Jak odlehčit interiér?

Sklo a skleněné prvky v bytě a domě stále ještě provází celou řadu mýtů. Jak je kombinovat? Co když se brzy rozbijí? Nejsou nebezpečné? Zde jsou odpovědi. Pokud máte malý byt a navíc s tmavými zákoutími nebo jsou dokonce vaše místnosti celkově ponuré s nízkým dopadem světla, celoskleněné dveře a příčky by mohly vyřešit váš problém jak opticky zvětšit a prosvětlit interiér.

Umožní tak žádaný průchod světla a jejich použitím určitě dosáhnete příjemný, vzdušný a odlehčený dojem s dávkou elegance. Záleží jen na osobním vkusu a také vyžadovaných dojmech, jaký design skleněných prvků svému interiéru nakonec vyberete. Kombinovat se dá prakticky se všemi ostatními materiály.

 

Od čistoty po dekórum

Sklo sice není přírodním materiálem, u kterého si můžete vybírat z mnoha dezénů jako například u dýhy nebo masivu, ale díky pestrým tvarovým a dekoračním variacím můžete zvolit z desítky originálních vzorů, kombinací, ornamentních a designových provedení. Atraktivním typem a v současné minimalistické architektuře oblíbeným prvkem je sklo čiré, takzvaný float. Propouští nejvíce světla a jeho průhlednost je stoprocentní.

Celoskleněné příčky skvěle opticky rozčlení nebo oddělí velkou místnost, ale přitom nijak nenaruší a neodstraní jeho jednotu. Skvěle dokážou vyhovět tomu, kdo chce obývací pokoj spojený s kuchyňskou částí, avšak přece jen někdy potřebuje dané místnosti jednotlivě uzavřít.

 

Průhledné i průsvitné

Velké oblibě se v současnosti těší dveře v různých typových a barevných provedeních skla. Pískované sklo je vhodné pro ty, kteří si přejí celoskleněné dveře, avšak potřebují snížit jejich průhlednost. Satinované sklo je totiž pouze průsvitné a vidíme přes něj pouze rozostřené obrysy, nikoli jasné celky a tvary. Bez obav může být použito kdekoliv v interiéru a váhat nemusíte ani u dveří do koupelen či na toaletu. Bývá využíváno i jako součást barových pultů a prosklených částí nábytku.

 

Nebojte se, že se rozbije

Sklo, které se používá pro dveře, příčky, sprchové kouty nebo zábradlí na schodištích, je pro běžné použití v interiérech zcela bezpečné. Používá se takzvané ztvrdnutí nebo kalené sklo, u něhož je prakticky vyloučena možnost rozbití, a tedy případného poranění. Ano, všechno se dá rozbít, tedy i toto sklo. Avšak ne náhodou, ale cíleným, velmi tvrdým a ostrým nárazem, ke kterému v běžném provozu domácnosti hned tak nedojde. Navíc kalené sklo se při rozbití rozsype na malé neostré hranolky, u nichž pořezání opravdu nehrozí.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus