Jaké kousky nábytku vám přibudou kvůli miminku?

Příjezd miminka změní v životě rodiny mnoho věcí. Mimo jiné bude potřeba pro drobečka připravit i pokojíček nebo minimálně nějaké ty kousky nábytku, které jsou pro miminka nezbytné, případně alespoň praktické.

Přebalování

Jednou z nejčastějších činností, kterým se po narození vašeho děťátka budete věnovat, je přebalování. Samozřejmě, je možné přebalovat miminko na posteli či kdekoli jinde a nevyžaduje to žádné speciální úpravy, no mnohem praktičtější je investovat do "zařízení", které vám tuto činnost usnadní.

Přebalovací pulty jsou velmi oblíbené a praktické. Zpravidla jsou kombinovány i s vaničkou, což umožňuje pohodlné koupání i přebalování. Všechny koupací i hygienické potřeby mají své místo a budete tak mít všechno po ruce. Často bývá přebalovací pult součástí koupelny, ale jeho místo může být kdekoli jinde, kde vám to vyhovuje.

Přebalovací pult však není vůbec nutností a dá se obejít i bez něj. Na přebalování vám výborně poslouží měkké či pevné přebalovací podložky, které jsou praktické a hygienické. Měkké podložky lze umístit na komodu, pračku či na stůl, jsou lehké a proto i snadno přenosné. Naproti tomu pevné podložky mají výhodu v tom, že je lze položit např. na postýlku.

Tyto podložky jsou vyrobeny ze snadno omyvatelných materiálů a pomohou vám předcházet "nehodám" v podobě počůrané postele a podobně.

 

Koupání

Na koupání lze využít již zmíněný přebalovací pult vybavený vaničkou.

Klidně můžete vaše děťátko koupat i ve velké vaně. Pokud si však chcete ušetřit zbytečnou námahu a bolesti zad, je lepší pořídit si přenosnou plastovou vaničku či koupací kbelík, ve kterém alespoň v prvních měsících snáze vykoupete svého drobečka.

 

Místo na oblečení

Děťátko bude potřebovat i nějaké místo na uskladnění veškerého oblečení či plen. Rodiče si chtějí pro tento účel často pořídit komodu, případně pokud máte dostatek místa ve vašich skříních či šatníku, postačí miminku vyčlenit pár poliček.

 

Kde bude spinkat

Jednou z nejdůležitějších věcí, která čerstvým rodičům v bytě přibude, je i postýlka případně kolébka. Kolébky bývají opravdu krásným kouskem nábytku, no je třeba počítat s tím, že většinou je využijete jen velmi krátce, protože děťátko rychle roste.

Postýlky se vyrábějí v mnoha barvách, designech a dnes již najdete skutečně velmi variabilní modely, které např. "rostou" s dítětem, takže je lze používat skutečně dlouhodobě. Při výběru však věnujte pozornost nejen samotné postýlce, ale i kvalitní matraci.

 

Stolování

Když vaše miminko začne ochutnávat první jídla, jistě oceníte praktické dětské židle. Při jejich výběru myslete zejména na bezpečnost vašeho drobečka - židle by měla být stabilní a měla by být vybavena i nějakým "bezpečnostním systémem", aby nemohlo dojít k vypadnutí děťátka. Na trhu jsou různé modely - dřevěné, plastové, některé s možností polohování či předělání na mini-stoleček a židli. Stačí si jen vybrat podle vlastních představ a finančních možností.

 

Vlastní pokojíček

Pokud máte pro děťátko připravený vlastní dětský pokojíček, pak se zřejmě všechny kousky potřebného nábytku soustředí právě v této místnosti. Zpočátku by však vaše miminko mělo spát v jedné místnosti s vámi, takže postýlku můžete mít na začátek v ložnici. Mnozí rodiče si berou dítě i do manželské postele - to samozřejmě závisí na samotných rodičích.

 

Není třeba toho mít hodně

V konečném důsledku se dá říci, že malé miminko je na nějaké extra-vybavení nenáročné. Dá se klidně "přežít" i bez mnoha vymožeností, ale proč si život neusnadnit, když máme možnost? Někteří rodiče již před narozením miminka zařídí kompletně celý dětský pokoj, který se pak už jen přizpůsobuje věku a potřebám dítěte. Jsou ale i tací, kteří takovou možnost nemají (např. kvůli omezeným prostorám) a tehdy je třeba hledat praktická řešení a pořídit jen to nejnutnější.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Řeč batolat - dvouhodinová výuka znakování

Miminka sice nemluví, ale gesty vyjadřují své pocity. Je to znaková řeč - znaková řeč batolat. Jak jí porozumět?...
více…

Jaké jméno vybrat pro dítě?

Jak vybrat mezi spoustou jmen to nejlepší? To je otázka, která bývá občas i předmětem hádek mezi rodiči a...
více…

Řeč a její složitý vývoj u dítěte do jednoho roku

Řeč u dítěte do jednoho roku věku nelze rozvíjet samostatně, ale musí současně probíhat i rozvoj ostatních...
více…

Jak cestovat s miminkem letadlem?

Chcete letět s miminkem na dovolenou, nebo jen na návštěvu k příbuzným za hranicemi a nechcete se trmácet spoustu...
více…

Kojení očima miminka

Instrukce kolem kojení bývají většinou zaměřeny na to, jak a co má dělat maminka. Ale napadlo vás někdy, že...
více…

Kolik hodin spí děti podle věku?

Nedostatek spánku způsobuje poruchy koncentrace, ale i hyperaktivitu a agresivní chování. Není tomu jinak ani u...
více…

První dětský pokoj a jeho zařízení

Před příchodem miminka na svět je třeba vyřešit v bytě několik důležitých věcí. Před vámi stojí i otázka...
více…

Jak poznat, že se má miminko dobře a chce komunikovat?

Přestože malá miminka neumějí mluvit, snadno se dá z jejich chování vycítit co chtějí. Rodiče jejich jazyku...
více…

Miminka a náušnice - propíchnout, nastřelit nebo nechat na později?

Po narození děvčátka řeší rodiče kromě budoucích nákupů sukní a šatiček i zásadnější investice. Koupit a...
více…

Dětský pokoj plný variací

Dětský pokoj je mnohem důležitější prostor v bytě, jak by mnozí předpokládali. Pomáhá formovat duševní a...
více…