ale tehdy je třeba dát lampu i pod ně, protože jinak si budete stínit vlastním tělem. Vhodnou kombinací přímého a odraženého světla můžete měnit atmosféru v místnosti podle potřeb a nálady. Pokud při přestavbě kuchyně uvažujete o novém způsobu osvětlení, musíte uvažovat i o nové elektroinstalaci, kterou vám může udělat jen odborník.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…