Z čeho rekonstruovat? Pórobeton

První výrobna pórobetonových tvárnic vznikla v třicátých letech 20. století ve Švédsku. U nás se technologie výroby těchto tvárnic začala uplatňovat o něco později, koncem padesátých let minulého století. Pórobeton se vyrábí bílý, v menším množství i šedý. Bílý je ze směsi křemičitého písku, vápna, cementu, vody a plynotvorné přísady - hliníkového prášku. Šedý pórobeton má stejné složení, ale k směsi se ještě přidává elektrárenský popílek, který mu dává tmavou barvu. Směs se lije do forem a vytvrzuje tlakovou parou při teplotě 190 ° C.

Tento materiál má díky uzavřeným vzduchovým bublinám vynikající tepelněizolační vlastnosti a dobré akumulační schopnosti. Je nehořlavý. Místnosti vybudované z pórobetonu se snadno vytopí, ale po přerušení topení i snadněji ztrácejí teplo. Má velmi dobrou pevnost a únosnost. Velkou výhodou pórobetonu oproti klasickým stavebním materiálům je jeho relativně nízká hmotnost, přibližně 400 až 600 kg/m3. Pórobeton má několikanásobně vyšší míru záření radionuklidů než cihly a beton. Někteří značkoví výrobci uvádějí až čtyřnásobně nižší hodnoty záření oproti normě pro tento materiál.

Pórobeton se snadno opracovává, lze jej řezat, hoblovat a vrtat do něj. Proto při výběru tvárnic není potřeba přihlížet k světlé výšce rekonstruovaných místností. Poslední řada tvárnic se jednoduše upraví do požadované výšky. Drážky na vedení jednotlivých instalací se musí frézovat, nikoliv sekat, aby se nenarušila statika. Při stavění s přesnými tvárnicemi se minimalizuje mokrý proces, snižuje množství malty, protože mezera mezi díly je široká pouze 1 až 3 mm a jednotlivé díly se k sobě lepí lepicí maltou. V případě přesných tvárnic, které se spojují na pero a drážku (označují se jako P + D), se lepicí malta nanáší pouze na vodorovné spoje.

Nevýhodou pórobetonu je jeho nasákavost, v důsledku které mění svůj objem. Při vysychání se vrací do původního stavu. Proto ho je potřeba chránit před kontaktem s vodou a při výstavbě je třeba přesně dodržovat daný technologický postup. Při omítání je vhodné používat materiál doporučený výrobcem, aby se předcházelo vzniku trhlin. Výrobci nabízejí kompletní sortiment pro realizaci hrubé stavby - hladké tvárnice, tvárnice s perem a drážkou, vyztužené stěnové dílce, překlady, oblouky, komínové tvarovky, stropní dílce, schodišťové stupně, nářadí a spojovací materiál.

Využití pórobetonu je opravdu široké - při podkrovní dostavbě, budování příček, v koupelně při osazení vany nebo sprchového koutu, při zvedání podlahy, při odstranění trámových stropů a na překlady oken. Díky vynikajícím tepelně izolačním vlastnostem jej lze použít při dotváření obvodových stěn. Uplatnění pórobetonu je opravdu všestranné a lze jej použít na kompletní rekonstrukci rodinného domu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Rekonstrukce koupelny v bytě - stavební povolení a ohlašovací povinnost

Nespoléhejte se na loajalitu sousedů. Všude číhá alespoň jeden nepřející, který neunese váhu své závisti nad...
více…

Studená podlaha nestačí překrýt teplým kobercem, zde je potřeba její rekonstrukce

Když mluvíme o nové podlaze do stávajícího domu či bytu, obvykle máme na mysli nové parkety nebo dlažbu. Mluvíme...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Moderní plastová okna - investice, která se vyplatí!

Plastová okna, to je poměrně vysoká investice, která se ale vyplatí a časem dokonce vrátí. Je to položka na které...
více…

Rekonstrukce starého domu z důvodu úspory a zdravějšího bydlení

Je všeobecně známo, že rekonstrukce stávajících rodinných domů představují proces nesrovnatelně náročnější,...
více…

Rekonstrukce podkroví - více denního světla a energie

Rekonstrukce podkroví nabízí skvělou příležitost, jak si vytvořit zdravý domov, který se stane oázou odpočinku, kde...
více…

Rekonstrukce našeho bytu očima sousedů

Ťuk-ťuk! Buch-buch! Vrrr ... Pokud plánujete rekonstrukci, vzpomeňte si na vlastní bezmoc, když jste se ocitli v roli...
více…

Chyby při stavbě ploché střechy, které mohou poškodit její funkčnost

Vybrali jste si plochou střechu, aby kryla váš dům? Určitě jste své rozhodnutí dobře zvážili, ale přesto by se...
více…

Rekonstrukce bytu nesmí být bezhlavá akce, ale promyšlený postup!

Čeká vás rekonstrukce bytu? Těšíte se, ale zároveň vás přepadají obavy, zda všechno dopadne podle vašich...
více…