Jak zařídit ložnici?

Někdo relaxuje při sportu, jiný v teple domova. Místem k odpočinku může být v domě hned několik místností, a právě ložnice je z nich nejdůležitější. Strávíme v ní průměrně asi třetinu dne. Harmonie duše úzce souvisí s harmonií těla, je tedy vhodné, pokud se při výběru zařízení, případně při projektování ložnice orientujeme zejména podle vlastních představ, i když někdy nezaškodí dát si poradit od odborníka.

Umístění ložnice

Ložnice jako místo odpočinku by měla být zařízená jednoduše a útulně, aby v člověku vyvolávala harmonické pocity, protože právě ty jsou velmi důležitým faktorem při dokonalé relaxaci. Základní podmínkou je, aby byla situována do nejméně hlučného prostředí. Ten, kdo má rád probouzení ranními slunečními paprsky, jistě přivítá ložnici orientovanou na východ, což je její nejvhodnější poloha. Naopak, pro někoho je tato alternativa nepříjemná. Ložnici umístěnou na sever a sevorozápad oteplí využitím teplých slunečních barev (bordó, skořicové, oranžové, meruňkové), které ji zaplní teplem a optimismem. Naopak studené odstíny (např. bílá, světle modrá, fialová) pokoj ochlazují, proto jsou vhodné zejména do jižně a západně orientovaných ložnic.


Výběr správného lůžka

Předpokladem dokonalého odpočinku je výběr správného lůžka. Postel nejen vytváří oddechový prostor, ale je také zónou soukromí. V současnosti je na trhu dost velký výběr postelí, které splňují i ta nejvyšší kritéria pro pohodlný spánek a odpočinek celého těla. Nabídka je bohatá na různé nábytkářské materiály: masivní dřevo, MDF, kov (např. ručně kované postele s uměleckými detaily), španělský rákos a částečně i plast. Comeback prožívají i celočalouněné postele s úložným prostorem, které jsou vhodné zejména do malých bytů. Při výběru lůžka bychom měli přihlížet nejen na design, ale také na kvalitu matrací. Správné lůžko zachovává přirozené zakřivení zdravé páteře do tvaru písmene S. Příliš měkká matrace může způsobit, že vaše páteř nabude tvar pravítka, či (pokud upřednostňujete spánek v leže na boku) stisk některých vnitřních orgánů. Správná matrace v místech ramen a boků ustoupí a v partiích, které je třeba zaplnit (např. v pase), prostor zaplní.

Dominantní postavení v ložnici má právě dvojlůžko. Postel by měla ladit se zbytkem interiéru ložnice - s elegantními vestavěnými skříněmi, nočním stolkem, na který si odložíte rozečtenou knihu, případně s jiným doplňkovým bytovým zařízením. Běžné rozměry jednoho lůžka jsou 200 × 90 cm, výška se pohybuje mezi 45 a 60 cm. Nedoporučuje se umístění lůžka do výšky menší než 30 cm, protože tam už proudí chladný vzduch a naopak, ani prostor pod stropem, zejména v podkrovních pokojích, není příliš vhodný, protože tam je omezený přísun kvalitního vzduchu (většinou bývá přehřátý). Při umístění postelí berte v potaz bezproblémový přístup, dostatečnou vzdálenost od oken a topných těles. Optimální vzdálenost mezi boční stěnou postele a stěnou, případně skříní je 70 až 80 cm.

 

Zařízení ložnice

Při zařizování ložnice se do popředí dostává dřevo, přírodní materiál, který zaplní interiér teplem. Nábytek z tmavého ořechového, třešňového či hruškového dřeva ve spojení se světlou krémovou barvou je klasickou a ověřenou kombinací. Ložnice vypadá moderně a světlé plochy odlehčují odstíny tmavé třešně a ořechu. Hruška může při vhodném moření imitovat vzácná dřeva, např. mahagon. Optimální je i přírodní tónovaný buk, který působí svěže, stejně jako doplňky ze skla nebo hliníku. Světlé dřeva, jako žlutohnědý dub, téměř bílý kanadský javor či jasan (preferovaný zejména v severských zemích), opticky zvětšují prostor a jsou známé svou trvanlivostí.

