Avšak pozor, protože okna a zateplení budovy se doplňují. Bez zateplených stěn se může v místnostech po montáži nových oken díky utěsnění spár hromadit vlhkost a začne se srážet na chladných stěnách. Pokud začneme větrat ve snaze zbavit se vlhkosti, v zimě se vzduchem a párou uniká oknem i drahocenné teplo. Na relativně teplých zateplených stěnách se vlhkost nesráží. Otázku větrání je třeba v případě vlhkých prostor (koupelny, kuchyně) úsporně vyřešit rekuperací tepla. Opačně, pokud investujeme peníze do zateplení domu a nevyměníme okna, na teple něco ušetříme, ale při skutečně netěsných oknech můžeme být zklamáni z průvanu a tepelné nepohody. Návratnost investice se prodlužuje.
Objektivním kritériem pro posouzení kvality oken je součinitel prostupu tepla "U". Kvalitní okna jsou vyplněny tzv.. tepelněizolačním dvojsklem. Rozhodující je vzduchová mezera mezi dvěma tabulemi. Standardní, dnes vyráběné vrstvení je 4 - 16 - 4 mm (tloušťka tabule - mezera - tloušťka tabule). Kvalitnější okna mají skla vybavena termoreflexní nízkoemisní selektivní vrstvou nebo reflexní fólií a prostor mezi tabulemi se vyplňuje plynem (hexafloridem síry, argonem, kryptonem a pod.). Běžné dvojité zasklení dosahují maximální hodnotu U = 1,3 W / (m². K). Při přechodu tepla standardem začíná být hodnota U = 1,1 W / (m². K) a objevují se i nabídky s hodnotou U = 1,0 W / (m². K). (Zasklení se součinitelem U = 0,3 W / (m². K) by mělo takový přechod tepla jako zateplené stěny budovy.) Součinitel prostupu tepla celého okna má však vyšší hodnotu, protože ho ovlivňuje i materiál rámu oken.
Z hlediska tepelné izolace a ochrany před vlhkostí má význam připojení okna do okenního otvoru a utěsnění tzv.. spojovací spáry. V tzv.. pasivních domech je to nezbytné. Připojení okna se obvykle dělá jen tvrdou pěnou PUR, která se překryje omítkou. Kvalitní systémy mají spáru utěsněnou i fóliemi a tmely. Důležitá je neprůzvučnost. Dobré hodnoty jsou 35 dB, ale pokud chceme mít dobrý spánek v bytě i ve frekventované části města, potřebujeme okna se zvukovým útlumem okna (Rw) alespoň 40 dB. V řezu profilem musíme vidět pět nebo šest a více dutin (komor), které oddělují interiér od exteriéru. Mluvíme o pět-, resp. šestikomorovém systému (méně kvalitní okna mají tři - čtyři komory). Do rodinných domů se nejvíce prodávají okna s plastovou a dřevěnou kostrou, na veřejných, administrativních a obchodních budovách se používají hliníkové rámy pro svou vysokou životnost a odolnost proti opotřebení. Z hlediska tepelněizolačních vlastností se rámy mohou lišit. Vždy je však třeba sledovat výslednou hodnotu Uw, která vyjadřuje výsledný součinitel tepla celého okna jako nehomogenní konstrukce. Pro určení zisků a ztrát zářením přes zasklení se zavedla také veličina celkové propustnosti sluneční energie oknem s označením gw a na jejím základě se určuje energetická třída uváděna na energetickém štítku okna.
Kvalitní dodavatel poskytuje záruku na okna i na všechny součástky potřebné k montáži okna a klíče na nastavení kování. Předpokladem pro splnění záručních podmínek je zpravidla odborná montáž okna.
Při zadávání rozměrů okna výrobci jsou důležité vnitřní rozměry okenního otvoru. Musíme dodržet původní členění okna, zejména v obytném domě. Na rodinném domě jsou okna předepsané v projektu, který však lze dodatečně upravovat i během výstavby, resp. okna lze rekonstruovat s ohledem na požadavky majitele.
Montáž okna svěřme do rukou odborníků, protože ji neuděláme tak dobře jako specialisté s dlouholetou zkušeností. S materiály, ke kterým se zpravidla laik nedostane, to ani není možné. Pokud potřebujeme vyměnit jedno okno, vystačíme s ručním nářadím a elektrickou vrtačkou. Dále potřebujeme páčidlo, někdy pilku či sekeru. Při montáži nového okna je nezbytností vodováha. Na silikonový a akrylátový tmel si obstaráme pistole na kartuše s vhodnou velikostí. Montážní pěnu budeme potřebovat pro vyplnění mezer a zabezpečíme jí dobrou tepelnou izolaci okna. V poslední fázi použijeme zednické náčiní - lžíci, hladítko. Vhodné je místo písku a cementu koupit i hotovou omítkovou směs, kterou jen rozmícháme s vodou.
