Jak si doma vytvořit venkovskou (rustikální) kuchyni?

Kuchyni asi nejvíce charakterizují vůně, chuť, teplo a pohoda. Vůně skořice, čerstvé kávy a dřeva, a chuť ještě teplého jablkového koláče nám mimoděk splývají s romantickým obrazem kuchyně ze starých zašlých časů. Synonymem domova a příjemných chvil strávených s blízkými je pro mnohé kuchyň babičky kdesi na vesnici - velký dřevěný stůl, přívětivé teplo ohně a lakovaný příborník. Klasika vonící kořením i vlastními kořeny, která je znamením, že je třeba se občas zastavit. Možná právě proto si rustikální kuchyně nacházejí v dnešním uspěchaném moderním světě své příznivce.

Romantická rustikální kuchyně (výraz rustikální pochází z latiny a znamená venkovská, vesnický, v přeneseném významu i hrubý, masivní, drsný) inspirovaná minulostí nemusí být celá ze starožitností. Je možné v ní kombinovat originální staré zařízení s moderním nebo ji dokonce celou zařídit novým nábytkem s vhodným tvaroslovím. Pokud při tom dodržíte určitá pravidla, nabude vaše kuchyň přirozený rustikální ráz, i když bude ve skutečnosti směsí starého a nového či venkovem implantovaným do městského domu. Pramenem potřebných informací a inspirací mohou být knihy o lidové či historické architektuře nebo konkrétní venkovská kuchyně, kterou si pamatujete. Všude tam se dají vypozorovat základní znaky a zásady zařizování, které byly v minulosti pro kuchyně typické.

 

Letmý pohled do minulosti

Naše romantické představy typické venkovské kuchyně bývají nejčastěji inspirované pokojem v typických venkovských domech z 19. a ze začátku 20. století (někdy i starších).

Její součástí bylo i kuchyňské pracoviště, ale především se zde odehrával rodinný život - zde se společně jedlo, poseděli sousedé a hráli se děti. Její zařízení bylo jednoduché, ale praktické. Vlastní kuchyňské pracoviště - pec s ohništěm na vaření, kterou později nahradil sporák - bylo umístěno v rohu u dveří do místnosti. K peci bývala přistavěna lavice, která se používala jako pracovní a odkládací plocha, nad ní byla zavěšena polička na nádobí a kuchyňské náčiní. Protilehlý kout zaujímala rohová lavice se stolem, ve třetím koutě byl gauč či divan a ve čtvrtém skříň nebo příborník. Kromě příborníku byla typickým prvkem zařízení venkovských kuchyní ještě i ve dvacátém století vodová lavice - stoleček, ve kterém bylo místo na lavor a vědro s vodou. Samozřejmě, zařízení kuchyně se vyvíjelo a měnilo zejména s vývojem techniky - pece postupně vystřídali sporáky (nejprve na tuhé palivo, později na plyn), kbelík s vodou a vodní lavice ztratily svůj význam se zavedením vody do domů. Podle majetkových poměrů v domácnosti byly jednotlivé kusy zařízení jednodušší nebo honosnější a bohatěji zdobené.

Městské kuchyně nebyly zpočátku oproti venkovským krokem vpřed. V menších nájemních bytech zůstaly funkce i forma místnosti s kuchyňským pracovištěm a stolem v podstatě nezměněny. Ve velkých bytech bohatších rodin patřila kuchyň do části bytu určené pro služebnictvo, a tak se jí věnovala jen minimální pozornost. Většinou to byla malá a tmavá místnost, jejíž zařízení svou kvalitou ani formou ničím nepřekročilo kuchyně na venkově.

I když se technologie zdokonalují a vyvíjejí se nové materiály, podstata funkce, kterou jednotlivé kuchyňské zařízení plnily ve venkovských kuchyních ze začátku minulého století, zůstala stejná až dodnes. Jejich původní tvary a materiály tedy mohou být inspirací při vytváření rustikálního interiéru i v dnešní domácnosti.


