Jak vytvořit dokonalou kuchyň?

Chystáte se vyměnit svoji starou kuchyni za novou? Zde je několik důležitých rad jak správně postupovat. Zatímco židli či pohovku si každý v prodejně několikrát vyzkouší, než si ji odveze domů, s kuchyní to nejde.

Žádný prodejce totiž nemůže vytvořit v prodejně pro zákazníka vzorovou kuchyni, která by odpovídala potřebám rodiny a nechat ho tu několik dní vařit a stolovat. Přesto se snažte rady odborníka maximálně využít, ale příliš neslevujte ze svých požadavků.

Zvyklosti každé rodiny jsou úplně jiné a jen vy sami víte, co vám nejlépe vyhovuje.

Stanovte si částku, kterou můžete do nové kuchyně investovat. Podle toho pak vybírejte provedení a materiál nábytku, spotřebiče, osvětlení a další detaily. Přitom u spotřebičů platí, že se dají sice nakupovat postupně, ale myslet na ně by se mělo včas. Architekt pak počítá s přívody energie, vody a odpadem. A majitel si je může nechat instalovat bez jakýchkoliv stavebních úprav například za rok. To se týká zejména myčky.

Největší chybou je okopírovat stejné dispozice. Postavte si proto kuchyni správně. Začíná se dřezem, následuje vlastní pracoviště a pak varné centrum. Po jeho obou stranách musí zůstat ještě odkládací plochy. Vlevo od dřezu nejméně 20 až 30 centimetrů, vpravo kolem půl metru. Toto je varianta pro praváky, leváci postupují opačně.

Když máme tento základ, můžeme řešit to, zda nechat linku rovnou, zda ji zatočit do tvaru písmene L, což je často nejlepší řešení v panelákových bytech. Vhodným variantou je i tvar písmene U. Podle peněz zvolte i druhy skříněk. Nejdražší vás vyjdou takzvané plnovýsuvy, které ale nabízejí výborný přehled o uložených věcech, nejlevnější klasické police. Vhodný je kompromis mezi všemi typy.

Záleží nejen na tom, zda jste levák či pravák, ale i na výšce postavy. Pro "průměrné" lidi se výška dřezu doporučuje asi 90 až 105 centimetrů, pro sporák je to o něco méně - asi 80 centimetrů, aby bylo vidět do hrnce na zadní desce. S těmito čísly lze hýbat právě podle výšky majitele. Pokud je mezi manželi velký výškový rozdíl, nechte si v kuchyni udělat pracovní plochy dvou výšek

Změna dispozic si většinou žádá i přepracování rozvodů vody, elektřiny a plynu. Ve zděných domech se trubky zasekají do stěn, u paneláků tato možnost odpadá. Potrubí vede podél zdi. S tímto řešením už počítají výrobci kuchyňských linek, kteří u spodních skříněk nechávají mezi nábytkem a skříní prostor, ve kterém se potrubí schová. V místech, kde nebude stát nábytek, se dá použít "trik" z koupelen. Před stěnu se postaví ještě jedna příčka - většinou ze sádrokartonu - a do prostoru mezi nimi zabuduje vedení.

Na rozvod vody a potrubí se používá vedení plastové. V těchto případech odborníci nedoporučují šetřit penězi. Majitel by měl vždy vybírat potrubí, tvarovky a další doplňky jako systém od jednoho výrobce. A to nejen kvůli až desetileté záruce, kterou tak může získat, ale i kvůli vlastní bezpečnosti. Kdo by chtěl dopřát své kuchyni něco extra, může na to i doplatit. To v případě, že zvolí potrubí z mědi. Kdo se rozhodne pro tento asi třikrát dražší materiál než plast, měl by si zjistit pH vody. Při určitých hodnotách totiž mohou měděné rozvody korodovat.

Zatímco rozvod vody zvládne udělat i laik, na elektřinu a plyn je dobré se obrátit na odbornou firmu, která rovněž zajistí závěrečnou revizi, bez níž by se v kuchyni nemělo začít vařit.

Nešetřete na pracovní desce - patří k nejzatěžovanějším plochám v kuchyni. Cena za metr čtvereční nové se pohybuje od 700 do 1100 korun podle kvality. Důležité je její ukončení u stěny, ale také po stranách. Pokud se do základu na bázi dřeva dostane voda, deska nabobtná a bude nutné ji vyměnit.

Standardem v domácnostech bez myčky by měl být dvojdřez, hodí se i odkapávající plocha. Ale iv kuchyních s myčkou by se měl objevit alespoň jeden a půl dřez. Doplňte jejich stojanovou baterií, pro kterou není třeba dělat díry ve zdi. Praktický je typ s výsuvnou sprchou.

Nezapomínejte na osvětlení v kuchyni: světlo by mělo dopadat na pracovní plochu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Otevřená kuchyň potřebuje dobrou organizaci a dostatek úložných prvků

Chcete mít kuchyň vzdušnou a navíc vše ihned po ruce? Tak si vyberte otevřenou variantu. Ale i zde je třeba kuchyňské...
více…

Nerezové police pozvednou vzhled každé kuchyně

Nerezová ocel má své zasloužené místo v moderní kuchyni. A právem. Snadno se udržuje, krásně vypadá a má i dlouhou...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Pět tipů na originální změnu kuchyně

Nebaví vás vaše kuchyň? Tak ji změňte! A nemusíte ji hned celou  vyhazovat a nechat si udělat novou a nejlépe na...
více…

Tři tipy, jak najít další úložné prostory v malé kuchyni

Úložných míst v kuchyni není nikdy dost. Proto je třeba využít doslova každý centimetr. A platí to nejen u kuchyní...
více…

Zamilujte se do fantastické kuchyně s barovým pultem

Myslíte, že barové pulty do kuchyně, jsou záležitostí jen do velkých prostor? Vůbec ne. Prozradíme vám, proč jsou...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Venkovní kuchyň a trend stolování pod širým nebem

Venkovní kuchyň, to je sen nejedné ženy, ale muže, který si libuje ve stolování pod širým nebem. Tato drobná stavba...
více…

Kuchyně - rozdíl mezi venkovskou a rustikální

Nenapravitelným romantikům a lidem, kterým se dům spojuje s barvami a vůněmi kuchyně babičky, bude pravděpodobně...
více…