Jak na renovaci oken a dveří?

Stará okna mají mnohé nedostatky. Nejzávažnější jsou ty, které způsobují nadměrnou a nekontrolovanou infiltraci vzduchu v místnosti, například přes netěsné styky oken a rámů. Tak dochází k nadměrným tepelným ztrátám. Opotřebované kování a zasklení snižují tepelně-a zvukověizolační vlastnosti oken. Staré dveře obtěžují vrzáním, komplikovanou manipulací, ale nejhorším jejich nedostatkem je, pokud nesplňují kritéria bezpečnosti.

Renovace dveří

Pokud se chystáte na chatě či chalupě renovovat dřevěné dveře, jako první krok byste měli připravit podklad. Dřevo musí být dokonale vybroušené a zbavené prachu. Pro broušení se obvykle používá hrubý brusný papír, pomocí kterého se odstraní staré nátěry a nečistoty ze dřeva a následně lze použít jemný brusný papír na jemné vybroušení povrchu. Po vybroušení je potřeba očistit povrch od vzniklého jemného prachu. Staré nátěry a mastné skvrny můžete odstranit i opalováním pomocí opalovací pistole nebo odstraňovačem starých nátěrů. Ochranný nátěr se obvykle skládá z impregnačního základu, který dřevo chrání před škůdci, a vrchní lazury, která jej chrání před UV zářením, vlhkostí a ostatními povětrnostními vlivy. Nerovnosti povrchu se vytmelí tmelem (ne však ředitelným vodou, ale syntetickým - pro lepší přilnavost). Tmel se používá k vyrovnávání dřevěných a ostatních savých podkladů, jakož i na zarovnávání spár a na lokální opravy děr a prasklin. Častým cílem povrchové úpravy dřeva je zachování jeho přirozené textury. Na takové ošetření a zušlechtění povrchu dřeva se používají lazury, které vytvoří sametový film. Je to nátěr, který zachová původní texturu dřeva. Vyrábějí se buď na bázi rozpouštědel, nebo na vodní bázi. Obvykle se aplikuje v několika vrstvách. Lazury se podle použití dělí na vnitřní a vnější. Lazury na vnitřní použití by neměly obsahovat biocidy (ochranné látky proti škůdcům dřeva).

Na barevnou úpravu přírodního dřeva v interiéru se často používají mořidla, která se vyznačují svou světlostálostí. Mořidla je potřeba přelakovat laky, ideální jsou nežloutnoucí. Namísto mořidla se používají i bezbarvé nebo pigmentové oleje. Olej se obecně využívá zejména k ochraně dřeva před nepříznivými povětrnostními vlivy. Je to směs přírodních a částečně esterifikovaných olejů, které vytvářejí na dřevě tenký průhledný film. Nátěry tohoto druhu je potřeba pravidelně obnovovat v kratších intervalech. Doporučuje se vybírat vysychavé oleje (schnutí jedné vrstvy je přibližně 12 až 24 hodin). Fermeže se používají jen v omezené míře, protože i po letech jsou lepkavé. Další nátěrové hmoty určené na dřevo do interiéru jsou nitrocelulózové, polyuretanové a vodou ředitelné laky. Můžete je použít na lesklou, pololesklou a matnou úpravu. Nitrocelulózové laky mají velmi slabou odolnost, proto je v praxi častěji nahrazují rozšířenější polyuretanové laky. Na vnější nové dveře jsou vhodné i laky ředitelné vodou určené k použití do exteriéru. Podle podmínek se dělí na základní a vrchní nátěry. Po prvním nátěru lze další nátěr aplikovat až po důkladném zaschnutí. Jsou nehořlavé a patří do skupiny ekologických nátěrových hmot. Při renovaci starých oken a dveří se používají zásadně rozpouštědlové produkty, takzvané syntetiky, na alkydové bázi, protože mají dobrou přilnavost i na starých olejových nátěrech. Na renovaci starých nátěrů se nedoporučuje použít laky ředitelné vodou, protože se nedokáží navázat na starý nátěr, což způsobuje odlupování nátěru a tvorbu bublin na povrchu.