Okenní křídla svěsíme z pantů a vypáčíme rám. Pod vrstvou tmelu musíme najít dva nebo tři upevňovací šrouby na ostění i na parapetu. Když je odstraníme, rám lehce vyjmeme. Některé systémy osazování starších panelákových oken byly založeny na ocelových plechách, které jsou viditelné po odstranění krycí lišty.
Okenní otvor očistíme od malty a upravíme okenní ozuby (stavební úprava okenního otvoru zabraňující vypadnutí okna na vnější stranu). Pokud montujeme okno na novostavbu, předchozí kroky kromě očištění můžeme vynechat.
Okno zkompletujeme. Dva rámy (například okenní a dveřní) spojíme speciálním drážkovaným profilem z plastu. Můžeme ho pojistit několika šrouby. Po obvodu rámu připevníme ve vzájemné vzdálenosti 30 - 40 cm speciální plechy na uchycení.
Okno vložíme do okenního otvoru. Na to potřebujeme pomocníka. Okno vyrovnáme podložkami do vodorovné polohy. Pod upevňovacími plechy odstraníme omítku a jedním z nich připevníme okno pomocí šroubu a distančními příchytkami (hmoždinky) do ostění. Do rámů vsadíme okna. Potom okno vycentrujeme doprostřed okenního otvoru, v poloze rovnoběžné se stěnou a dokonale svislé (i v tom případě, že stěna je zhotovena nesprávně a není zcela svislá). Teprve pak připevníme ostatní plechy ke stěně. Okenní křídla jsou po celou dobu zavřené, aby se snadno otevíraly a zavíraly. Vyzkoušíme otevírání a zavírání, zejména zda není samovolné, a prověříme mechanismus kování. Okno se musí dát zavřít bez námahy, lehkým přitlačením na rám. Kování je provedeno tak, že okenní křídlo se na rám přitlačí v šesti místech. Spáry jsou nepřípustné. Případné nedostatky odstraníme nastavením ovládacích prvků. Montážní pěnou vyplníme všechny mezery mezi rámem a okenním otvorem.
Potom namontujeme vnější parapet. Upravíme vnější i vnitřní ostění omítkou a nakonec namontujeme vnitřní parapet. Zatmelením spár je montáž okna ukončena.
Životnost střešních oken se pohybuje řádově v desítkách let. Podmínkou dlouhé životnosti je pravidelná údržba, jako například obnova povrchové úpravy dřevěných částí a promazávání závěsů, po 10 - 15 letech výměna těsnění. Investoři mají při výměně starších střešních oken za nové obvykle obavy ze zásahu do střešního pláště a ostění okna. Ve většině případů jsou takovéto úvahy neodůvodněné. Co přináší výměna střešního okna?
Zákazníci většinou chtějí osadit nová okna stejné velikosti, jakou měly původní, aby se vyhnuli náročným pracem v interiéru, zejména kvůli zvýšené prašnosti. Ne vždy se to podaří. Většina výrobců vyrábí střešní okna v rozměrových sériích, a okna nelze vyrobit na míru. Kromě toho se lety změnila hloubka uložení střešního okna v konstrukci střechy, což ovlivnilo i jeho rozměrovou škálu.
Ke správnému určení velikosti okna potřebujeme znát světlou vzdálenost krokví (nejlépe ji zjistíme odkrytím střešní krytiny). Pokud to konstrukce umožňuje, ideální je vybrat trochu širší okno oproti původnímu - budeme ho moci přichytit o neporušené vrstvy střešního pláště, neboť ty, co jsou blízko u původního okna, mohou být narušeny jeho demontáží nebo vlhkostí. Možnost zvětšit výšku okna je limitována výškou stropu (nad oknem), resp. výškou nadezdívky (pod oknem). Jejich rozměry snadno zjistíme přímo z interiéru bez odkrývání střešního pláště.
Problematičnost demontáže velmi závisí na typu střešní krytiny. Nejjednodušší je práce s maloformátovou skládanou střešní krytinou, jako je taška či betonová taška. Odkrývání ploché skládané krytiny je složitější (eternit, šindel, plech a pod.), Neboť ve většině případů potřebujeme použít nářadí, někdy i speciální. Najpracnější je demontáž okna u drážkované (falcované) plechové krytiny, konkrétně u staršího pozinkovaném plechu. Vyžaduje přítomnost specialisty - klempíře. Před demontáží okna musíme nejprve odstranit vnitřní ostění včetně tepelné izolace. Okno je obvykle připevněno k bednění nebo laťování šrouby do dřeva.
Nové okno osazujeme podle návodu konkrétního výrobce, a to spolu s lemováním, které zajišťuje těsné napojení okna do střešní krytiny. Práci usnadňují montážní soupravy, které obsahují izolační límec, parotěsnou a difuzní fólii a které výrazně urychlují a zkvalitňují montáž. Montáž jednoho okna s montážní soupravou zabere odborníkovi asi tři hodiny.
Při montáži střešního okna je důležité napojení všech vrstev střešního pláště tak, aby do tepelné izolace střechy nevnikala vodní pára z interiéru, resp. dešťová voda zvenčí.
Pro vytvoření spolehlivé tepelné izolace i hydroizolace a na napojení okna z vnější strany na pojistnou hydroizolaci střechy slouží systémový doplněk - montážní zateplovací souprava.
Je vyrobena přesně na velikost střešního okna a zcela eliminuje možnost chybného napojení okenního rámu na jednotlivé izolační vrstvy střechy. Minimalizuje možnost vzniku tepelných mostů, čímž zabraňuje kondenzaci páry v interiéru blízko okna a snižuje tepelné ztráty. Při standardní vnitřní vlhkosti obytných prostor nehrozí riziko kondenzace a následných poruch. Souprava zabraňuje průniku vody přes pojistnou hydroizolaci.
Odborné střechařské firmy mají zkušenosti s rekonstrukcemi střešních plášťů, které doslova zahltila plíseň pro netěsnosti v důsledku nesprávné montáže, nebo pro použití nesprávných materiálů. Prostor mezi pojistnou hydroizolací a vnitřní omítkou totiž po vybudování nelze vizuálně kontrolovat bez narušení konstrukce. Výzkumem se ukázalo, že ve sledované konstrukci, která při dokonalém zaizolování vykazovala hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,30 W / (m2. K) a pronikáním vodní páry 0,5 g vody/m2 za 24 hodin, vytvořením netěsnosti široké jen 1 mm ztratila své tepelněizolační vlastnosti téměř pětinásobně (U snížilo na 1,44 W/m2. K) a průnik vodních par stoupl až 1 600-krát na 800 g vody/m2 za 24 hodin! Proto výrobci kvalitních střešních oken doporučují používat při montáži systémovou parozábranu, která při správné montáži vylučuje jakoukoli netěsnost. Montuje se z interiérové strany po montáži tepelné izolace. Dodává se nařezaná, vytvarovaná pro různé velikosti oken. Její aplikace je jednoduchá, jelikož její součástí jsou všechny potřebná těsnění. Pomocí přídržných svorek ji vtlačíme do drážky pro sádrokarton a utěsníme živičným těsněním. Na vzduchotěsné spojení s okolní parozábranou použijeme parotěsnou lepící pásku přiloženou v balení.
Uvedeným postupem se vytvoří parotěsné napojení na všechny konstrukce střešního pláště. Použitím parozábrany se zdokonaluje, usnadňuje a urychluje montáž střešního okna.
Pro dokončení osazení se používají buď tradiční postupy a materiály, tedy sádrokartonové desky či palubky, nebo se na střešní okno připevní prefabrikované ostění. Výhodou tohoto způsobu je nejen zrychlení práce, ale zejména čistá montáž.
Problematika střešních oken zahrnuje mnoho oblastí, ve kterých se laik nevyzná. Proto se při výběru oken rozhodněme pro osvědčenou značku a jejich montáž přenechme odborné firmě, která má certifikát na montáž od výrobce. Střešní okna namontováné s použitím zateplovací sady získávají prodlouženou, až 10-letou záruku.
Stará dřevěná okna v některých případech nemusíme vyměňovat. Pokud jsou dřevěné rámy a křídla zachovalé, stačí vyměnit zasklení.
Zasklení lze vyměnit ve špaletových, zdvojených, dřevěných, střešních, plastových oknech ale i v dřevěných eurooknech a kovových konstrukcích. Tato technologie se využívá i na izolaci luxfer. Jelikož 70 - 80% plochy okna tvoří prosklená plocha, výměnou zasklení za termoizolační dvojsklo můžeme ušetřit část nákladů na vytápění. Můžeme si vybrat ze široké škály izolačních dvojskel s přechodem tepla od U = 1,6 W / m². K až po špičková skla systému s tzv.. tepelným zrcadlem (reflexní fólií) s koeficientem prostupu tepla U = 0,5 W / m². K.
Termoizolační dvojsklo se ukládá do speciálních zasklívacích plastových profilů. Při montáži se nic nefrézuje. V panelákovém dvojitém okně se nové sklo připevní do vnějšího rámu šrouby. Vnitřní sklo a celé dřevěné okno zůstává bez zásahu, čímž získáme trojité zasklení. Podle funkčního stavu oken lze současně se zateplením namontovat silikonové těsnění na rámy okenního křídla a okapový plech na odvod vody. Rekonstrukcí oken snížíme tepelné ztráty, zlepší se izolace proti hluku, výrazně klesne orosení okenních skel, zlepší se vnější vzhled oken. Odpadnou náklady na demontáž původních oken, výměnu parapetních desek, obnovu vnější fasády a vnitřní malby. Zateplení průměrného rodinného domu lze stihnout za jeden den. Není přitom nutná výměna žaluzií a ostatní stínící techniky. Technologie umožňuje realizaci zateplení i během zimních měsíců. Realizaci lze objednat ve více firmách, které získaly certifikáty kvality na dodávané výrobky a certifikáty ISO 9001.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu