Jak přípravit a zpracovat maltovinové a štěrkové směsi?

Míšení maltové a štěrkové směsi velmi záleží na jejím správném složení. Ideální konzistence nesmí být ani příliš suchá, ani příliš řídká. Praxe vám umožní vyvinout správný cit pro optimální směs, který je předpokladem dokonalého výsledku vaší práce.

 

Materiál, pomůcky a nároky

  • Materiál: pojivo a písek nebo již hotová malta, štěrková hmota, voda
  • Nářadí: miska z plastu, zednická lžíce, vědro na maltu, míchací rotor, míchačka
  • Obtížnost: střední
  • Časová náročnost: 15 - 20 min.

 

Maltová a štěrková směs se smísí z jejích základních prvků přidáváním neznečištěné vody. Místo a způsob míchání záleží na druhu a množství malty a od dostupného potřebného nářadí.

 

Nádoby na míchání

Malé množství štěrkové hmoty nebo malty si můžeme namíchat v misce z plastu, která je poddajná, a proto se z ní dají snadno odstranit zaschlé zbytky malty nebo štěrky. Pro střední množství malty se používá maltová lžíce (podle velikosti 60 až 140-litrovým obsahem) nebo vědro na maltu. Vědro by mělo být podle možnosti plytké a s větším průměrem (obvyklý obsah 10 - 12 litrů).

 

Namíchání hotových produktů

Právě při opravách a rekonstrukčních pracích často saháme po hotových produktech, které stačí pouze smíchat s potřebným množstvím vody. Mícháme zpravidla podle následujícího principu: do nádoby na míchání dejte o trochu méně vody, než je předepsáno v návodu. Nyní postupně přidáváme za stálého míchání maltovou nebo štěrkovou směs. Zbylou vodu použijte pro dosažení správné konzistence. V každém případě dodržujte údaje předepsané výrobcem na obalu.

 

Vlastní výroba malty

Svépomocí vyrobená malta vzniká smícháním pojiva, písku a vody. Základním pravidlem pro míchání ve kbelíku nebo maltovníku je: písek a pojivo se v příslušném poměru dají do nádoby na míchání a nejprve se důkladně za sucha spolu smíchají. Až pak se postupně, za stálého míchání přidává voda, dokud se nedosáhne správná konzistence. Na míchání můžete použít zednickou lžící, při větších množstvích doporučujeme míchací rotor, který můžete nasadit na vrtačku, čímž si značně usnadníte práci.

 

Míchačka

Míchačka je rentabilní pouze při velkém množství malty, za poplatek si ji však lze vypůjčit v půjčovně stavebních strojů. Pro míchání v míchačce platí následující pravidlo: nejprve nalijte do mísiče o trochu menší množství vody, jaké bude třeba pro dosažení správné konzistence. Při použití hotové malty nalijte do mísiče část vody, pak přidejte maltovou směs a nechte míchat 2 až 4 minuty. Nakonec přidejte zbývající množství vody. Pokud si chcete namíchat maltu svépomocí v míchačce, nalijte do mísiče nejprve trochu vody. Pak přidávejte příslušné pojivo než se vytvoří tekutá směs. Až nyní přidáváme za stálého míchání postupně písek. Pokud je malta příliš tuhá, můžete přidat ještě trochu vody. Ale pozor! Pouze málo vody stačí na to, aby se z tuhé malty stala malta příliš tekutá. I v tomto případě je třeba směs míchat asi 2 až 4 minuty. I později můžeme při zpracování malty z tuhé směsi přidáním malého množství vody vytvořit požadovanou konzistenci, a to tak, že budeme rozprašovat malé množství vody na povrch směsi, kterou pak důkladně promícháme. Velmi jemnou hotovou maltovou směs dejte do předepsaného množství vody a promíchejte míchacím rotorem. Jiné míchací metody jsou pro tento druh malty nevhodné.

 

Bezpečnost při práci

Při práci s maltou dbejte na to, aby se vám malta nedostala do očí. Preventivně noste proto při práci vždy ochranné brýle. Pokud se vám přece malta do očí dostane, okamžitě si oči vymyjte tekoucí vodou, případně vyhledejte lékařskou pomoc.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…

Zateplení podlahových konstrukcí

Správně a kvalitně zaizolovat podlahové konstrukce znamená snížit energetickou spotřebu budovy o 8 až 10%. Významným...
více…

Stavba chaty - výkopové práce a základy

Výkopové práce a stavba základů - to jsou první stavební činnosti, které nelze obejít ani při stavbě chaty. Před...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Moderní omítky - hlína, benátský a marocký štuk

Šaty dělají člověka a vnitřní omítky zase interiér. Některým lidem nejednou chybí dotek s přírodou; kousek z ní...
více…

Stavba terasy vyžaduje pečlivé plánování

Plánujete postavit u svého domu terasu? Výborný nápad, ale vše dobře zvažte a naplánujte, aby se z tohoto dobrého...
více…