Systémy pro povrchovou úpravu lze rozdělit na lazurovací (zachovávají texturu dřeva) a krycí (zakrývají texturu dřeva). Většinou se při renovacích používají krycí, protože odstranit důkladně starý nátěr (například bílý nebo modrý) je velmi obtížné. Pokud byly původní okna či dveře natřeny jen průsvitným lakem, pak je možné po přípravě podkladu použít i lazury.

 

Výměna dveří a oken

Pokud není možné okna a dveře opravit a obnovit jejich funkčnost, je potřeba je komplexně vyměnit. Pro posouzení stavu slouží několik viditelných faktorů, například pokud je dřevo napadené hnilobou, voda přes netěsnosti způsobuje zatékání zdí a následně vznikají plísně. Při výběru nových dveří a oken si stanovte své základní požadavky - z jakého materiálu mají být dveře a okna a proč, určíte si jejich maximální cenu a požadované vlastnosti. Specifikujte své požadavky na estetiku, způsob větrání, zvukovou neprůzvučnost a bezpečnost.

 

Kvalitní služby

Ideální je, pokud jste si vybrali výrobce či prodejce, který provede i montáž okna, a tedy poskytne komplexní služby. Pro seriózní firmu je typický seriózní přístup v komunikaci (lze jej zjistit již při určování termínu osazování oken), kvalitní provedení prací a následný servis. Jasně definujte i další požadované úkony, jako jsou: odvoz a likvidace starých oken, jejich přeprava, případně jiné demoliční nebo zednické práce při plánované výměně. Všechny vaše požadavky musí být písemně zaznamenány a montážní firma vám je povinna předložit předběžnou cenovou nabídku. Po vzájemném akceptování podmínek, přistupte k obhlídce a konkrétnímu zaměření, na jehož základě již může dojít k podpisu smlouvy o dílo. Ta musí obsahovat přesnou specifikaci všeho, na čem jste se dohodli - od dodací lhůty přes cenu až po všechny objednané služby.

 

Realizace výměny oken

Standardní technologický postup při výměně oken sestává z několika kroků. Tím prvním je demontáž starých rámů, osazení a ukotvení nových rámů, které se zafixují do správné polohy pomocí nosných a vymezovacích podložek. Pevné uchycení rámů se často realizuje přímo jejich provrtáním a přišroubováním profilu do hmoždinek v osazení. Následuje vyplnění spár. Dnes se běžně používají moderní, kvalitní materiály, jakými jsou například polyuretanová pěna nebo při přesné předúpravě ostění i takzvané kompresní pásky. Po zednických pracích se styk okna s ostěním upraví akrylovým tmelem (kvůli dilataci a praskání tohoto styku), případně se při osazení oken doporučuje použít takzvané omítací profily. Ty ochrání okno při montáži a následně tvoří i pružný detail při napojení okna na stěnu. Parapety musí být vyspádované, aby voda z okna bezpečně stékala a nepáchala škody. Časový faktor prací závisí zejména na teplotě vzduchu, tedy od tvrdnutí výplňových materiálů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Renovace bytů ve starých domech

Přesto, že domy obvykle stavíme na dobu neurčitou a očekáváme, že vydrží minimálně celý náš život, i...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…

Domov a bezpečnost - dveře, okna, sousedé

Během dovolených jsou byty a domy vystaveny zvýšenému riziku násilného vloupání a krádeže. Naštěstí, jsou...
více…

Oprava oken a dveří na chalupě

Dříve než na chalupě přistoupíme k opravě nebo výměně oken či dveří, je třeba zjistit skutečný stav a...
více…

Výplně otvorů - důležité části obalu stavby

Moderní okno a kvalitní vstupní dveře jsou v současnosti, kdy se snažíme stavět energeticky úsporné budovy, více...
více…

Jak utěsnit okna a dveře?

Když se vzpomíná renovace domu nebo bytu, většinou přijde slovo i na výměnu oken. Je to však vůbec potřeba? Nedají...
více…

Efficace Vetri 0,75l – čistič skel 12ks/kt

Ruční mytí oken, skel a zrcadel je docela namáhavá práce. Aby se okna leskla a byla beze šmouh, to již chce zručnost a...
více…

Deset parametrů, které by měla splňovat kvalitní okna

Pokud chceme mít kvalitní okna, nestačí jen zvolit materiál, tvar a barvu. Pečlivě musíme vybírat nejen firmu, u...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…