Jak funguje centrální vysavač?

Vysávání je nejúčinnější způsob, kterým se dokážeme zbavit i těch nejmenších prachových částic plných alergenů, včetně roztočů. Nejlépe to vědí právě alergici, pro něž je čistý vzduch v bytě nezbytností. Věděli jste však, že existuje i cosi takového jako centrální vysavač? Že ne? Tak si přečtěte následující článek.

Klasické vysavače musíte tahat za sebou, tento vysavač je však úplně jiný. Jeho agregát, a tedy hlavní část s motorem a zásobníkem, je umístěn na stálém místě v pomocné místnosti (například v garáži, sklepě, komoře). Odtud je potrubím připojen k zásuvce, do které se nasadí sací hadice a můžete vysávat.

Při takovém vysávání nedochází k víření prachu, protože odsátý vzduch se odvádí potrubím mimo obytný prostor. Potrubí může být uloženo v podlaze, stěnách nebo podhledech. Sací zásuvka je vybavena bezpečnostní mřížkou chránící proti vniknutí větších předmětů a ucpání. Motor vysavače má tepelnou pojistku, která jej chrání před přehřátím.

Ideální je, když s umístěním centrálního vysavače v domě počítáte již při jeho projektování. Tehdy můžete naplánovat potřebný počet a rozmístění sacích zásuvek, délku sacích hadic, zvolit nejlepší umístění agregátu a optimální výkon motoru v závislosti na vysávané ploše.

Myšlenky pořídit si centrální vysavač se nemusíte vzdát ani tehdy, pokud bydlíte v paneláku. Agregát může být umístěn v kuchyňské lince, vestavěné skříni nebo na balkoně. Vysavač umístěný na nekrytém balkoně je třeba chránit před povětrnostními vlivy.

Inteligentní centrální vysavač vás prostřednictvím kontrolek umístěných na přístroji i jednotlivých sacích zásuvkách informuje o tom, jaký úkon je třeba udělat. Upozorní, že je nejvyšší čas vyprázdnit prachovou nádobu (v průměru jednou za tři měsíce), zkontrolovat filtr (jednou ročně) nebo vyměnit uhlíky (po šesti až sedmi letech).

Senzor prachu dokáže rozlišit zda vysávaný prostor je už čistý, nebo ne. Agregáty určené pro kombinované vysávání si snadno poradí i s vysáváním vody a mokré špíny. Systém centrálního vysávání je finančně náročnější než běžný vysavač. Výsledná cena závisí na velikosti objektu, do kterého se instaluje.

Původní výdaje jsou však vyrovnané nulovými investicemi v budoucnosti - nebudete potřebovat žádné sáčky, filtry a v neposlední řadě vám ubudou i starosti nepřesunutí těžkého vysavače po bytě a obavy, zda při vysávání náhodou nepoškrábete laminátovou podlahu, případně nerozbijete cennou vázu od tchýně ...

 

comments powered by Disqus