Jaká podlaha je vhodná pro podlahové vytápění?

Pokud je v místnosti podlahové vytápění, odborníci se jednoznačně shodují, že čím menší je tepelný odpor nášlapné vrstvy podlahy, tedy čím hůře izoluje, tím lépe. Proto byste jednoznačně neměli sahat po hrubých kobercích - i když ani kombinace některých typů koberců s podlahovým topením (teplovodním) se nevylučuje.

Můžete použít i atraktivní linoleum (známé i pod označením marmoleum), které se jako neprávem zapomenutá přírodní krytina opět vrací na výsluní zájmu architektů (a nejen jejich). Pro linoleum je nutný dokonale rovný podklad, v případě podlahového vytápění je důležité použít takovou nivelační hmotu, která vlivem vyšších teplot nepraská.

Podlahové topení lze běžně kombinovat i s parketami, avšak pouze pokud je topným médiem voda. Při odporovém (elektrickém) podlahovém vytápění parkety nedoporučujeme. Do interiérů s podlahovým vytápěním lze uložit laminátové parkety, někteří odborníci nevidí problém ani v dřevěných parketách, avšak jen pokud mají celkovou tloušťku nejvýše 1 cm. Protože při používání podlahového topení je relativní vlhkost vzduchu na povrchu podlahy velmi nízká (20 - 25%), doporučujeme pro tyto případy pouze podlahy s přímou laminací (tzv. melaminové podlahy). Parkety s laminátovým povrchem by se totiž mohly zdeformovat. Aby nenastaly problémy, třeba u dřevěných i laminátových parketových podlah, musí se přesně dodržet podmínky montáže: Beton by měl být minimálně 80 dní starý, ukládání parket na čerstvý nebo vlhký beton není přípustné. Na betonovém podkladu musí být vždy položena fólie, která brání prostupu vlhkosti.

Potřebné je změřit i zbytkovou vlhkost betonu (CM vlhkoměrem), která musí být nižší nebo rovna 2 CM%, u anhydritového betonu menší nebo rovna 0,5 CM%. Ještě před ukládáním podlahy se musí pro topný systém udělat tzv. záběhový protokol na základě normy DIN 4725, a to jak u nových, tak starých betonů. Pokud jsou parkety položené na podkladu s podlahovým topením, je mimořádně důležité zajistit v místnosti doporučené klimatické podmínky - teplota vzduchu by měla být přibližně 18 º C a relativní vlhkost 40 - 70%. Zejména pokud vlhkost vzduchu není v doporučeném rozmezí, mohou se jednotlivé podlahové dílce zdeformovat.

Na správně aplikované elektrické podlahové vytápění lze jako podlahovinu využít i laminátové parkety. Princip šíření tepla u elektrického i vodního podlahového vytápění je stejný, podmínkou však je, aby bylo správně nainstalované. U elektrického systému lze správnou regulací s podlahovým čidlem přitom řídit nejen teplotu v prostoru, ale i v podlaze. Takže podlahové čidlo zajistí správnou teplotu podlahy z hygienického hlediska, ale také chrání podlahu. Případné obavy z nežádoucích důsledků tepelné roztažnosti laminátových podlah vlivem změn teploty jsou neopodstatněné. Pod laminátovou podlahu doporučujeme systémy s maximálním výkonem 100 W/m2. Důležité je jako protihlukovou krokovou izolaci použít pouze materiály vhodné pro podlahové vytápění, tedy s vyšší tepelnou vodivostí, např. uhlíkový papír.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Podlahové topení vs. dřevěné podlahy

Než si zvolíte dřevěnou podlahu na podlahové topení, doporučujeme si přečíst níže uvedené informace, které...
více…

Jak na kombinaci podlahového topení a parket?

Mezi laiky, ale i odborníky je stále mnoho pověr a mýtů, že toto spojení je nevhodné. Obavy však nejsou...
více…

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Na stavebním trhu u nás působí více firem, které mají v nabídce prvky, zařízení a ucelené systémy podlahového...
více…

Podlahové topení - vodu nebo elektřinu?

Pokud jste již okusili pocit, který poskytuje podlahové topení, určitě nám dáte za pravdu, že to je pohodlí,...
více…

Jak na podlahové vytápění?

Komfort sálavého tepla, rovnoměrné vytopení místností a nulové víření prachu. Těmito slovy je možné...
více…

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění známe již ze starého Říma, kde jeho obyvatelé využívali teplo spalin. Tyto spaliny proudily...
více…

Topení ekonomicky a s optimální tepelnou pohodou

Mírná zima přeje optimismu. Ale je dost možné, že vám přesto bude běhat mráz po zádech - a to při pohledu na...
více…

Rekonstrukce podkroví - podlahy a klimatizace

Rekonstrukce prostor pod věkovitými střechami je úžasný počin. Abyste se však při rekonstrukci starého podkroví na...
více…

Nejlepší laminátové podlahy najdete v novém podlahovém centru v Praze

Stojíte před zdánlivě neřešitelným úkolem v podobě výběru nové laminátové podlahy? Pak je tu ideální řešení....
více…

Kachlová kamna, sporáky a pece

Původní kachlová kamna, na jaké byly v minulosti zvyklí naši předkové, se v současnosti doplňují o další typy. Už...
více…