Jak na světelné rozvody?

Světelné rozvody vycházejí ze zvolené koncepce osvětlení. Z hlediska komfortu užívání je důležité správné rozmístění vypínačů. Vypínače umísťujeme v těsné blízkosti dveří na stranu s klikou, aby umožňovaly snadné ovládání osvětlení při pobytu v jednotlivých místnostech, ale i při průchodu bytem či domem.

Návrh zásuvkových a světelných rozvodů

Při návrhu světelných rozvodů je důležitá představa o budoucím zařízení interiéru nábytkem a rozmístění spotřebičů a svítidel.

Zásuvky je třeba umístit v místě předpokládaných spotřebičů, v místnostech nebo na chodbě je třeba umístit i zásuvku na pohodlné zapojení vysavače.

V místnostech je vhodný větší počet svítidel, protože osvětlení obytných místností jedním svítidlem je často nedostatečné.

 

Principy vypínání svítidel

Při návrhu vypínačů lze vycházet z několika principů. Vypínat svítidla můžeme klasickým vypínačem (spínačem) umístěným v místnosti. V případě napojení většího světelného výkonu na jeden vypínač hrozí jeho "spékání", a proto je nutné výkonové spínání (tlačítkem v místnosti se spíná výkonový spínač v rozvaděči). Toto řešení je třeba zvolit i u spotřebičů, které mají při zapnutí špičkový odběr - např. toroidní transformátory pro napájení nízkovoltových halogenových žárovek. Na schodišti, chodbách, v místnostech s častým pohybem nebo v místnostech s více vstupy je třeba svítilna nebo svítidla ovládat více vypínači. Obvykle to lze řešit pomocí schodišťových a křížových vypínačů, které jsou propojeny troj-a čtyřžilovými kabely. Toto řešení lze nahradit impulsním spínáním, kdy se vypínače nahradí tlačítky, které dávají impuls do vypínače v rozvaděči. Stiskem jednoho tlačítka se vyšle impuls do vypínače v rozváděči, který rozsvítí svítidlo, a impulsem z kteréhokoliv dalšího tlačítka se svítidlo zhasne. V tomto případě postačí mezi tlačítky a rozvaděčem dvoužilový kabel. Někdy je vhodné nainstalovat centrální vypínač, kterým můžeme při odchodu vypnout libovolná svítidla a elektrické spotřebiče kromě spotřebičů, které musí zůstat zapnuty - např. lednička, kotel, elektronický zabezpečovací systém apod. Svítidla můžeme spínat i dálkovým ovládáním. U přívodu ke svítidlu je umístěn přijímač s vybavovací jednotkou a svítidlo se ovládá dálkovým spínačem velikosti ovladače alarmu k autu pro jedno svítidlo nebo velikosti televizního ovladače, pokud se ovládá více svítilen najednou. Dálkové ovládání může být záchranou, když třeba dodatečně změnime umístění vypínače; nemusí se provádět rozsáhlé stavební práce spojené s rekonstrukcí kabelových rozvodů.

 

Regulace osvětlení

Ovládání svítidel může být doplněna regulací intenzity osvětlení, tzv. stmívači. Jednoduše regulovat lze klasické, halogenové a nízkovoltové žárovky, stmívat lineární a kompaktní žárovky je již technicky i finančně náročnější. Otázkou je spolehlivost těchto zařízení. Jednoduchou alternativou regulace osvětlení stále zůstává postupné zapínání většího počtu svítidel. Potřebná světelná atmosféra se dosáhne vhodnou kombinací svítidel.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chcete do koupelny bezpečné osvětlení?

Zakázané ovoce nejvíce chutná. Ve skrytu duše určitě každý z nás přizná, že někdy v životě porušil pravidla....
více…

Jak na osvětlení koupelny?

I vám se někdy ráno v koupelně stává, že nepoznáváte tvář, která se na vás dívá ze zrcadla? Příčinu nemusíte...
více…

Jak na osvětlení kuchyně?

Pro osvětlení v kuchyni platí stejná pravidla jako pro osvětlení v ostatních prostorech v bytě nebo rodinném domě. I...
více…

Jak na správné osvětlení místností?

Správně navržené osvětlení dokáže udělat nejen s prostorem, ale i s naší psychikou úplné divy. Pokud budeme mít...
více…

Jak na doplňkové osvětlení interiéru?

Doplňkové osvětlovací prvky umístěné ve stropě, na stěnách, volně stojící nebo zakomponované do ostatních...
více…

Jak na osvětlení interiéru?

Ačkoli světlo v interiéru vnímáme víceméně podvědomě, právě ono velkou měrou ovlivňuje naši psychiku a určuje...
více…

Jaké osvětlení si vybrat?

Klasické, halogenové, či úsporné žárovky? Úsporné zářivky je vhodné používat v místnostech, kde se jimi...
více…

Když chcete od podlahy víc, vyberte si podlahovou rigidní krytinu Allure

Otázka podlah je při zařizování útulného domova zásadní. Hlavní roli přitom hraje nejen dekor podlahy, který budete...
více…

Jak vybrat nástěnné hodiny podle moderních trendů

Při plánování interiéru je třeba myslet na celou řadu detailů. A jedním z nich je i výběr časoměřiče. Ano,...
více…

Rostoucí ceny nemovitostí vytlačují mladé rodiny do menších bytů a z velkých měst

K dlouhodobě rostoucím cenám nemovitostí se v posledních měsících přidaly další faktory, které se již významně...
více…