Jak vybrat správnou matraci? Druhy matrací

V posteli trávíme třetinu života a někteří z nás i více :-) Je proto kriticky důležité pro naše pohodlí a hlavně pro zdraví naší páteře, aby matrace, na které ležíme, byla pro nás ta nejvhodnější! Velké množství bolestí, nemocí a zdravotních problémů vzniká právě z nevhodného šetření na nepravém místě, když si koupíme drahou postel a do ní tu nejlevnější matraci.

Nejlepší matrace na světě

Pokud vám někdo tvrdil, že nejlepší matrace je ta a ta, nevěřte mu. Neexistuje "nejlepší" matrace. Každý z nás je jiný, takže pro každého je nejvhodnější jiná matrace. V dalších řádcích probereme přednosti a zápory jednotlivých materiálů, ze kterých se matrace vyrábějí. Také nezapomínejte, že kromě výběru matrace je stejně důležité i na co matraci položíte. Ani na roštech se nevyplácí příliš šetřit.

Kromě materiálu je důležitým parametrem, kolik má matrace zón. Zóny jsou v podstatě úseky matrace, které mají různou tuhost nebo profilování. Vzhledem k tomu, že každá část našeho těla je jinak těžká, je nutné, aby každá část matrace byla jinak tuhá a jinak se přizpůsobovala našemu tělu. Pokud tomu tak není, můžeme mít pocit, že je matrace na jednom místě tvrdá a přitom v bederní oblasti neposkytuje dostatečnou oporu. Kvalitní matrace by měla mít alespoň 5 zón s rozdílnou tuhostí, ty nejlepší mívají 7 a více. Stejně důležité je, jak kvalitně jsou jednotlivé zóny zpracovány.

Kvalitní matrace se pozná také podle toho, že má bodovou elasticitu. To znamená, že při zatlačení se neprohýbá jinde než v místě tlaku.

 

Pružinové a taštičkové matrace

Oba tyto typy matrace jsou tvořeny pružinami. Rozdíl je ale v tom, že při taštičkových jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků - "taštiček", které umožňují individuálně reagovat na tlak těla a optimálně tak rozložit jeho hmotnost. Také omezují některé nepříjemné efekty hlučnosti klasických pružinových matrací. Navíc lze tento typ matrace velmi dobře zónovat, tedy do jednotlivých částí matrace vložit taštičky s odlišným průměrem a tuhostí pružin.

Kladem obou typů je výborná prodyšnost - díky tomu jsou velmi odolné vůči výskytu roztočů, plísní a bakterií. Matrace se vyznačují obvykle vyšší tuhostí. Klasické pružinové matrace se hodí spíše pouze pro příležitostné spaní, kdežto pro každodenní použití je určitě lepší taštičková varianta.

 

Matrace ze studené pěny

Nejnovějším hitem se staly matrace z vysokoelastické polyuretanové, takzvané líné pěny. Tento materiál mění svoji tuhost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. To znamená, že matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne, tělu ustupuje, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a skvělému přizpůsobení křivkám lidského těla. Tím se dokonale přizpůsobí každému jednotlivci.

Díky efektu takzvaného "pomalého vracení se do původní polohy" omezuje tento typ matrace protitlak, nedochází k narušení krevního oběhu a navíc je eliminován vznik proleženin. Svalstvo je během spánku naprosto uvolněné, což přispívá k celkové relaxaci organismu a zmírnění bolestí zad.

 

Viscoelastické matrace

Studené pěny (neboli visco pěny) jsou někdy označovány jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružné, elastické. Jak napovídá již název, tento materiál se dokáže pružně přizpůsobit lidskému tělu. Zároveň však vyniká pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc má studená pěna výbornou prodyšnost, optimálně odvádí teplo a omezuje tím výskyt roztočů.

V zásadě je možné říci, že studené pěny jsou dalším vývojovým stupněm klasických PUR pěn, mají vylepšené vlastnosti i životnost a mohou být dobrou volbou v případě, že máme omezený rozpočet. Doporučujeme volit matrace, které jsou složeny z několika typů studených pěn tak, aby došlo k rozložení váhy těla do jednotlivých zón.

 

Bio pěna

Novinkou jsou bio pěny. Ty se vyznačují oproti klasickým HR PUR pěnám vysokým obsahem přírodních olejů, mají lepší antibakteriální vlastnosti a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí.

 

Latexové matrace

Mezi nejluxusnější a nejdražší matrace se řadí tradičně matrace latexové. Vyráběny jsou ze směsí syntetického a přírodního latexu - kaučuku. Čím větší podíl má přírodní latex v matraci, tím je výrobek kvalitnější a také dražší.

Silnou stránkou latexových matrací je takzvaná bodová elasticita - k deformaci materiálu dochází pouze na místech, na které je vyvíjena síla, okolní prostor zůstává bez deformací. Matrace se tak dobře přizpůsobuje ležícímu tělu. Tyto ortopedické vlastnosti latexových matrací ale budou fungovat pouze v kombinaci s vhodným lamelovým roštem.

Latexové matrace se také vyznačují zejména dlouhou životností a velkou měkkostí. Druhá jmenovaná vlastnost sice může poskytnout více pohodlí, ale není vhodná pro každého. Páteř některých lidí vyžaduje větší tuhost matrace a tu klasická latexová matrace nemá. Pomoci může matrace s vloženou kokosovou deskou do středu latexu, což matraci posune z kategorie velmi měkkých do středně měkkých matrací.

Určitou nevýhodou může být nižší prodyšnost matrace, kterou výrobci zvyšují dodatečnými vertikálními otvory v matraci.

 

Sendvičové matrace

Různost vlastností jednotlivých materiálů využívají takzvané sendvičové matrace. Skládají se z několika vrstev odlišných materiálů nebo z několika vrstev stejného materiálu s různou objemovou hmotností. Většinou se k výrobě sendvičových matrací používá polyuretanová pěna, studená pěna, nebo líná pěna a kokosvláknitá deska.

Sendvičové matrace umožňují kombinovat dobré vlastnosti jednotlivých materiálů a velmi dobře tak rozčlenit matrace do zón s různou tuhostí. Zajímavá je také možnost vytvořit matraci s tvrdší a měkčí stranou (možnost otočit a používat pro osoby s různými tělesnými parametry). Podle použitých materiálů sendviče se může lišit i cena matrace, od nižších až po exkluzivní matrace.

 

Gelové matrace

Nejnovějším typem matrací jsou takzvané gelové matrace. U těchto matrací je spací plocha vyplněná gelem, který je položen na nosné desce (většinou PUR pěna, nebo bio pěna). Gel je dokonale elastický a perfektně se přizpůsobuje tělu jednotlivce. Zároveň se u těchto gelů uvádí doživotní záruka na neproležení materiálu! Dalšími přednostmi jsou vynikající hygienické vlastnosti a výjimečné schopnosti odvodu tepla, čímž se snižuje pocení.

V zásadě se jedná o nejluxusnější matrace, které jsou v současné době v nabídce.

 

Zdravotní matrace

Určitě jste již slyšeli lákavé označení "zdravotní matrace". Při zdravotních matracích je nutné si dávat pozor, zda se jedná pouze o reklamní trik, když tak někdo označí obyčejnou matraci, u které deklaruje nějaké pozitivní vlastnosti, nebo se jedná o klinicky testovanou matraci, na kterou byl vydán certifikát nebo posudek ministerstvem zdravotnictví.

U matrací, kde proběhlo klinické testování a mají příslušný certifikát, je možné očekávat skutečně výjimečné vlastnosti a konstrukci, která omezuje tvorbu proleženin, pocení a poskytuje vhodnou oporu pro páteř. Tyto matrace jsou vhodné pro dlouhodobě nemocné pacienty a používají se také v nemocnicích a léčebnách.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat matraci do dětské postýlky?

Vybrat tu správnou matraci do postýlky vašeho dítěte nemusí být až tak jednoduché. Miminka a malé děti totiž...
více…

Jak si vybrat matraci?

Dlouholetý výzkum vědců dokázal to, co všichni věděli už dávno. Člověk musí spát denně asi 8 hodin, aby se...
více…

Jak vybrat dětskou matraci?

Od kvality spánku se odráží každý nový den. Pokud si někdo myslí, že je tomu tak pouze u dospělých, je...
více…

10 rad při výběru matrace aneb jak si vybrat správně

Poučení z minulé zkušenosti - dříve než začnete vybírat novou matraci, vzpomeňte si, co vám na té staré...
více…

Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…