Atmosféra a styl

Iluze venkova a starých časů se snadněji vytvoří v domě, rustikální kuchyň si však lze zařídit i v paneláku. V prvním případě by však měl být interiér kuchyně ve shodě s celkovým charakterem domu. Aby byla v bytě atmosféra co nejvesničtější, je třeba se věnovat nejen nábytku a zařízení, ale i dotvoření stěn a okna. Panelové stěny může změkčit dřevěný obklad, vhodná omítka či malba. Pokud chcete typické panelákové okno vyměnit za nové, zvolte dřevěné. Plastové okno je v rustikálním interiéru zcela nepřípustné. Pokud nechcete okno měnit, můžete rámy v interiéru natřít například namodro. Doplňte ještě široký dřevěný parapet a položte na něj keramické květináče s bylinkami a starožitné drobnosti. Pokud na okno zavěsíte krátké háčkované záclonky a romantické kostkované závěsy, panelákový charakter se zcela ztratí. Alespoň ze strany interiéru tak budete mít iluzi venkovského okna. Pokud je za kuchyňským oknem balkon, můžete ho například do výšky zábradlí obložit dřevem a vysadit ve stylu typické vesnické předzahrádky - mírně chaotickou směsicí trvalek a letniček v květináčích.

Při výběru zařízení i doplňků je třeba se držet jedné barevné linie a jednoho stylu. Již na začátku je třeba si vybrat, zda nám více vyhovuje honosnější a zdobený nábytek, nebo prosté tvarování bez zbytečných ozdob a praktická jednoduchost.

 

Zařízení a vybavení

Pokud je to jen trochu možné, je třeba v rustikální kuchyni při rozmístění jednotlivých funkčních zón - tepelná úprava, odkládání, stolování - dodržet stará, desetiletí platná pravidla.

Zařízení se v minulosti skládalo z jednotlivých kusů - ze sporáku, z příborníku, lavice, ze stolku, z polic atd. Tyto samostatné solitéry se začaly spojovat do spojité linky až v 2. polovině 20. století. Kuchyňská linka je tedy relativně nový vynález a tak pokud chcete, aby vaše kuchyň získala co nejpřesvědčivější nádech tradičnosti, měli byste líniovost zařízení potlačit. Skříňky pod pracovní plochou by neměli vytvářet příliš dlouhou řadu a pracovní plocha by měla být dělená. Když se vám zdá pracovní linka praktická, můžete její typickou linii rozbít alespoň opticky - různorodostí jednotlivých skříněk nebo dojmem dvou pracovních stolků po stranách sporáku. Mezi nohama stolků - pracovních ploch - mohou být police ukryté za kostkovaným závěsem.

Namísto horních skříněk linky, které jsou typickým znakem moderní kuchyně, vytvoří pravou venkovskou atmosféru police s naskládanými talíři, hrnci a šálky zavěšené na háčcích pod policí. Velmi rustikálně působí i skříňka s pravidelným rastrem malých zásuvek na jednotlivé potraviny či koření.

Pro rustikální nábytek jednoduchého stylu je typické hrubší opracování a jednoduché spoje a detaily. Čím bohatší interiér, tím jemnější byly detaily na nábytku - skříně či příborníky mívaly zdobené římsy a pilastry po stranách, dvířka s kazetovaním i se skleněnými výplněmi.

Moderní spotřebiče v rustikální kuchyni by mohly působit cizorodě, a tak je dobré co nejvíce z nich ukrýt za dveře nebo závěsy. Jedním z mála spotřebičů, které zamaskovat nelze, je sporák, případně trouba a varná deska. Pokud se váš sporák příliš nepodobá na ty klasické litinové nebo smaltované, můžete dotvořit alespoň jeho okolí - například varnou desku lze osadit do kamenné či obkládané desky ve stylu otevřeného ohniště nebo pece, a digestoř obezdít tak, aby připomínal široké ústí komína.

Dřez by měl být jednoduše tvarovaný (bez plochy na odkapávání nádobí), nejlépe keramický nebo kamenný, případně z umělého kamene (silgranit apod.). Staré umyvadla může připomínat i kruhový smaltovaný dřez. Důležitým detailem je i baterie - nejvíce se budou hodit kohoutky ve tvaru tradičního kříže.

V rustikální kuchyni by neměl chybět masivní dřevěný stůl s židlemi a případně i rohovou lavicí. Z mírně nerovných dřevěných židlí si tu netřeba dělat těžkou hlavu - dostatečně je sjednotí stejný barevný nátěr a textilní polštáře.

