Jak na osvětlení interiéru?
Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje naše momentální pocity. Intenzita osvětlení nás dokáže utlumit, nebo naopak podnítit v nás např. fyzickou aktivitu.
Navrhnout správné rozmístění svítidel, není tedy jednoduchou záležitostí a mělo by se na něj myslet již při samotném architektonickém návrhu. Pro začátek bychom si měli promyslet odpovědi na několik základních otázek. V první řadě by nám mělo být jasné, za jakým účelem budeme ten který prostor využívat a jaké osvětlení nám vyhovuje. Měli bychom mít konkrétní představu o stylu interiéru a o tom, jaké další funkce by osvětlení mělo splňovat. Při řešení osvětlení je nutné vzít v úvahu i vlastnosti povrchů materiálů, které budou nebo jsou v interiéru použity. Obecně platí, že tmavé barvy a strukturované povrchy světlo pohlcují. Naopak světlo odrážejí hladké, světlé a lesklé povrchy.
Co se osvětlení týče, umělé osvětlení by mělo být dostatečně intenzivní, ne však nepříjemně ostré. Mělo by vyzařovat teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Působení bílého světla s modravý odstínem vyvolává pocit chladu a na mnoho lidí působí nepříjemně.
Ideální je vhodná kombinace měkkého a bodového světla. Měkké světlo má charakter denního světla a proto by se jeho zdroj s mléčným krytem, měl umístit tak, aby rovnoměrně osvítil celý interiér. Stejný efekt dokáží vytvořit i stropní svítidla, jejichž proud světla směřuje ke stropu. V případě jejich využití mluvíme o nepřímém osvětlení. V poslední době se v interiérech ujalo i osvětlení pomocí stropních lišt, které se však hodí pouze do interiérů s vyšším stropem. Další jeho nevýhodou je to, že dokáže odhalit i drobné nerovnosti povrchu stropu a v některých případech je dokonce zvýraznit.
Bodové osvětlení by mělo mít nižší intenzitu a mělo by být nasměrováno na část místnosti, zátiší nebo předmět, který se v ní nachází. Jeho účelem je pouze napomáhat při orientaci v interiéru a nechat vyniknout kouzlo jeho příjemných zákoutí. Bodové světlo by nemělo oslňovat ani vytvářet rušivé stíny. Není vhodné použít jej jako centrální osvětlení. V interiéru totiž způsobuje velké kontrasty, což by se zakrátko projevovalo únavou vašich očí.
Každá místnost by měla mít centrální světlo, které se možná nevyužívá každodenně, ale je třeba např. při úklidu a podobně. V kuchyni by se měl kombinovat centrální zdroj měkkého světla a charakterem podobné svítidlo, kterým je třeba nasvítit pracovní plochu. Mnoho hospodyněk ale i výrobců kuchyní se domnívá, že pro práci v kuchyni je vhodné bodové světlo. Není to pravda. Takzvané bodáky by se měly v kuchyni využívat jen v době, kdy se v ní nepracuje. Pokud se v kuchyni nachází i jídelní stůl, měly by nad ním být zavěšeny jedna popř. více svítilen, což závisí na jeho rozměrech. Dobré je, pokud lze měnit jejich výška, kterou si pak upravujeme intenzitu osvětlení podle vlastní potřeby.
V obývacím pokoji je dobré doplnit zdroj centrálního osvětlení stropními a nástěnnými svítidly s měkkým světlem, využijeme na vytvoření akcentů. Do čtecího koutu s křeslem se hodí stojací lampa, jejíž tok světla se dá regulovat.
Vybavení koupelen svítidly je ovlivněno bezpečnostními normami. Obecně však platí, že stropní svítidlo by mělo být doplněno alespoň jedním svítidlem nad zrcadlem, nebo více svítidly po jeho obou okrajích. V tomto okamžiku se nabízí i využití lineární zářivky, která dokáže tvář nasvítit rovnoměrně a bez stínů. Při výběru svítidel do ložnice bychom měli myslet nejen na dosažení potřebné atmosféry, ale zejména na to, že by se směr světla použitých svítidel měl dát regulovat.
Co se chodeb a schodišť týká, jejich osvětlení by mělo být v prvé řadě dostatečné a bezpečné. Centrální svítidlo by mělo být umístěno na stropě, na stěnách mohou být doplněna svítidla k vytvoření atmosféry nebo akcentů. V poslední době i do českých interiérů vchází móda Led svítidel. Toto osvětlení, které si nachází stále více a více přívrženců, je nejen vysoce atraktivní a vkusné, ale velkou měrou přispívá k bezpečnosti a samozřejmě i ke spoření nákladů na energii. Když si na schodiště dáte zabudovat Led diodové svítidlo, nebudete muset rožínat v noci centrální osvětlení. Cestu na patro najdete určitě zcela jednoduše.
Doplňková svítidla se v interiéru používají buď na dokreslení nálady nebo jako podpůrná svítidla, určená pro konkrétní funkce. Mezi ně patří i lampy, jichž rozeznáváme několik druhů.
Stolní lampy slouží většinou na čtení nebo osvětlování plochy pracovního stolu. Mají různý design, od klasického až po strohý kancelářský styl, jejich výběr by měl být závislý na charakteru interiéru. Pro tento účel se používají jak lampy se širokým stínítkem a nejčastěji 60 W žárovkami, tak i lampy s horním krytem a halogenovými žárovkami nebo zářivkami. Tok jejich světla se totiž pomocí teleskopického stojanu dá nasměrovat přesně na potřebné místo.
Stojací lampy slouží méně než účelové a více se využívají jako náladová svítidla, i když se často umísťují v tzv. koutcích na čtení. Nejširší využití mají lampy nástěnné, které se dají využít různými způsoby, např. umístit vedle zrcátka, nebo na schodiště. Nástěnné lampy s pohyblivým, nastavitelným stínítkem se však dají využít i na čtení, často své umístění nacházejí nad sedačkami či postelí.