Jak připravit stavbu na centrální vysavač?

Stavíte dům a rádi byste v něm měli centrální vysavač? Pokud nechcete vydat všechny peníze najednou, přizpůsobte tomu stavbu.

Při stavbě rodinného domu nemusíte kupovat centrální vysavač najednou, ale rozložit si můžete (stejně jako v případě klimatizace) platbu do dvou fází. Ve fázi hrubé stavby zaplatíte jen instalování potrubních rozvodů, po dokončení systém vysavače.

Centrální vysavače jsou šikovné a praktické zařízení. O čistotu bude postaráno bez přenášení a ukládání vysavače, vysávání bude znatelně pohodlnější, odpadne starost o malé sáčky. Prach a nečistoty jsou totiž z nasátého vzduchu odváděny zvláštním potrubím přímo ven, mimo dům (vzduch proudí uzavřeným potrubním systémem a pak budovu opouští). S centrálním vysavačem je domácí úklid jednoduchý: vysává se dlouhou a lehkou hadicí, která se zapojuje vždy do příslušné zásuvky na stěně v té které místnosti. Disponuje velkým sacím výkonem, takže vysavač si poradí s hlubokým čištěním nábytku i koberců; některé vysavače mají zařazen i HEPA filtr, který zachytí nejjemnější částečky a vyčistí tak prostředí i pro alergiky. Levnější modely jsou určeny pouze pro suché sání, dražší na mokré i suché vysávání. Nejsilnější agregáty (okolo 1.000, - eur a více) do větších domů nebo kanceláří mají i 140 - 150 metrů rozvodů, které se dají napojit až na 30 zásuvek.

Stavba a součásti centrálních vysavačů

Pokud stavíte dům, nezapomeňte při projektování, v rozhovoru s architektem nebo stavební firmou na předúpravu centrálního vysavače. Později byste litovali - dodatečná instalace je také možná, ale ne tak elegantní a pohodlná. Také ekonomicky se částečná položka za předúpravu centrálního vysavače ztratí v mnohem vyšších položkách za stavbu a zařízení celého domu. Je to asi 130 - 230 eur, zatímco dotáhnout do finále se dá celý systém skutečně kdykoli později. Zatímco stabilizace se sveze se stavbou, později by se vám už po konečném dostavění, začištění domu, vymalováním místností, instalaci podlah a nastěhování nábytku skutečně nechtělo opět se ponořit do vrtání, kácení a prachu a stavebního nepořádku; poslední, co budete chtít vidět, bude řemeslník.

Hlavními součástmi centrálních vysavačů jsou skryté potrubí ve stěnách, dále sací agregáty, viditelné hadicové vstupy do stěn (zásuvky) a na konec odsávací hubice.

Takže nezapomeňte - montáž celého potrubí pro centrální vysavače se dělá již v průběhu stavby, i když jak už bylo řečeno - i dodatečná montáž je také možná. Vlastní sací agregát se pak instaluje až skoro při dokončování interiéru.

V první fázi si musíte důkladně rozmyslet, kudy systém povede a kde všude budou výstupy - zásuvky. Délka potrubí a počet zásuvek se rozhodně nesmí podcenit. Optimální a strategické rozmístění zásuvek po domě je velmi důležité; všude se musíme pohodlně dostat, všude se musí dosáhnout. Vzhled zásuvek se dá přizpůsobit interiéru - vybrat si můžete v různých elegantních barvách plastu i v metalovém provedení.

 

comments powered by Disqus