Snad nejrozšířenější jsou u nás borovice a smrk, které se uplatňují nejen při výrobě masivního nábytku, ale jsou vhodným materiálem i na podlahy či obklady stěn. Tuto možnost ocení zejména ti, kteří upřednostňují venkovský styl zařízení interiéru. V současnosti je na trhu dost nábytkářských firem nabízejících ložnicové sestavy, s nimiž lze flexibilně manipulovat. Sestavy zahrnují rámy postelí, jakož i samotné postele, noční stolky, police, skříňky na odkládání prádla či doplňků, toaletní stolky, skříně i dekorační látky. Vše závisí na vkusu a potřeb zákazníka.

Pokud to prostor a finance umožňují, běžnou výbavou ložnice bývá samostatný šatník, který slouží pro odkládání sezónního oblečení a obuvi. Samostatná šatní komora se umísťuje většinou tak, aby byl do ní snadný přístup z ložnice. Důležitou podmínkou správného uchování šatstva je větrání šatníku. Dalším oblíbenou a populární variantou odkládání oblečení jsou vestavěné nebo šatní skříně, které svojí konstrukcí s posuvnými dveřmi opticky šetří prostor. Tyto skříně je vhodné umístit podél stěny. Při plánování koupě vestavěné skříně je důležité předem si promyslet, co v ní budete skladovat, její rozměry a dekorativní vliv na zbytek místnosti.

 

Textilie a koberce

Neméně důležitým faktorem při úpravě ložnicového interiéru jsou textilie. Správný výběr postelových doplňků - polštářů a přikrývek - umocňuje dobrý pocit ze spánku. Vhodně zvolená barevná kombinace je pastvou nejen pro oči, ale i pro duši. Lůžkové přehozy a polštářky by rovněž měly být barevně sladěny s celkovým dojmem pokoje. Pokud si například zvolíte čistě bílé postelové drapérie, zvýrazníte barevnost zbytku interiéru. Nejlepší volbou, příjemnou nejen na dotek, je přírodní materiál, a to bavlna nebo len. Jako přehozy na postele se nejlépe hodí vzdušné protialergické materiály, které jsou nenáročné na údržbu.

Koberce slouží nejen na tepelnou izolaci, ale působí i na dotek - zpříjemňují chůzi bosých chodidel po podlaze. Čím je vlas koberce vyšší, tím je pružící ortoepický efekt účinnější. Při výběru koberce je třeba zohlednit velikost, barvu a vzor. Kusové koberce, světlé barvy a drobnější vzory pokoj opticky zvětšují, naopak, celoplošné koberce s tmavými barvami vyvolávají dojem zmenšeného prostoru. Velký rozmach laminátových a dřevěných podlah způsobil návrat ke kusovým kobercům, které lze snadno vyměnit a lépe udržovat. Pro zvýšení jejich stability se využívají protiskluzové mřížky.

 

