Jak na podlahové vytápění?

Komfort sálavého tepla, rovnoměrné vytopení místností a nulové víření prachu. Těmito slovy je možné charakterizovat podlahové topení, které se těší stále vyšší popularitě. Obzvlášť u novostaveb. Nejenže se díky němu zbavíte radiátorů, ale získáte i něco navíc. Úsporu, která se projeví ve vašem rodinném rozpočtu.

Vyhřívaná podlaha pokoje nepřetápí. Protože na rozdíl od radiátoru má podstatně větší plochu, stačí ji ohřát na teplotu, kterou očekáváte v interiéru. Nejvíce tepla se soustředí při zemi, o málo chladnější bude pod stropem. Při klasickém radiátorovém vytápění to bývá úplně naopak. Zahřátý vzduch letí nahoru a nohy zůstávají v chladu. Technologie však s sebou nese i omezení. Podlahu lze ohřát pouze na takovou teplotu, aby se vám po ní chodilo příjemně. Podlahovka je proto vhodná pouze pro domy s nízkými tepelnými ztrátami. Bez doplňkového topení byste nezateplený dům při velkých mrazech nevytopili.

Na podlahovku je třeba myslet s předstihem

Teplovodní podlahové topení je jako sendvič, jehož tloušťka se pohybuje od 11 do 20 centimetrů. Pokud takovou rezervu při rekonstrukci domu ve výšce místností nemáte, s myšlenkou na podlahové topení se můžete rozloučit. Nejde pouze o výšky stropů. Při zvýšení podlahy se ocitnou v nepohodlné výši okna, nově je třeba osadit i zárubně či některé rozvody.

Spodní vrstvu sendviče tvoří tepelná izolace. Ta zabraňuje tomu, aby teplo unikalo nesprávným směrem mimo místnost. Na ní se nacházejí plastové nebo měděné trubky, které spirálovitě tvoří topnou plochu. Čím hustěji jsou uloženy, tím vyšší výkon podlahové topení má. V podchlazených částech pod okny a kolem obvodových stěn je lze nahustit, pod nábytkem je naopak lze vynechat.

S betonem i bez něj

Aby měla podlaha akumulační funkci, tento systém je třeba zalít betonovou mazaninou nebo anhydritovým potěrem. Vznikne tak kompaktní deska, která sáláním předává teplo do interiéru. Volba nášlapné vrstvy je pouze na vás. Využít však lze pouze takové materiály, které jsou dobrými vodiči tepla. Keramická dlažba je ideální, použít však lze i laminátové a dřevěné podlahy.

Podlahové topení je možné vybudovat i suchou cestou. Bez nalévání betonu či potěru. Jde o modulární stavebnici, která nezatíží konstrukce s omezenou nosností. Využívá se hlavně při rekonstrukci domů s dřevěnými, štukovými stropy. Systémová deska s trubkovým rozvodem se překryje velkoplošnými podlahovými tabulemi, na které patří konečná nášlapná vrstva. Tloušťka takového systému je od 8 do 12 centimetrů.

 

Protože podlahové vytápění je nízkoteplotní, tento požadavek musí splňovat i technologie ohřevu. Voda má na vstupu do podlahy teplotu přibližně 50 stupňů a na metr čtvereční vytápěné plochy jí připadá přibližně půl litru. Ideálním tepelným zdrojem je kondenzační plynový nebo elektrický kotel, které mohou mít podporu solárního vytápění či tepelného čerpadla. Kotle pro pevná paliva či biomasu ve většině případů vypadávají ze hry. Zapojit je lze efektivně s akumulačními nádržemi, nebo s horší účinností pomocí směšovacích armatur.

Jde to i elektřinou

V nízkoenergetických domech nebo při rekonstrukcích koupelen ve starších stavbách nemusí být teplovodní rozvody ideální. Nahradit je můžete elektrickým podlahovým vytápěním, které splní stejnou úlohu. Zdrojem tepla nejsou teplovodní rozvody, ale odporové vodiče nebo rohože. V systémech s tepelnou izolací a akumulační vrstvou má čtvereční metr takového vytápění příkon od 80 do 160 wattů s roční spotřebou přibližně 100 kWh. Pokud jde o koupelnové vytápění bez izolace, které se skrývá těsně pod dlažbou, příkon je vyšší - od 160 do 200 wattů na čtverec se spotřebou 0,4 kWh za hodinu provozu.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Podlahové vytápění

Podlahové vytápění známe již ze starého Říma, kde jeho obyvatelé využívali teplo spalin. Tyto spaliny proudily...
více…

Vinylové podlahy najdou uplatnění ve všech místnostech

Už jste slyšeli o vysoce kvalitní elastické podlahové krytině? Pokud ne, je načase představit vám vinylové podlahy,...
více…

Dětské koberce zútulní každý pokojíček

Dětský pokojíček se každý rodič snaží zařídit tak, aby byl nejen funkční, ale aby také působil útulným a...
více…

Vliv krbů na zdraví člověka

O kachlových kamnech se říká, že mít je v domě je jako mít doma malé slunce. Pokud jste o tom nikdy neslyšeli,...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…

Dřevěná podlaha je nejen nadčasová, ale také elegantní a účelová

Možná se před lety mohlo zdát, že laminátové podlahy vytěsní ty dřevěné z běžného života, dnes to vidíme...
více…

Jak vybrat vhodný krb s výměníkem

Vybrat správný krb nemusí být jednoduché. Kromě toho, že vám jistě pomohou specialisté v konkrétních prodejnách,...
více…

Klasická kachlová kamna - příjemné a zdravé teplo

V kamnářské praxi se používá pojem zdravé teplo. Oficiální termín pro tento pojem není stanoven. Popisem vlastností...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…