Jak vybrat podstavec pod TV?

Koupit televizor a až potom přemýšlet, kam s ním, není nejlepší nápad, zejména pokud se již zainvestovalo do moderních tenkostěnných obrazovek nejvyšší kvality. Ono vám to i tak nedá - pokud se zmůžete na nové LCD nebo plazmu, budete jim chtít dopřát i přiměřený podstavec v podobě kvalitního nábytku.

Klasický televizor potřebuje z estetického hlediska splynout s nábytkem. Ještě si všichni dobře pamatujeme, jak jsme lícovali obrazovku s nábytkovými stěnami, jen aby se náš televizor nepřiznal ke své tučné odvrácené straně. Byli i tací experti, kteří udělali otvor ve stěně, do které usadili svůj přijímač, přičemž zadek mu ladně trčel do sousední místnosti. Pokud to byla komora, kromě myší to zřejmě nikomu nepřekáželo.

Jistý občan to dovedl až k dokonalosti a jednoduchým řešením předběhl všechny designéry supersubtilních obrazovek, když na zadek svého elektronického miláčka z druhé strany stěny osadil kamufláží odvětranou barovou skříňku. Úsilí podobného druhu, které skladují teplo produkované přijímačem v uzavřeném prostoru, zdárně přispívají k přehřátí a zkracování života chudáka televizoru.

Pokud se jinak nedá a vy odkládáte koupi tenkostěnných designových, úžasně důsledných (mírně finančně náročných) obrazovek na neurčito, pamatujte na větrací otvory v nábytku, nejlépe v ploše nábytkového dílu přímo nad přijímačem. V případě, že vám nevadí volně umístěn hmotnější televizor, zajímavým řešením může být pro vás rohová komoda v přiměřené vzdálenosti od stěn tak, aby měl tlustší model televizoru dostatečný odstup od ostatních konstrukcí. Nezapomeňte, že výše kusu nábytku, na který umístíte televizor, by měla být menší než úroveň očí sedícího televizního maniaka. Nejvhodnější polohu přijímače dosáhnete, pokud budete sedět tváří v tvář středu obrazovky.

 

Po redukční dietě

Zdá se, že hnací silou designérů plazmových a LCD obrazovek není jen touha po obraze dokonalejším než skutečnost, ale i potřeba dokázat, že co nejužší (těžko už můžeme několika centimetrům říkat "tloušťka") konstrukce stále dokáže splňovat stále větší nároky elektronických fajnšmekrů obrazu a zvuku. Stolky, skříňky, stojany s přihrádkami na uložení komponentů domácího kina, nábytkové kompozice, podstavce na míru jsou podřízené možnosti umístění elektronických společníků.

Plazmový i LCD televizor lze také zabudovat, ale i v tomto případě je třeba nalézt vhodný způsob větrání. Za obrazovku, pod mřížku umístěnou navrchu minimálně 15 cm hlubokého nábytkového kusu, doporučují znalci nainstalovat soustavu ventilátorů - proudící vzduch tak pomůže ochlazovat zapnutý přijímač. Štíhlé modely s oddělenou řídicí jednotkou se všemi konektory umožňují větší variabilitu při umisťování v interiéru. Není proto divu, že výrobci hojně prezentují ve svých katalozích volně stojící nebo zavěšené přijímače.

 

Záludnosti zorných úhlů

Málokdy bývá všem "sledujícím" dopřáno, aby se obrazovka ocitla přímo před nimi. Pokud je vás více než jeden, který se rozloží v pohodlíčku svého křesla (kdo doběhne první u vás?), Tak je to i fyzicky nemožné. Výrobci tvrdí, že obrazovku můžete sledovat i pod úhlem 178 °. Můžete, ale v případě, že se na tento údaj spolehnete, a nebudete s televizorem tváří v tvář nebo alespoň pod 45 ° úhlem, může se vám stát, že kontrast obrazu bude klesat a blednout. S největší pravděpodobností vás od toho ušetří plazmový televizor.

