Jaké vybavení do haly?

V každém domě je hala dominantním prostorem, který by měl splňovat požadavky na běžné každodenní používání domácími rodinnými příslušníky i na přijímání návštěv. Proto by hala měla mít při splnění základních požadavků na účelnost i reprezentativní charakter.

Hala by měla být taková prostorná, abychom v ní mohli přijímat návštěvy, které nechceme uvést do obývacího pokoje, ale zároveň je nechceme odbýt v předsíni. Mělo by zde být tedy i místo na jednoduché posezení. Výhodné je také propojení haly s jídelnou.

 

Podlaha

Porovnáme-li ložnici s předsíní nemusíme počítat s provozem tak náročným na údržbu. Po hale se obvykle pohybujeme v domácí obuvi a pokud zvolíme systém bez přezouvání, musíme se spolehnout na to, že většina nečistot zůstala na rohožkách před domem a v předsíni. Na podlahu tedy nemusíme volit zátěžovou dlažbu. Materiál na podlahu přímo závisí na povaze využívání haly, na tvaru místnosti a na zařízení nábytkem. Zásadním požadavkem je, podobně jako u předsíně, praktičnost, jednoduchá údržba a je třeba také zohlednit i estetické nároky. Ani při nižší zatíženosti haly bychom při výběru podlahové krytiny neměli úplně zapomenout na dlažbu. Zejména přírodní kámen je ozdobou každé haly. Protože v hale nehrozí tolik nanosené vody či bláta, lze použít i středně leštěný kámen. Při výběru lesku dlažby se doporučuje umírněnost. Provoz v hale jako v komunikačním uzlu je přece jen mnohem vyšší než v jiných místnostech. Pro dlažbu (ať už keramickou nebo přírodní) se přednostně rozhodneme tehdy, když bude hala sloužit více k přijímání návštěv nebo se v ní budeme pohybovat zejména ve vycházkové obuvi.

Pokud bude hala využívaná celý den - i na společné posezení celé rodiny, jako místo, kde si budou hrát děti či oddechový kout s knihou apod., je vhodné zateplit studenou podlahovou krytinu (dlažbu, kámen) podlahovým vytápěním.

Barva dlažby není omezena jen na neutrální barevnou škálu. S pomocí interiérového architekta lze navrhnout i odvážnější spárořez. V centrální hale, která není celá obestavěná nábytkem, se lze rozhodnout i pro jednoduchou a elegantní kombinaci několika barev. Zvolené dlaždice lze poskládat do klasické obruby. Pokud je investor dostatečně odvážný, lze zvolit i jednoduché obrazce a mozaiky, které dodávají prostoru dynamičnost. Takové rozhodnutí je však třeba zvážit také s pomocí architekta, který navrhne několik variant spárořezu. Pokud se rozhodneme pro poskládání byť jen jednoduchého ornamentu, musíme mít již předem jasnou představu o zařízení nábytkem a o jeho poloze, aby nábytek nekolidoval s ornamentem nebo obrubou.

Dřevo nebo dřevěné lamely jsou určitě nejlepším materiálem na podlahu haly, která se bude používat převážně jako obytná místnost. Na výběr je mnoho kvalitních materiálů ze dřeva v přírodní nebo upravené podobě. Na trhu jsou parkety, vlysy, plovoucí podlaha (z dřevěných, případně laminátových lamel), povrchově upravené dřevotřískové nebo překližkové desky a další výrobky, z nichž si může vybrat každý. Barva může zůstat přírodní; je pro dřevěné prvky nejpřesvědčivější a umožňuje vyniknutí přirozené barevnosti a struktury. Pro zvýraznění některých vlastností (např. kresby dřeva) nebo kvůli uvažovanému odstínu nábytku lze podlahu i namořit.

Při výběru dřevěné podlahy je podstatný výběr správného druhu dřeva. Kromě barvy, struktury, letokruhů, množství uzlíků apod. je důležitým faktorem tvrdost dřeva, takže výběr bude záviset na stupni namáhání daného prostoru. Na silně namáhané plochy volíme tvrdé dřevo (např. dub, javor, jasan, buk), na ostatní plochy můžeme položit i střední nebo měkké druhy dřeva (např. břízu, borovici, smrk).

