Kam umístit postel?

Určitě jste slyšeli o zaručených metodách, které pomáhají najít to nejvhodnější místo na spaní. Ať už dáte prostory ložnice prosondovat vašemu psovi a uvěříte jeho intuici, nebo se budete řídit filozofií feng-šuej, základním dispozičním pravidlům se neubráníte.

Umístění postele

Umístění postele ve velké míře ovlivňuje velikost a dispozice ložnice. Existuje mnoho variací umístění jednolůžkové postele, případně dvou postelí do jednoho pokoje. Nikdy se však nedoporučuje dávat postel, která má sloužit na dlouhodobý odpočinek, k oknu nebo ke dveřím, protože vzduch proudící přes štěrbiny oken a dveří působí na spícího člověka nepříznivě. Postel můžete postavit i volně do prostoru, ale z psychologického hlediska je lepší, když alespoň jednou částí přiléhá ke stěně. Zvýší to pocit bezpečí. Určitě jste slyšeli i o jiných zaručených metodách, které pomáhají najít to nejvhodnější místo na spaní. Ať už dáte prostory ložnice prosondovat vašemu psovi a uvěříte jeho intuici, nebo se budete řídit filozofií feng-šuej (umístění postele podle feng-šuej je individuální, řídí se typem osobnosti a konkrétními potřebami uživatele a v průběhu života se může několikrát změnit), základním dispozičním pravidlům se neubráníte. Je třeba rezervovat místo na odkládací a úložný nábytek, noční stolky a případně i toaletní stolek.

Kolem postele by měla být volná plocha nejméně 600 mm, abyste měli při úklidu a výměně ložního prádla dostatečně velký manipulační prostor. Nedostatek prostoru v bytě nás často nutí, abychom v ložnici vytvořili pracovní kout s počítačem. Touha po maximálním pohodlí a luxusu zase způsobila, že se do ložnice tlačí i audio-a videotechnika. S technikou v prostoru ložnice to pro jistotu nepřehánějte, je dokázáno, že silné elektromagnetické pole působí na člověka nepříznivě. Ložnice by měla zůstat zónou klidu a odpočinku. Pokud to prostor umožní, raději v ní vytvořte čtenářský koutek s pohodlným ušákem a příruční knihovnou, vždyť v dnešní době je v domě samostatná knihovna se studijní atmosférou již raritou.

 

Ergonomie v kostce

Průměrné ergonomické údaje uvádějí pro jedno lůžko rozměry 200 x 90 cm. Statistiky říkají, že průměrná výška populace se z roku na rok zvyšuje, a proto není divu, že stále více lidí se rozhoduje pro atypický rozměr matrace s délkou přes 2 metry. Optimální vnitřní šířka postele vychází na 85 - 95 cm, ale setkáváme se i se zúženou, 80 cm širokou postelí. Výška lůžka se pohybuje v rozmezí 42 - 45 cm, pro starší osoby se může zvýšit na 50 - 60 cm. Tato výška starším lidem umožní, aby se pohodlněji usadili a uložili na postel, a usnadní jim i vstávání z postele. Ve výšce do 30 cm od podlahy již intenzivně proudí chladný vzduch, proto se nedoporučuje lůžko navrhovat níže. Ani prostor pod stropem se na zřízení lůžka nehodí, protože nezaručuje stálý přísun kvalitního vzduchu. Při klasické výšce místnosti 2,6 m by proto poschoďová postel měla být pouze dočasným řešením.

 

Jak si usteleš, tak budeš spát

Následující řádky potěší ty, kteří neradi uklízejí a neustále vzdorují slovním útokům pořádkumilovnejších členů domácnosti o tom, že postel má být přes den pěkně uklizená a zastlaná. Lůžkoviny by se měly větrat během celého dne, vždyť v noci je používáte na spaní. Neodkládejte je během dne do skříně, ani nezastýlejte pod neprodyšnou přikrývku, abyste zajistili jejich dostatečné větrání.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Snídaňový pult - ideální řešení nejen do malé kuchyně

Ne do všech kuchyní se pohodlně vejde jídelní stůl. Ale jak potom vyřešit to, že nechcete každé menší jídlo nosit...
více…

Plasty modernizují a zútulňují naše domovy

Plasty je zavalená celá naše planeta, a tak stále více toužíme po přírodních materiálech. Ale plasty bychom také...
více…

Z čeho si nechat vyrobit kuchyňsku linku?

Necháváte si vyrobit kuchyň na míru? O tvaru a rozměrech asi máte jistou představu nebo vás limitují rozměry...
více…

Šatní skříň na míru nebo z obchodu s nábytkem?

Úložné prostory, ať chceme nebo ne, musí být součástí našeho bydlení. A úložným prostorám již léta vévodí...
více…

Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Kosmetický koutek v bytě - přání každé ženy

Ženy stráví úpravou svého zevnějšku opravdu hodně času. Možná jsou i u vás, po celém bytě roztroušené...
více…

Matrace nemusí být nejdražší, ale měla by plně vyhovovat potřebám uživatele

Na úvod vás můžeme uklidnit, protože nic takového jako dokonalá matrace neexistuje. Není ani žádný jediný správný...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…