Jak na rekonstrukci kuchyně?

Pokud bydlíme v bytě či domě delší dobu, je třeba čas od času mnohé opravit či vyměnit, předměty a zařízení, které používáme dost často, dokonce nahradit jinými. Velmi intenzivně nám slouži i kuchyň, nutné je tedy po čase ji rekonstruovat.

 

Radikální nebo kosmetické změny?

Na začátku bychom se měli rozhodnout, do jaké míry budeme prostor i vybavení měnit. Pokud na skříňkách nedoléhají dvířka, pracovní deska je poškrábaná a korpus celkově opotřebený a nevzhledný, nemá smysl linku opravovat, protože dosažené změny by měly pouze vnější kosmetický charakter a na celkovém funkčním stavu linky by se nic nezměnilo. Navíc, naše potřeby a nároky se léty mění, a pokud máme linku starou patnáct či více let a dosud k tomu klasickou sektorovou, může být rekonstrukce příležitost zařídit a vybavit kuchyň podle našich představ. Novým uspořádáním získáme více prostoru, lepší uspořádání, a tím i větší pohodlí při vaření. Opomenout nesmíme ani vyšší estetickou hodnotu prostoru.

 

Samostatná kuchyň

Prvním krokem jsou nezbytné stavební úpravy, které zčásti závisí na stavu našeho domu či bytu. Znamená to v případě nutnosti vyměnit rozvody vody, případně plynu a elektřiny a nainstalovat přípojky pro všechny spotřebiče. Musíme se také rozhodnout, zda ponecháme kuchyň jako samostatnou místnost nebo ji spojíme s obývacím pokojem, pokud tomu tak již není. Pokud je kuchyň samostatná a nechceme nebo nemůžeme odstranit dělící stěnu, stále máme šanci vylepšit kromě estetického vzhledu i ergonomické uspořádání, například častý nedostatek panelákových kuchyní - nevhodné umístění dřezu a sporáku. Uspořádání jednotlivých ploch by mělo kopírovat postup při přípravě jídla. Na začátku by měla být špajz a lednice, dále odkládací plocha na potraviny, potom dřez na očištění a umytí, další menší pracovní plocha na zpracování potravin, a pak sporák, který by neměl být příliš daleko od dřezu. Za sporákem by mělo zůstat ještě alespoň 30 cm místa.

 

Společný obytný prostor

Pokud se rozhodneme pro spojení kuchyně a obývacího pokoje, musíme vzít v úvahu možné pro i proti. Velký obytný prostor je dnes moderní, ne každému ale musí nutně vyhovovat. Je příjemné mít při vaření kontakt s ostatními členy rodiny, na druhé straně ale musíme počítat s tím, že i ty nejmodernější spotřebiče jsou přeci jen hlučné a mohly by rušit hudbu či sledování televizoru. Na obtíž by mohl být pro někoho i pach připravovaného jídla, který se také nedá často zcela odvětrat. Další možnou nevýhodou jsou i větší nároky na úklid, v otevřené kuchyni se nedá nechat nepořádek. Použité nádobí může sice skrýt dostatečně velká myčka, ale to není všechno. Pokud to tedy prostor dovolí, je vhodné oddělit kuchyň a obývací pokoj pultíkem o něco vyšším, než je pracovní deska, který menší nepořádek dokonale skryje. Multifunkční obytný prostor je také náročnější i na zařízení interiéru. Nábytek v celé místnosti by měl ladit, nebo být ve vhodném kontrastu.

 

Design interiéru

V každé kuchyni je pak důležitá také četnost použitých materiálů, jejich povrchová úprava a barevné ladění. Pokud se rozhodneme prostor sjednotit v jedné barvě dřeva, nemusíme mít ještě vyhráno, protože i tak může celek působit fádně, stejně jako příliš mnoho kovu a skla. Vhodným akcentem by mohly být citlivě vybrané textilie a doplňky, případně květiny. Podle toho vybíráme i spotřebiče, nabídka je široká od smaltovaných až po luxusní retro nebo titanové, samozřejmostí by mělo být jejich zařazení ve třídách nejnižší energetické náročnosti.

 

Poraďte se s odborníkem

Z výše řečeného vyplývá, že rekonstrukce kuchyně je značně složitá a současně také i celkem finančně náročná záležitost. Neměli bychom se tedy inspirovat u známých, protože kuchyně je ryze osobní záležitost a měla by být takzvaně šitá na míru. Je velmi vhodné poradit se s odborníkem, ať už samostatným designérem nebo pracovníkem kuchyňského studia, kterému oznámíme svou představu, finanční limit a také způsob života, zda žijeme sami či máme rodinu, malé nebo velké děti, stravujeme se více doma nebo venku a podobně. Odborník nám poradí i s výběrem nábytku a spotřebičů, případně podlahové krytiny, svítidel a podobně, a zejména zabrání možným chybám a omylům, kterých bychom se mohli my sami dopustit a jejichž důsledkem by bylo prodloužení doby úprav a případně i vyšší finanční náklady.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Studená podlaha nestačí překrýt teplým kobercem, zde je potřeba její rekonstrukce

Když mluvíme o nové podlaze do stávajícího domu či bytu, obvykle máme na mysli nové parkety nebo dlažbu. Mluvíme...
více…

Jak vybrat pohodlnou židli k jídelnímu stolu?

Židle k jídelnímu stolu je důležitou součástí kuchyně nebo jídelny a jedná se o hodně používaný nábytek. Proto...
více…

Kuchyňské dřezy Franke překvapí svou odolností a atraktivním vzhledem

Kuchyňské dřezy jsou neodmyslitelnou součástí kuchyňské linky. Pokud provádíte rekonstrukci či výstavbu kuchyně,...
více…

Granitové dřezy jsou odolné a jen tak je neponičíte

Když se řekne granitový dřez, řada z nás neví, jak vypadá a jaké jsou jeho užitné vlastnosti. Přitom tyto dřezy...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Jak vylepšit svou kuchyň? Mám pro vás zaručené tipy!

Zejména ženy tráví v kuchyni nepředstavitelné množství času, a proto by tato místnost měla patřit k tomu...
více…

Nahradí bambusová brčka konečně ta plastová?

Ve Spojených státech se denně použije více než 500 000 000 plastových brček. A kde skončí většina z nich?...
více…

Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…