Jak má vypadat pokoj pro školáka?

Jak zařídit dítěti pokoj bezpečný, účelný a ještě i estetický. Se začátkem školního roku mnozí rodiče svým školou povinným dětem zařizují dětský pokoj nanovo. Jaký nábytek vybrat pro školáka z hlediska bezpečnosti? Z jakého by měl být materiálu? Jak docílit, aby pokoj vytvářel pro dítě bezpečné, účelné, ale i příjemné a estetické prostředí, kde se cítí dobře? Při zařizování pokoje pro školáka rodiče musí zvažovat několik různých kritérií.

 

Bezpečný nábytek

Nábytek pro dítě musí být v prvé řadě fyzicky bezpečný - stabilní, větší nábytkové kusy je vhodné upevnit ke stěně, aby se nemohly převrátit. Spoje musí být pevné, je třeba upřednostnit nábytek se zaoblenými hranami. Čím je dítě menší, tím musí mít nábytek méně prohlubní a výčnělků. Nábytek musí být bezpečný i pro zdravý vývoj dítěte - používané materiály a povrchová úprava musí být hygienicky neškodné.

Pro školáka jsou důležitou součástí zařízení pracovní stůl s židlí. V současnosti je zvýšená požadavek i na antialergické vlastnosti materiálů, z hlediska správného a bezpečného vývinu páteře je důležitá správná výška psacího stolu a židle. Řešením je stůl s nastavitelnou výškou pracovní desky, aby se nemusel pravidelně vyměňovat.

Bonusem je výklopná pracovní deska, která umožňuje práci ve stoje při některých výtvarných aktivitách a také změnu pro organismus, aby nebyl jednostranně zatěžován sezením. Do menších pokojů odbornice radí psací stůl doplnit kolečky, aby se dal v případě potřeby přisunout ke stěně a vytvořit tak prostor na hraní, nebo jej přemísťovat podle měnících se světelných podmínek při psaní úkolů. Pokud má dítě v pokoji umístěn počítač či jinou elektroniku, je třeba myslet i na bezpečné vedení elektrických kabelů, aby nedocházelo k úrazům elektrickým proudem ani pádem při zakopnutí.

 

Jaký materiál vybrat

Materiály do dětského pokoje mohou být originálem nebo imitace, je třeba si jen vybrat podle vlastního vkusu a finančních možností. U starších dětí je dobré respektovat jejich názor. "Nejvhodnější materiál pro děti je dřevo, nejlépe nábytek z tvrdších druhů dřeva, aby se předešlo pozdějším deformacím. Nábytek je lehký a v případě poškození (např. prokreslení) se dá přebrousit a nalakovat (přitom je třeba používat netoxické barvy a laky vhodné pro děti). Dřevo se dá vhodně kombinovat s různými doplňky do pokoje v různých pestrých barvách, "doporučují architektky. Přírodní dřevo, ošetřené pouze voskem, dýchá a pomáhá pohlcovat vlhkost v místnosti. Při nábytku z masivu je třeba počítat s vyššími náklady. Dobrým kompromisem je i nábytek z překližky. Nábytek z melaminových desek je finančně dostupnější.

Je to materiál s nekonečnými možnostmi barevného provedení i povrchové úpravy, dá se jím vytvořit interiér v různých stylech. Je poměrně těžký, má kratší životnost a časté přestavování neprospívá jeho stabilitě. Při výběru je třeba dbát na kvalitu (zejména kvalitní ABS hrany) a zdravotní neškodnost, z levných výrobků se vypařují lepidla, které mají karcinogenní účinky. Seriózní prodejce či výrobce nábytku, může nezávadnost výrobků doložit certifikátem. Pro teenagery, kteří hledají svůj vlastní styl, se hodí více moderní materiály jako plasty, lakované povrchy, kov a sklo.

Snadno se udržují a i zde je velký výběr vzorů, barev, tvarů. V pokoji školáka lze uplatnit téměř všechny materiály, jen je třeba je citlivě zkombinovat a dbát na přiměřené množství daného materiálu vzhledem ke stylu pokoje. Úložné prostory školáka pokud to velikost pokoje umožňuje, školák by měl mít různé druhy úložných prostorů. "Policové skříňky jsou vhodné pro přehledné uložení knih, nízké hlubší skříňky se zásuvkami na sešity a výkresy, mobilní kontejnery se zásuvkami na psací potřeby, police na různé drobnosti, vitrínky pro vášnivé modeláře, CD i DVD stojany, šatní skříně ... Před nákupem nábytku je třeba si promyslet, jaké pomůcky bude školák používat a přihlížet i na jeho záliby a přizpůsobit jim množství a druh úložných prostorů.

