Kam umístit postel?
Určitě jste slyšeli o zaručených metodách, které pomáhají najít to nejvhodnější místo na spaní. Ať už dáte prostory ložnice prosondovat vašemu psovi a uvěříte jeho intuici, nebo se budete řídit filozofií feng-šuej, základním dispozičním pravidlům se neubráníte.
Umístění postele
Umístění postele ve velké míře ovlivňuje velikost a dispozice ložnice. Existuje mnoho variací umístění jednolůžkové postele, případně dvou postelí do jednoho pokoje. Nikdy se však nedoporučuje dávat postel, která má sloužit na dlouhodobý odpočinek, k oknu nebo ke dveřím, protože vzduch proudící přes štěrbiny oken a dveří působí na spícího člověka nepříznivě. Postel můžete postavit i volně do prostoru, ale z psychologického hlediska je lepší, když alespoň jednou částí přiléhá ke stěně. Zvýší to pocit bezpečí. Určitě jste slyšeli i o jiných zaručených metodách, které pomáhají najít to nejvhodnější místo na spaní. Ať už dáte prostory ložnice prosondovat vašemu psovi a uvěříte jeho intuici, nebo se budete řídit filozofií feng-šuej (umístění postele podle feng-šuej je individuální, řídí se typem osobnosti a konkrétními potřebami uživatele a v průběhu života se může několikrát změnit), základním dispozičním pravidlům se neubráníte. Je třeba rezervovat místo na odkládací a úložný nábytek, noční stolky a případně i toaletní stolek.
Kolem postele by měla být volná plocha nejméně 600 mm, abyste měli při úklidu a výměně ložního prádla dostatečně velký manipulační prostor. Nedostatek prostoru v bytě nás často nutí, abychom v ložnici vytvořili pracovní kout s počítačem. Touha po maximálním pohodlí a luxusu zase způsobila, že se do ložnice tlačí i audio-a videotechnika. S technikou v prostoru ložnice to pro jistotu nepřehánějte, je dokázáno, že silné elektromagnetické pole působí na člověka nepříznivě. Ložnice by měla zůstat zónou klidu a odpočinku. Pokud to prostor umožní, raději v ní vytvořte čtenářský koutek s pohodlným ušákem a příruční knihovnou, vždyť v dnešní době je v domě samostatná knihovna se studijní atmosférou již raritou.
Ergonomie v kostce
Průměrné ergonomické údaje uvádějí pro jedno lůžko rozměry 200 x 90 cm. Statistiky říkají, že průměrná výška populace se z roku na rok zvyšuje, a proto není divu, že stále více lidí se rozhoduje pro atypický rozměr matrace s délkou přes 2 metry. Optimální vnitřní šířka postele vychází na 85 - 95 cm, ale setkáváme se i se zúženou, 80 cm širokou postelí. Výška lůžka se pohybuje v rozmezí 42 - 45 cm, pro starší osoby se může zvýšit na 50 - 60 cm. Tato výška starším lidem umožní, aby se pohodlněji usadili a uložili na postel, a usnadní jim i vstávání z postele. Ve výšce do 30 cm od podlahy již intenzivně proudí chladný vzduch, proto se nedoporučuje lůžko navrhovat níže. Ani prostor pod stropem se na zřízení lůžka nehodí, protože nezaručuje stálý přísun kvalitního vzduchu. Při klasické výšce místnosti 2,6 m by proto poschoďová postel měla být pouze dočasným řešením.
Jak si usteleš, tak budeš spát
Následující řádky potěší ty, kteří neradi uklízejí a neustále vzdorují slovním útokům pořádkumilovnejších členů domácnosti o tom, že postel má být přes den pěkně uklizená a zastlaná. Lůžkoviny by se měly větrat během celého dne, vždyť v noci je používáte na spaní. Neodkládejte je během dne do skříně, ani nezastýlejte pod neprodyšnou přikrývku, abyste zajistili jejich dostatečné větrání.