Ratanový nábytek

Výroba nábytku a doplňků z ratanu má staletou tradici. Je velmi oblíbený pro své dobré vlastnosti, trvanlivost a atraktivní vzhled. V každém kusu nábytku je zalita fantazie a zručnost jeho výrobce, ale i slunce a déšť, vedra a vlhkost exotických tropů. Nábytek z ratanu je kousek přírody v exkluzivním zhotovení.

Ratan je exotická dřevina, která roste v náročných klimatických podmínkách tropických džunglí Indonésie a Malajsie. Je to produkt tropické liány Calamus rotang. Tato palma má relativně tenký kmen, který roste do obrovských délek. Výhonky tlusté 2 až 4 cm mohou dosahovat téměř 200 m. Pro výrobu nábytku jsou nejvhodnější kmeny s tloušťkou 25 až 35 mm. Tenké kmeny rostou velmi pomalu a trvá 15 až 35 let, než vyhovují podmínkám na výrobu nábytku. Kmeny - pruty vyrostou plné, pevné a pružné, dají se ohýbat a tvarovat, přičemž neztrácejí své vlastnosti a kvalitu.

Skládají se ze dvou vrstev. Na povrchu mají pevnou kůru, která chrání vnitřní měkčí, porézní jádro. Neloupaný ratan, tzv.. Pulu, je vzhledem ke své struktuře a větší odolnosti vhodný do exteriéru. Vyloupaný ratan - Pitre patří do interiérů a krytých verand. Oloupáním vznikne dokonale hladký povrch. Liana se vaří v olejové lázni, zbaví se škůdců a impregnací získá vyšší trvanlivost. Nahříváním nad párou se potom podle forem tvaruje do žádaných tvarů. Když vychladne, po jednotlivých kusech se skládá a spojuje šrouby do celku. Oloupaná kůra se nařeže na pásky a použije k ozdobnému omotávání spojů.

Po vysušení přicházejí na řadu estetické úpravy. Jako každá dřevina, i španělský rákos se moří, čímž jeho povrch získává rozmanité barvy. Po vyschnutí mořidla se přelakuje vodním lakem.

Všechny tyto procedury se provádějí za minimálního použití strojů. Také spojování tvarovaných článků a vyplétání je ruční prací. Jen tak lze dosáhnout vysoce kvalitní výrobek a každý kus je v podstatě originálem.

Nábytek z ratanu má rovnoměrnou tloušťku, vysokou pevnost, ohebnost, nízkou hmotnost, dlouhou životnost, dobře snáší vlhkost a změny teploty. Velkou výhodou je jeho vzdušnost a snadná manipulace.

Ošetřování ratanu je nenáročné. Stačí jej otřít vlhkým hadříkem, případně vysát. Zahradní nábytek se může osprchovat a nechat volně vysušit. Velmi znečištěný nábytek se dá odmastit vodou, do které se přidá čpavek. Ratanový nábytek umístěný v exteriéru, kde je vystaven vlivům deště, znečištěného ovzduší a rozdílným teplotám, musí být ošetřen vrstvou laku, jehož účel je nejen estetický, ale i ochranný. Ochranná laková vrstva by se měla pravidelně obnovovat.

Prodejci ratanového nábytku doporučují nenechávat křesla na stále vlhké půdě. Permanentní vlhkost může pronikat do konstrukce křesla a postupně ho může napadnout plíseň. Ratanový nábytek je nejlepší postavit na dlažbu pod stříšku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zahradní nábytek z umělého ratanu skvěle vypadá a snadno se udržuje

Zahradní nábytek, to již dávno nejsou pouze rozkládací křesílka a plastové stolečky. Hitem letošního roku se stal...
více…

Jak zařídit předsíň, aby byla útulná a zároveň se dobře uklízela?

Předsíň patří mezi velmi důležité, přesto v klasických bytech velmi malé místnosti. Jak ji tedy zařídit, aby se...
více…

Kuchyňská linka na soklu, na nožičkách nebo raději zvolit závěsný systém?

Kuchyně na nožičkách? Nebo zvolit praktičtější sokl? Nejpoužívanější jsou tři varianty. Volba je na vás. My vám...
více…

Kosmetický koutek v bytě - přání každé ženy

Ženy stráví úpravou svého zevnějšku opravdu hodně času. Možná jsou i u vás, po celém bytě roztroušené...
více…

Zařízení interiéru chce styl

V případě, že se rozhodnete pustit do zařizování nebo rekonstrukce interiéru, měli byste mít jasno v tom, jaký styl...
více…

Potřebuje novou sedačku? A co jí raději šikovně prodloužit život!

Sedací soupravu kupujeme s tím, že nám bude sloužit mnoho let. Ale často se nám omrzí dříve, než se stane hodnou...
více…

Sedací souprava z kůže vydrží déle, ale látková má také své přednosti

Kožené sedací soupravy, to je klasika po které zatouží nejedna domácnost. Kůže je přírodní, snadno udržovatelný...
více…

Barvy patří do našeho domova - vyženou z něj nudu

Vneste svěžest do vašeho bytu. Ptáte se jak? Dejte svému bytu barvy! Barvy léčí, uklidňují, navozují pocit...
více…

Jak na sekání hrubého křoví

Větší křovinořezy se používají s těžšími třízubými noži na trávu a na keře, které kmínky bez námahy...
více…

Renovace a ochrana dřeva

Pevnost, vysoká nosnost, dobrá opracovatelnost, provzdušnost, to je jen málo z celé řady charakteristik, které ze...
více…