 

Není nad dobrou postel

Pro školáka je důležitá dobrá postel, dostatečně pohodlná a zdravá. "Základem je pevná konstrukce a kvalitní matraci, aby se žák po náročném dni ve škole zregenerovat a odlehčil si páteř namáhanou sezením. Nejvhodnější je spaní na běžné posteli (může být i mírně zvýšená), protože ve spodní části pokoje je chladnější a méně vydýchaný vzduch. Pokud počet dětí v rodině a velikost pokoje neumožňuje umístění samostatných lůžek, jsou vhodné i poschoďové postele. Je však nutné pravidelně větrat. Školákovi spícímu na patrového posteli větší pocit bezpečí poskytnou kvalitní, pevné zábrany. Na pohodlnější vystupování a sestupování je možné "schůdky" vytvořit z pevných nízkých skříněk a policových sestav opatřených zábradlím.

 

Na spaní, na hraní i na práci

Pokoj školáka v sobě spojuje několik funkcí - je to doslova byt v bytě. Dítě se zde připravuje do školy, odpočívá, menší žáci si stále hrají, teenageři se zas setkávají s kamarády. Velké pokoje umožňují lepší rozmístění jednotlivých zón,v menších pokojích musíme hledat kompromisy. Trendem je mobilní nábytek na kolečkách, který umožňuje rychlou změnu prostoru. V malých pokojích se dají využít i kompaktní sestavy, které v sobě spojují lůžko a psací stůl či úložné prostory. Další možnosti dělení nabízejí různé dělící závěsy, paravány, policové skříňky.

Psací stůl s příslušenstvím je nejvhodnější umístit v blízkosti okna, či balkónových dveří, aby se zajistil dostatek denního světla. Postel by měla mít místo tak, aby dítě vidělo na dveře a mělo přehled o tom, kdo do místnosti vchází, zvyšuje to jeho pocit bezpečí. Šatní skříně dáváme do nejtmavší části pokoje, nejlépe za dveře. Prostor na spaní by měl být dostatečně oddělen od místa, kde je umístěn počítač či jiná elektronika, aby byl školák co nejméně vystavován elektrosmogu. Řešením mohou být i zásuvky s centrálním vypínačem.

 

Také barvy jsou důležité

Důležitou roli při vytváření pokoje pro školáka má i barva. Barvy dokáží výrazně ovlivňovat psychický a fyziologický vývoj dětí. "Barevnými stěnami můžeme pocitově oddělit jednotlivé zóny, podpořit či utlumit aktivitu žáka, barevnými doplňky zútulnit či oživit pokoj. Obecně platí, že teplejší barvy podporují aktivitu, kreativitu, studenější barvy zase koncentraci, vyrovnanost a relax.

Pro mladší školáky jsou lepší pastelové odstíny, studenti jsou zas přístupní extravagantnější kombinacím barev. Barevnost se však musí správně dávkovat, aby pokoj nepůsobil příliš dráždivě (např. velké množství červené barvy) nebo chaoticky (mnoho různých barev a vzorů). "Na pracovní desky volíme jemnější pastelové barvy, protože při velkých kontrastech mezi papírem a pracovní deskou dochází rychle k únavě zraku. Pokud již je kontrast velký, dá se to řešit vhodnou psací podložkou přiměřené velikosti.


Co je v pokoji školáka dobré z plastu, co ze dřeva, co z textilu

1. Dřevo, melaminové desky - základní sestava: postel, psací stůl, šatní skříně, police, skříňky ...

2. Plasty - různé doplňky: kontejnery na hračky, později na školní či sportovní potřeby, stínidla osvětlení ...

3. Textil - kromě tradičních textilií, jako jsou koberce, polštáře na sezení, ložní prádlo, záclony a závěsy, pokoj mohou zútulnit a funkčně oddělit závěsy, paravány, baldachýny nad postel pro malé školačky - princezny, textilní rohože na stěnu za postel (chrání před chladem stěny), pro malé školáky jsou vhodné veselé úložné kapsy v blízkosti psacího stolu pro školní pomůcky ...

4. Papír - ekologicky smýšlejících rodičů může oslovit nábytek z kartonu, který je navzdory "měkce" působícímu materiálu dostatečně pevný, policové skříňky mají vysokou nosnost. Návody na výrobu je možné najít i na internetu. Z papíru se dají vyrobit různé doplňky do pokoje, např. stínidla osvětlení a vytvořit tak originální pokoj.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat matraci do dětské postýlky?

Vybrat tu správnou matraci do postýlky vašeho dítěte nemusí být až tak jednoduché. Miminka a malé děti totiž...
více…

Jak vybrat dětskou matraci?

Od kvality spánku se odráží každý nový den. Pokud si někdo myslí, že je tomu tak pouze u dospělých, je...
více…

Jaké kousky nábytku vám přibudou kvůli miminku?

Příjezd miminka změní v životě rodiny mnoho věcí. Mimo jiné bude potřeba pro drobečka připravit i pokojíček nebo...
více…

Dětský pokoj

Dětský pokoj je pro naše děti místem na hraní, na spaní, na učení ale i místem k odpočinku a měl by být vybavený...
více…

Dětský nábytek

K dětskému pokoji nepochybně patří i dětský nábytek, který musí splňovat mnohé náročné požadavky. Na prvním...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…