Jak na umístění elektroinstalace a elektrických zařízení v koupelně?

V koupelně je třeba více než jinde dodržovát zásady bezpečnosti při používání elektrických přístrojů. Proto uvádíme alespoň některé z nich.

Koupelna je druhým největším místem odběru elektřiny. A to zejména díky pračce, která v případě, že není napojena na teplou vodu, potřebuje výkon jednoho obvodu s jištěním 16 A. Proto musí mít koupelna samostatný elektrický obvod pro zásuvky. Zásuvky pro ostatní přístroje, jako jsou např. holicí strojek nebo fén, lze zapojit do tohoto obvodu, protože jejich odběr je zanedbatelný. Koupelna má z hlediska bezpečnosti provozu elektrických zařízení specifické požadavky. Všechny trvale namontované kovové předměty v koupelně včetně potrubí vodovodu musí být vzájemně vodivě pospojovány a toto pospojování musí být připojeno na ochranný vodič zásuvek namontovaných v koupelně.

Rozmístění elektrických zařízení

Pro instalaci elektrických zařízení v mycích prostorách platí tato ustanovení (podle normy ČSN 33 2000-7-701):

Krytí elektrických přístrojů, svítidel a elektrických rozvodů musí odpovídat požadavkům na ochranu před vnějšími vlivy v mycím prostoru, ve kterém jsou umístěny.

Zásuvky a spínače musí být umístěny pouze mimo mycí prostor. Pokud jsou umístěny ve výšce 1,2 m nad podlahou, mohou být umístěny těsně na hranici mycího prostoru. V případě, že jsou umístěny níže, musí být vzdáleny nejbližším okrajem alespoň 0,2 m od mycího prostoru. Svítidlo v mycím prostoru se upevní do výšky 1,8 m spodním okrajem od podlahy a musí být chráněno před mechanickým poškozením krytem. Stupeň ochrany musí být alespoň IP X1.

Další spotřebiče lze v mycím prostoru instalovat jen tehdy, pokud jsou výrobcem určeny do mycího prostoru. Stanovení bezpečnostních zón a možné uložení elektrické instalace v prostorách koupelen, umýváren a sprch je toto:

v zóně 0 se vedení nevyskytují;

v zóně 1 může být vedení na ventilační zařízení nebo elektrický ohřívač z nevodivých hmot. Vedení musí být nejméně 1 m od horního okraje vany. V těchto zónách nesmí být svítidla;

v zóně 2 mohou být svítidla třídy II s krytím IP X4;

v zónách 1, 2 můžeme uložit pouze vedení k pevným spotřebičům určených k použití v těchto zónách. Na ochranu vedení nesmíme používat kovové chráničky. V těchto zónách nesmí být svorkovací skříňky;
zásuvky a vypínače mohou být pouze v zóně 3 a musí splňovat podmínky pro mycí prostor. Také tepelný zářič může být jen v zóně 3 ve výši nejméně 2 m nad podlahou a musí mít dvojitou izolaci.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus