Jak na zastínění balkónů a teras?

Chránit obydlí před letním sluncem lze pomocí slunečníků, ale i výsuvnými markýzami. Ty jsou vhodné pro zastínění ploch, kde je třeba zachovat podchodnou výšku, aniž by se prostor narušil různými pomocnými konstrukcemi.

Kromě mechanického ovládání jsou na trhu elektronické snímače, které podle slunce a teploty (dokonce i větru) markýzy automaticky vytahují nebo zatahují. Pokud venkovní teplota dosáhne určité výše, snímač reagující na slunce markýzu vysune. Naopak, pokud začne pršet nebo se zvedne silný vítr, markýza se zavine. Automatiku oceníme především při větru, protože v případě změny počasí se markýza sama zatáhne a nepoškodí se. Markízu můžeme ovládat i ručně nebo pomocí motoru. Nejlevnější je však ruční ovládání klikou.
Markýzy se vyrábějí ze speciálních tkanin. Díky impregnaci nepropustí ani slabý déšť. V nabídce jsou ve velké škále barev a dezénů.

Pokud chceme na terasu umístit slunečník, vhodnější je slunečník ve tvaru čtverce než kruhový. Nosná tyč pak není ve středu, ale v jednom z rohů. Pod slunečníkem se získá více místa a lze jej postavit kdekoli na terase.

 

Přírodní zastínění

Namísto markýz a slunečníků můžeme použít i přírodní zastínění či pergoly osazené rychle rostoucími popínavými rostlinami. Na jižní straně se daří vinné révě a trubačům, vhodné jsou i rdesno, vistárie nebo zimolez. Po několika letech budou rostliny tak husté, že vytvoří ochranu nejen před sluncem, ale i před deštěm.

Na rozdíl od plotových dílů nebo zábradlí je velmi těžké zarostlé dřevěné pergoly natírat. Proto firmy nabízejí díly ošetřeny vakuově-tlakovou impregnací. Při ní se dřevo uloží do komory, z níž se odčerpá vzduch. Impregnační látka se pak pod tlakem dostane nejen na povrch, ale i do mikrostruktury dřeva a díky tomu se nevylouhuje. Životnost dřeva se tak bez jakékoliv údržby odhaduje na patnáct až dvacet let. Impregnací dřevo získá slabozelený odstín. Komu to nevyhovuje, může pergolu natřít jakýmkoli lazurovacím lakem.

K dřevěné pergole se hodí podlaha ze dřeva. Většinou se skládá z jednotlivých dílů, které se ukládají vedle sebe. Další možností je desková podlaha na polštáře - jde o podkladové dřevěné trámčeky, na které se desky připevní. Je možné tak zakrýt i vydlážděnou terasu. Na zimu se jednotlivé díly uloží do garáže nebo do sklepa. Jako materiál se používá dřevo jehličnanů. Může být impregnované - nejprve bezbarvým nátěrem, např. Luxol, a pak natřené požadovaným barevným odstínem. Mohou se použít i desky z dubového dřeva, které dlouho vydrží, ale jsou dva-až třikrát dražší než dřevo smrkové nebo borové.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vzduchotěsnost stavby a její kontrola

Netěsnosti ve stavební konstrukci mohou výrazně ovlivnit tepelné ztráty, povrchové teploty, vlhkostní režim konstrukce...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…

Zateplení podlahových konstrukcí

Správně a kvalitně zaizolovat podlahové konstrukce znamená snížit energetickou spotřebu budovy o 8 až 10%. Významným...
více…

Stavba chaty - výkopové práce a základy

Výkopové práce a stavba základů - to jsou první stavební činnosti, které nelze obejít ani při stavbě chaty. Před...
více…

Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…