 

Materiály a barevnost

Materiály použité na stěnách a podlaze místnosti by měly vycházet z typu domu, kterým jsme se při zařizování kuchyně inspirovali - například dřevěné obložení stěn může evokovat dřevěnice, kombinace dřevěné podlahy a měkce omítaných stěn zase typické stavby z hlíny, hrubá omítka a dlažba je typická pro interiéry kamenných domů a podobně.

Velmi rustikálně působí hrubě opracované a jednoduše spojované dřevo v přírodních, případně o něco tmavších odstínech. Typický venkovský nábytek však bývá natřen olejovou barvou na bílou až máslovou a také různé odstíny modré či zelené. Dřevo v přírodní formě, impregnované olejem či voskem, který ho ochrání před vlhkostí, se vztahuje zejména na pracovních plochy či podlahu. Barevnost doplňků často odráží přirozený charakter materiálu - například dřevo, kámen, litina, mosaz či terakota. Pestřejší barvy jsou typické zejména pro malovanou keramiku či textil.

Celkovou barevnost kuchyně ve venkovském stylu může výrazně ovlivnit i obklad stěn, případně použitá dlažba. Zatímco pro dlažbu jsou typické klasické odstíny pálené hlíny, obklad (většinou maloformátový) mívá jemný, nejčastěji jednobarevný vzor. Ukončený může být vzorovanou listelou či bordurou. Obklad stěn se přitom v minulosti používal poměrně střídmě.

 

Detaily a doplňky

Typickými detaily rustikálních kuchyní jsou filigránské kovové úchyty, pilastry (falešné sloupky) na konstrukci nábytku, ozdobné vyřezávané římsy a konzole polic nebo pravidelný rastr malých zásuvek na potraviny a koření. Velmi rustikálně působí proutěné košíky na policích, které lze použít jako zásuvky pro uložení brambor, zeleniny a jiných druhů potravin.

Rustikální kuchyně by měla být centrem rodinného dění. Měla by to být místnost, ve které se žije, a je to na ní i vidět. Útulnou atmosféru dotvoří drobnosti jako plátěné sáčky s bylinkami, svazky cibule, česneku či papriček, které visí na okrajích polic, a půvabný chaos plechových krabiček, keramických misek, šálků a dalšího nádobí na otevřených policích. Stěnu může zdobit sbírka starých forem na pečení nebo malované emailové misky či sítka. Rustikální kuchyni si asi ani nelze představit bez textilních doplňků s klasickými vzory a barvami, bez kostkovaného ubrusu a tradičních závěsů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak správně navrhnout kuchyň?

Kuchyně je komunikačním centrem a místem každodenního setkávání rodiny, ať už při snídani, obědě nebo při...
více…

Jak na úložný prostor v kuchyni?

Úložných prostorů není nikdy v bytě dost, ani v kuchyni. Pokud navíc bydlíte v garsonce a snažíte se využívat...
více…

Verde Eco Sgrassatore Attivo – odmašťovací prostředek 0,75l

Při uchovávání, přípravě, servírování a konzumaci jídel se málokdy vyhneme zamaštění povrchů. Mastnota je v...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…

Efficace Mobili – politura na nábytek, 0,75 l

Dřevěný nábytek bez lesku a s vrstvou prachu, to vůbec není hezká vizitka. Přitom není nic lehčího, než občas...
více…

Uni5 Piatti – prostředek na mytí nádobí 5l

Strojové mytí nádobí je dokonalé a bez starostí, ale stále existují předměty, které prostě do myčky nepatří a...
více…

Uni5 Sgrassatore Marsiglia – kuchyňský odmašťovač 750 ml

Kuchyň a mastnota, to je téměř nerozlučná dvojka. Ale pozor! Nerozlučná jen do té doby, než nastoupí účinný...
více…

Neofort Rapido – čistič kuchyňských zařízení 750 ml

V kuchyni není třeba hromadit spoustu druhů čistících prostředků, ale některé jsou opravdu nepostradatelné....
více…

Argonit Inox pulitore – čistící prostředek na nerez 750 ml

Kovové předměty jsou krásné, ale je potřeba, pravidelně je udržovat v čistotě, regenerovat a chránit. A to nejlépe...
více…

MD16 – Ultra koncentrovaný sanitizér a čistič kuchyní, dóza 40 ml

Koncentrované úklidové prostředky jsou velmi praktické, účinné a oblíbené. Ale často váháme nad jejich cenou....
více…