Zvolený typ dřevěné podlahoviny již dopředu určuje množství možných přebroušení. Lamino je v podstatě jen fólie s imitací dřevěné struktury a už se nepřebrusuje. Po jeho poškození nebo po skončení životnosti (ta záleží také na vhodnosti pokládky, zátěži, údržbě) je nutná výměna celé podlahové krytiny. Nejlepší dřevěnou podlahou z hlediska životnosti jsou parkety nebo vlysy. Jsou to celomasívní prvky spojované na pero a drážku a právě drážka určuje množství broušení. Může se brousit, dokud se odbrousí celá vrchní část parkety, tedy na drážku (i do 10 mm).

Volba koberce do haly je nevhodná a nedoporučuje se. Zatížení je zde tak vysoké, že životnost koberce je minimální.

 

Světlo

Důležitým aspektem při celkovém vnímání haly jako centrálního prostoru v domě je její prosvětlení. U rodinných domů by se měl architekt pokusit navrhnout halu s dostatkem denního světla, ideální je přímý vstup z haly do zahrady nebo na terasu. Také umístění zimní zahrady u haly je příjemnější a praktičtější než u obytného pokoje. Abychom zvýšili význam haly, lze u návrhu uvažovat o vyšším stropě. Na vytvoření příjemného prostoru má rozhodující význam průnik denního světla a ve večerních hodinách způsob a kvalita osvětlení umělými zdroji. Pokud zvolíme kombinaci různých světelných zdrojů, budeme mít na každou příležitost připravenu nejvhodnější variantu. Jiné požadavky na osvětlení máme při jídle, jiné při obchodním jednání, při hře dětí, relaxaci s knihou, při setkáních s přáteli apod. Variabilnost a účelnost osvětlení haly docílíme kombinací podhledového osvětlení, bodových reflektorů, odraženého světla, lokálně rozmístěných zdrojů světla a centrálního osvětlení. Pozornost je třeba věnovat ovládání jednotlivých zdrojů světla. Na nejfrekventovanější místo je vhodné umístit vypínače na centrální osvětlení haly, které doplníme schodišťovými a lokálními ovladači (např. při posezení s knihou apod.).

 

Nábytek a zařízení

Vybavení nábytkem a zařízením je záležitostí interiérového návrhu. Návrh by měl vycházet z účelů, pro který se bude hala využívat, a z konkrétních požadavků obyvatel domu. Jelikož se jedná zejména o komunikační prostor, je vhodné zařídit halu umírněně a střídmě. Charakter všech místností ve velké míře dotvářejí mnohé, ne nepodstatné, drobnosti. Ani hala není v tomto směru výjimkou. Nesmíme proto zapomenout sjednotit všechny dveře a zárubně. Hala je komunikační zóna, takže v ní bude více dveří než v jiných místnostech. Stejný charakter by měly mít dveře vedoucí do obývacího pokoje, do kuchyně, do komory, jakož i kliky na nich. To je třeba zohlednit zejména při rekonstrukci a modernizaci.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zařízení ložnice pro alergiky

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen čtvrtina...
více…

Jak zařídit obývací pokoj?

Z obytných prostor se právě obývací pokoj nejvíce využívá pro setkávání rodiny po pracovním dni, na hraní dětí,...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Schody v bytě - bezpečnost, zábradlí a přístup

Při výběru bytu, ať už hotového nebo jen na papíře, si všímejte jeho dispozice, variability jednotlivých...
více…

Zařizujeme podkroví

Bydlení v podkroví má své kouzlo, kromě neopakovatelné atmosféry však přináší i jistá omezení. Členitý prostor,...
více…

Luxusní koberce doladí každý interiér

Máte rádi luxusní věci a chcete je mít i ve své domácnosti? Pak vám doma nesmějí chybět luxusní koberce!...
více…

Efektivní odhlučnění pro příjemné bydlení a klidný spánek

Vadí vám hluční sousedé? Poradíme vám, jak s nimi vyběhnout. A nemusíte se pouštět hned do sousedských válek,...
více…

Plakáty na zeď: Motivů se najde spousta, tady jsou ty nejznámější

Když se řekne plakát, mnohým se vybaví večerníček pojednávající o klucích z plakátů. Jednalo se o dvě...
více…

Obraz sluší každému interiéru. Ale musí být na správném místě

Jak snadno a rychle navodit v místnosti specifickou atmosféru v jakékoliv místnosti? Možností je samozřejmě více, ale...
více…