Jak na přestavbu panelákového bytu?

Zdá se, že budovatelé našich krásnějších zítřků se před zhruba patnácti a více lety relativně činili, a tak mnozí z nás bydlí v pověstných "králíkárnách". A jsou rádi, že jsou rádi. Co si budeme říkat, pořídit si byt zejména ve větším městě není maličkost, a tak je člověk zpočátku vděčný i za starší panelák. Po čase však zjistí, že se mu byt pomalu, ale jistě rozpadá pod rukama, že tady by potřeboval víc místa a zde by zase stačilo méně, a tak začne uvažovat o rekonstrukci. Na první pohled by se mohlo zdát, že panel nepovolí, ale také s panelákovým bydlením se dají dělat hotové zázraky.

Starší byty v panelových domech, které byly postaveny většinou před dvaceti lety nebo ještě dříve, přímo volají po úpravách nebo alespoň malé změně. Namístě je přitom nejen změna materiálů, ale často i reorganizace prostorů. Náš život a možnosti, které se nám nabízejí, se mění a spolu s tím se zvyšují i naše nároky na kvalitu bydlení. Časy, kdy byla důležitá zejména praktická stránka prostoru, ve kterém jsme si měli vytvořit domov, jsou už dávno za námi.

 

Kde začít

Snad každý vlastník klasického bytu v paneláku zná problém malé umakartové koupelny, nevhodně řešené kuchyně, chybějících odkládacích prostorů, nevyhovující podlahové krytiny a mnoho dalších negativ spojených s užíváním panelákového bytu. Mnozí by se možná už dávno pustili do úprav, ale nevědí, jak na to. Přitom je nespočet možností, jak zkvalitnit své domácí prostředí - někdy stačí pouze nová jednotná podlaha a prostor se odlehčí a zharmonizuje. Ale začít je potřeba pěkně po pořádku. Dříve než se pustíme do renovace, je třeba si ujasnit odpovědi na několik základních otázek. Vhodné je také poradit se s odborníky, a to nejen o stránce technické, ale i estetické.

 

Základní otázky, které si musíme položit před zahájením renovace:

 

Co mi překáží a co potřebuji?

Člověk by měl mít alespoň přibližnou představu o tom, jaké funkce by měl byt po přestavbě splňovat. Asi nikdy se vám nepodaří dosáhnout úplně všechno, co byste chtěli, proto je užitečné určit si pořadí důležitosti.

 

Kolik jsem schopen nebo ochoten investovat?

Finance jsou při zkvalitňování bydlení velmi důležitou otázkou. Důkladná příprava financování vám může ušetřit spoustu starostí a dokonce zkrátit čas potřebný na renovaci.

 

Zvládnu opravdu všechno sám?

Přestože v mnoha z nás stále žije "kutil všeumelec" a hodně se dá zvládnout svépomocí, zejména při větších rekonstrukcích a odborných pracích je lepší reálně zhodnotit své schopnosti a raději zaplatit za kvalitní práci profesionálům, než finanční přestavbu, se kterou nebudete spokojeni.

 

Jaká firma bude přestavbu realizovat?

Velmi důležitým rozhodnutím je i to, komu svěříte realizaci stavebních prací. Dnes je u nás velké množství firem, které se specializují na přestavby panelákových bytů. Nejlepšími referencemi jsou už zrenovované byty sousedů a známých. Pokud tuto možnost nemáte, oslovte více firem, aby vám vypracovaly cenové nabídky, ale především si od nich vyžádejte fotografie bytů, které již přestavěli, případně kontakty na předchozí investory.

 

Pomoc odborníků

Pokud se chystáte na větší stavební úpravy, které zasáhnou i do stavební konstrukce bytu, je nutné statické posouzení. Na to se často zapomíná a vyřezává nebo odstraňuje se jedna panelová stěna za druhou, přičemž stavebník riskuje vážné problémy. Pozor! Také stěna, která vypadá jako příčka, může být v panelových konstrukcích staticky důležitá, protože jednotlivé prvky panelového domu jsou navzájem provázány a tvoří jeden statický celek. Vždy je přitom levnější zaplatit si statické posouzení, než později řešit následky statického porušení objektu a problémy s tím spojené.

Praktická je i pomoc architekta, který vám pomůže vytvořit v bytě logické vztahy jednotlivých prostorů a bezproblémový provoz, zharmonizovat obytný prostor a vytvořit originální atmosféru domova. Architekt by měl být tím člověkem, který vás bezpečně provede všemi úskalími rekonstrukce od prvotního nápadu až po hotový byt. Pozor! Každý stavební zásah do bytu je třeba ohlásit stavebnímu úřadu, pokud rekonstrukce zasahuje i do nosných konstrukcí, je třeba stavební povolení.

 

Začněme od vstupních dveří

Pokud chceme přistupovat ke změnám v bytě systematicky, měli bychom si ho postupně celý projít. Začněme tedy v předsíni nebo ve vstupní hale. Je to prostor prvního kontaktu s bytem. Každý, komu otevřete dveře, si na základě prvního pohledu může udělat představu o celém bytě a lidech, kteří v něm bydlí. Z praktického hlediska je základním minimem, které při vstupu do bytu potřebujeme, prostor na svlečení a oblečení kabátu, vyzutí a obutí bot a místo jejich uložení. Pokud je předsíň příliš malá, nesnažte se do ní za každou cenu vtěsnat šatní skříň. Někdy postačí i hezký věšák na stěně a pár polic na boty, které právě nosíte. Když se k tomu přidá pěkná podlaha a barvy na stěnách, výsledek bude určitě působivý. A manévrovací prostor je v předsíni někdy důležitější než skříně.

Jednou z možností, jak rozšířit další místnosti bytu (například obývací pokoj), je připojit k nim vstupní prostor.

Otázka přitom zní: Je opravdu důležité, aby byla předsíň či hala oddělená od ostatního bytu? Předsíň by měla tvořit mimo jiné i tepelnou a hlukovou bariéru mezi chodbou v domě a bytem, ale tuto funkci mohou zastat i kvalitní vstupní dveře.

Pak už odpověď na otázku: oddělit, nebo oddělit? závisí pouze na vkusu a prioritách obyvatel bytu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus