Jak na osvětlení v podkroví?

Podkroví domů bývaly kdysi třinácté komnaty, kam směli vstoupit jen dospěláci. V šeru tajemného a neprobádané prostoru se ukrývali svědci - předměty, které by mohly vyprávět o lidech i domech dávno zapomenuté příběhy. Ty časy jsou však pryč. Díky moderním stavebním technologiím v podkrovích vznikají obytné prostory, kterým nechybí nic z komfortu bytů na žádném jiném podlaží.

Tyto byty však mají něco navíc: jsou blíže ke hvězdám, mají jiný výhled a určitý druh soukromí, který jim lze závidět. Výjimečnost jim dodávají šikmé stěny a nejednou i dřevěné trámy, které nejsou překážkou, abyste tento malebný prostor moderně zařídili.

 

Elektroinstalace svěřte odborníkům

Denní světlo do podkroví přivedou střešní okna nebo vikýře. Po setmění a při špatném počasí se však bez umělého osvětlení neobejdete. Dobře navržené a zrealizované osvětlení v podkroví navodí tu správnou atmosféru, podtrhne zajímavé detaily, dodá prostoru hloubku i výšku.

Už při rekonstrukci podkroví je třeba dbát na vybudování elektroinstalace tak, aby nebyl problém zapojit jednotlivé elektrospotřebiče a různé druhy svítidel. Tyto práce je třeba svěřit odborníkům i proto, že prostory pod střechou vzhledem k množství izolačního materiálu a dřevěných trámů vyžadují mnohem náročnější protipožární zabezpečení.

 

Správným řešením je kombinace

V podkroví, ani v jiných obytných prostorech domu nebo bytu, nestačí centrální osvětlení. Nezáleží na tom, zda jde o podkrovní pracovnu, obývací pokoj nebo kompletní byt.

Každý pokoj nebo prostor podkroví má zóny, kde se provádějí různé činnosti, které vyžadují odlišné druhy a intenzitu osvětlení. Správné osvětlení prostoru vždy dosáhneme kombinací bodového a rozptýleného světla. O umístění a počtu svítidel rozhoduje v první řadě kvalita vidění. Tvar, velikost a barvu osvětlovacích těles je třeba volit podle celkového stylu zařízení interiéru. Přehnaně úsporné osvětlení negativně působí na psychickou pohodu člověka a naopak, dobře zvolené a umístěné světelné zdroje podporují výkonnost při duševní práci, vytvářejí příjemnou atmosféru při relaxaci a zklidňují smysly.

 

Celkové osvětlení

Na celkové osvětlení místnosti jsou nejvhodnější závěsné lampy, dodávající jemné rozptýlené světlo, které postačuje na orientaci v prostoru, na osvětlení nábytku a předmětů. Vypínače by měly být u dveří. V průchozí místnosti musí být možnost světlo zapnout a vypnout na obou koncích. Moderním řešením, které ušetří až 80 procent energie, jsou senzorová svítidla. Nejlépe se uplatňuje na schodištích a chodbách v podkroví, ale dají se použít i v celých bytových domech. Úspory energie přinášejí i svítidla, která místo klasických žárovek využívají úsporné zářivky.

 

Bodové lampy v interiéru

Většinu pokojů využívají obyvatelé bytu na mnoho různých činností. Účelové či lokální osvětlení slouží při práci, na čtení v křesle nebo v posteli, při přípravě jídla v kuchyni, může osvětlovat například jídelní stůl, jakož i zrcadlo či vnitřek skříně. Může efektně osvětlit i zajímavý obraz, sochu či rostlinu a zvýraznit tak část interiéru. Na účelové osvětlení, které má světlo orientované většinou jedním směrem jsou nejvhodnější bodové lampy, které se dají dobře upevnit nejen na stěnu, ale i na stůl a nábytkové skříňky. Jsou konstruovány tak, aby se příjemné světlo dalo nasměrovat podle potřeby a osvětlit konkrétní prostor.

 

Náladové osvětlení

Také dekorativní stolní a stojací lampy různých výšek jsou účinným prvkem zařízení podkroví. Jejich jemnému rozptýlenému světlu nejlépe odpovídá označení "náladové". Lampa umístěna za televizním přijímačem brání vytváření odlesků na obrazovce a redukuje kontrast mezi světlem z obrazovky a tmavým pozadím. Stojací lampa na úrovni podlahy dodá místnosti hloubku.

 

Pokud se rozhodnete vytvořit si kombinaci bodového a rozptýleného světla v podkroví sami, možná na to budete potřebovat trochu více času. Nejprve musíte zvážit, jaké aktivity budete v podkroví provádět, co potřebujete lépe vidět a jakou atmosféru vytvořit. Zjistíte, kde potřebujete účelové osvětlení: na vaření a stolování, na práci či na čtení. Ke zmírnění kontrastů mezi světlými a tmavými místy přidejte náladové osvětlení, které vytvoří atmosféru. Lampy působí v prostoru nejen světlem, ale i tvarem, vzory a barvami stínidel. Vstaňte a sedněte si v místnosti, abyste zjistili, zda svítidla neoslepují a nevytvářejí nežádoucí stíny. Vypínače musí být snadno dostupné. Celkový dojem nejlépe posoudíte z dálky. Nezapomínejte, že barva stěn, stropu i nábytek odrážejí a pohlcují světlo různými způsoby. Jednoduchá odpověď na otázku, kolik světla potřebujete v různých místnostech, neexistuje. Nejdůležitější je, abyste se v podkroví cítili příjemně.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chcete do koupelny bezpečné osvětlení?

Zakázané ovoce nejvíce chutná. Ve skrytu duše určitě každý z nás přizná, že někdy v životě porušil pravidla....
více…

Jak na osvětlení koupelny?

I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte...
více…

Jak na osvětlení kuchyně?

Pro osvětlení v kuchyni platí stejná pravidla jako pro osvětlení v ostatních prostorech v bytě nebo rodinném domě. I...
více…

Jak na správné osvětlení místností?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít...
více…

Jak na doplňkové osvětlení interiéru?

Doplňkové osvětlovací prvky umístěné ve stropě, na stěnách, volně stojící nebo zakomponované do ostatních...
více…

Jak na osvětlení interiéru?

Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje...
více…

Jaké osvětlení si vybrat?

Klasické, halogenové, či úsporné žárovky? Úsporné zářivky je vhodné používat v místnostech, kde se jimi...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Jak vybrat nástěnné hodiny podle moderních trendů

Při plánování interiéru je třeba myslet na celou řadu detailů. A jedním z nich je i výběr časoměřiče. Ano,...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…