Co je to centrální vysavač?

Je to přístroj velmi praktický - nenáročný na údržbu, nehlučný a výkonný. Pokud se rozhodnete mít ho doma, odpadne vám pravidelný a nekonečný boj s kabelem, hadicemi klasického vysavače, jeho neustálé přenášení a stěhování z místa na místo ...

Centrální vysavač vznikl (jako mnoho jiných moderních vynálezů) z potřeby zjednodušit i takovou běžnou činnost, jakou je vysávání. První typy se objevily v USA již před padesáti lety. Vysavačová zásuvka v každé místnosti a dlouhá, lehká hadice, která odsaje všechen prach do vzdáleného sacího agregátu, se staly symbolem hygienicky čistého, rychlého, účinného a pohodlného úklidu.

Jak to vlastně funguje?

Centrální vysavač se uvede do provozu dálkově, tj. zasunutím hadicové koncovky do vysavačové zásuvky kdekoliv v domě nebo v bytě. Zásuvka je také jediným viditelným důkazem, že je v objektu instalován centrální vysavač. Když vsuneme hadici do zásuvky, spustí se vysávací agregát a hadice začne vysávat. Prachové nebo jakékoliv jiné nežádoucí částice pak putují přímo přes potrubí do zásobníku agregátu.

Nečistota se pak dále zpracovává - nejmodernější a nejúčinnější metody pracují s velkoplošnými, pohyblivými filtry, které dokáží nebezpečné částice a alergeny vyseparovat s téměř stoprocentní účinností. Z agregátu do výfukového potrubí a mimo objekt odchází již pouze čistý vzduch.

Výhody centrálního vysávání

Při úvahách nad tím, proč si zřídit centrální vysavač, obvykle vítězí zdravotní hledisko. Samotný systém a použité technologie zaručují, že o čistotu prostředí se postará zařízení, které všechny nečistoty vysaje a okamžitě odstraní mimo objekt, což ocení zejména lidé trpící alergiemi. Díky použité formě filtrace a separace nečistot jde o nejúčinnější způsob úklidu. Další výhodou je pohodlí a flexibilita. Pokud si máte při úklidu vybrat mezi zakopávání o řvoucí vysavač, nebo se mezi místnostmi pohybovat pouze s lehkou a mírně syčící vysavačovou hadicí v ruce, výhoda je asi jednoznačně na straně centrálních vysavačů.

Neméně důležitým parametrem, který zvýhodňuje centrální vysavače, je hledisko hospodárnosti. Už víceméně standardně používaný parametr - poměr cena / výkon - je pro některé značky centrálních vysavačů stejně důležitý jako ostatní hodnoty a je dalším důvodem, proč si vybrat centrální vysavač jako nejlepší formu úklidu.

Do bytu i do domu

Centrální vysavač lze umístit prakticky kamkoliv - do bytu i do rodinného domu. Ty nejsilnější typy se používají také v kancelářských budovách, hotelech a průmyslových objektech. Základem systému je rozvod potrubí, kterým proudí vysáté nečistoty do sběrného koše nebo do pytle - to závisí na typu přístroje. Proto je nejlepší instalovat potrubí v rámci ostatních stavebních úprav nebo při rekonstrukci. V některých případech se dá realizovat i dodatečná montáž do hotových objektů, potrubí se může úspěšně umístit například do podhledu, stupaček, soklu kuchyňské linky apod. Zásuvku centrálního vysavače můžeme umístit např. i na terasu, ale musíte počítat s tím, že bude vystavena vrtochům počasí. Proto ji odborníci doporučují instalovat do blízkosti dveří a na případné vnější vysávání (např. auto apod.) si pořídit delší hadici.

Nenáročný pomocník

Kvalitní centrální vysavače velmi dlouhé období prakticky nepotřebují žádnou údržbu. Postačí jedenkrát za asi tři měsíce vysypat prachový zásobník agregátu. Cena této technologie se vytváří většinou vždy na míru konkrétnímu klientovi. Odvíjí se od velikosti objektu a jeho členění. A také, samozřejmě, od toho, zda si pořídíte agregát nižší, střední nebo vyšší kategorie, zda s ním plánujete vysávat vodu, popel z krbu, zda se budou nečistoty shromažďovat v prachovém zásobníku centrálního vysavače a přefiltrovaný vzduch bude vyfukovat mimo objekt, nebo se nečistoty budou splachovat přímo do kanalizace atd..

 

comments powered by Disqus