Vliv barev

Vliv barev na lidskou psychiku je vědecky prokázán. Světlé pastelové barvy působí uklidňujícím dojmem a romanticky, ohnivé červené povzbuzují vášeň a vnitřní energii. V ložnici se doporučuje upřednostňovat jemné, pastelové odstíny, které pomáhají naladit se na relaxační vlnu. Když se přece jen rozhodnete pro divočejší barvu, dbejte na to, aby v ložnici nebylo příliš mnoho barevných doplňků narušujících prostor. Bílá a šedá jsou neutrální barvy, působí střízlivě a odlehčeně. Aplikují se v kombinaci s jinými barvami, protože samy o sobě působí studeně a monotónně. Modrá barva vyvolává pocit klidu. Její světlé odstíny působí vzdušně, naopak, její tmavé tóny pohlcují prostor. Dobře se kombinuje s teplými barvami - oranžovou, červenou a žlutou. Travní zelená působí příjemně na zrak člověka a podporuje soustředění. Její žloutnoucí odstín vyvolává aktivitu, oblíbené jsou zejména olivovozelené a žlutozelené tóny. Hnědá barva je velmi bohatá na rozmanité odstíny, z nichž se do interiéru snad nejvíce hodí zlatohnědá, písčitá či barvy vlašského ořechu. Konec konců, ložnice slouží zejména vám, proto je důležité, aby její barevné ztvárnění bylo v souladu s vaší duší.

 

Vhodné osvětlení

Při výběru osvětlení ložnice bychom měli brát v úvahu zejména jeho účelnost, neboť právě tato místnost je náročná na světelné požadavky. Správně zvolené světlo dotváří celkovou atmosféru. Pokoj má být osvětlen jasně a nepřímo, aby se nám nekazili oči. Výhodou jsou světlé stěny, od kterých se světlo odráží. Vhodné umělé centrální osvětlení by mělo být dostatečně intenzivní, ale ne příliš ostré. Jeho zdroj má být stíněný, aby se dosáhlo dokonalého rozptýlení v místnosti. Lepší je dát přednost energeticky úspornému kompaktnímu světelnému zdroji, jehož spotřeba je o 80% nižší než u klasické žárovky. Kombinací centrálního světla s doplňkovým, např. bodovým, které by mělo směřovat na zajímavý předmět (obraz či rostlinu), lze docílit požadovanou harmonii. Na nočním stolku by neměla chybět stolní lampa. Příjemně působí i stojací lampa, která vhodně vyplňuje prázdný prostor. Důležité je správné osvětlení toaletního stolku a zrcadla z pravé i levé strany. Tak se dosáhne efekt bez nepřirozených stínů.

Umístění vypínačů centrálního osvětlení by se mělo nacházet v blízkosti lůžka, abychom si chvíle před usínáním zbytečně neznepříjemňovali vstáváním. Neméně důležitou podmínkou příjemného odpočinku v ložnici je zastínění oken. Vnější nebo vnitřní rolety prostor dokonale zatemní. Zhotovují se z různých materiálů, např.. z hliníku nebo plastu. Předokenní rolety dokonale chrání nejen proti povětrnostním vlivům, ale i proti hluku z ulice a během zimních a chladných období šetří tepelnou energii. Ovládají se velmi jednoduše pomocí šňůry nebo popruhu. Velmi oblíbeným a rozšířením prostředkem k zatemnění jsou žaluzie, které při pootočení odrážejí a regulují dopad slunečního světla do interiéru. Nejčastěji se vyrábějí z plastu, hliníku, dřeva či různých druhů textilií. Interiér lze dotvořit závěsy a záclonami.

 

Na závěr

Vhodně zvolené pokojové rostliny umístěné v ložnici mohou pomoci při relaxaci. Například kapradina pomáhá nejen při regeneraci sil, ale i zvlhčuje suchý vzduch zejména v panelových domech. Navíc v kombinaci s bílou barvou, případně jinými pastelovými odstíny příjemně dotváří vzhled interiéru. Je dobré, když se před spánkem vyvětrá místnost a vypne topení, aby v ložnici bylo příjemných 18 až 20 stupňů. Během zimního období, kdy se využívají topná zařízení, je vhodné nainstalovat do ložnice zvlhčovač vzduchu. A nezapomeňte: při zařizování interiéru ložnice platí (i když toto pravidlo nelze uplatnit v každém bytě), že méně je někdy více.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Dřevěné obklady ze starých lodí, kterým naprosto propadnete

Originální, netradiční, s příběhem, tak přesně takto bychom mohli hovořit o dřevěných obkladech, které jsou...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…