 

Někdy i pravidla pomohou

Obecně a přes stálou snahu výrobců elektroniky o dokonalost zatím platí, že většina LCD má menší úhlopříčky než plazma. Je to důležitá informace pro ty, kteří sledují televizní pořady z menší vzdálenosti než 4 m, a hovoří ve prospěch LCD. Zdraví prospěšný nebo spíše únosný je totiž pětinásobně větší odstup od obrazovky, než je její výška. Na větší vzdálenosti neváhejte s plazmou. Pro výšku umístění plazmy či LCD televizoru sice platí, že spodní hrana televizního přijímače nemá být vyšší než 80 cm od podlahy, ale nelze zapomenout ani na souvislost s výškou sedačky.

Pohled dospělého, statisticky průměrného a způsobně sedícího krajana na běžné sedačce se vyskytuje ve výšce 1,1 m, ale jen dokud nezaujme různé pomocné polohy, a tak jeho zrak klesá úměrně k tvaru a velikosti sedačky. Takže pak s těmi obrazovkami raději níže než výše. Pokud se však na cestě mezi sedačkou a televizorem usadil konferenční stolek, pak nezapomeňte, že obvyklá výška stolku je 60 cm s výjimkou těch, které ve vychytávkách minimalistických interiérů poslali designeři k zemi.

Umístění komponentů domácího kina se vžilo pod televizorem, ale někteří výrobci už chrání našinec před zbytečným ohýbáním páteře, a tak navrhují nábytky s možností umístit DVD přehrávač, věž či video do vyšších poloh v roli pobočníka televizního přijímače. Výsuvné poličky se zas postarají o pohodlnou výměnu komponentů nebo kabeláže. Souladu s vlastními potřebami a nábytkem kolem televizoru dosáhnete, pokud při zařizování nezapomenete do blízkosti centra zábavy umístit vhodně široké stojany, poličky nebo skříňky s CD a DVD.

 

Šlechta v domě

Exkluzivní přijímače často působí v interiéru natolik výtvarně, že již nepotřebují konkurenci v komplikovaném nábytku. Skříňky či poličky na společné stěně vytvoří decentní zákulisí, a tak královna - LCD, plazma či OLED obrazovka - může mít dvorní dámy v podobě nábytkového zařízení s čistými liniemi a ve stejně vysoké kvalitě, jako je ona sama. Na své si přijdou zejména stoupenci technostylu nebo ortodoxní minimalisté. Takto nechají vyniknout dokonalé tvary, propracovanost detailů a linie high - end televizních přijímačů, zejména pokud jsou z takové dobré společnosti (ty obrazovky) jako modely značek Bang & Olufsen, Pioneer nebo Loewe. V případě takových skvostů spotřební elektroniky je třeba při zařizování dalším nábytkem chodit po špičkách.

Televizní přijímače ztělesňující prvotřídní design se přímo vybízejí, aby byly akceptovány a velebeny jako dominanta interiéru. Možnosti instalace v interiéru? Klidně je můžete volně umístit, pověsit na stěnu či zapustit do niky ve zdi. Nic se však vaším elektronickým ratolestem nestane, pokud se stanou dominantní součástí vhodné nábytkové stěny nebo se ocitnou na stylovém stolku. Zejména v případě domácího kina se hned na začátku zamyslete, zda podřídíte jeho umístění interiéru, nebo začnete instalováním vysněné techniky.

Množství komponentů, ze kterého se skládá systém domácího kina, potřebuje propojit i množstvím kabelů, které můžete ukrýt v trubkách zabudovaných ve stěnách, a tak se nábytek a televizor dostanou do prostorově čistého interiéru. Ani v případě domácího kina se nemusíte vzdát nábytku na čelní stěně, pro kvalitu zážitku ze sledování a poslechu je však důležité, aby to byl nábytek členitý a menších rozměrů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Kosmetický koutek v bytě - přání každé ženy

Ženy stráví úpravou svého zevnějšku opravdu hodně času. Možná jsou i u vás, po celém bytě roztroušené...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Potřebuje novou sedačku? A co jí raději šikovně prodloužit život!

Sedací soupravu kupujeme s tím, že nám bude sloužit mnoho let. Ale často se nám omrzí dříve, než se stane hodnou...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Jak na sekání hrubého křoví

Větší křovinořezy se používají s těžšími třízubými noži na trávu a na keře, které kmínky bez námahy...
více…

Renovace a ochrana dřeva

Pevnost, vysoká nosnost, dobrá opracovatelnost, provzdušnost, to je jen málo z celé řady charakteristik, které ze...
více…