Jaká podlaha je vhodná pro podlahové vytápění?

Pokud je v místnosti podlahové vytápění, odborníci se jednoznačně shodují, že čím menší je tepelný odpor nášlapné vrstvy podlahy, tedy čím hůře izoluje, tím lépe. Proto byste jednoznačně neměli sahat po hrubých kobercích - i když ani kombinace některých typů koberců s podlahovým topením (teplovodním) se nevylučuje.

Můžete použít i atraktivní linoleum (známé i pod označením marmoleum), které se jako neprávem zapomenutá přírodní krytina opět vrací na výsluní zájmu architektů (a nejen jejich). Pro linoleum je nutný dokonale rovný podklad, v případě podlahového vytápění je důležité použít takovou nivelační hmotu, která vlivem vyšších teplot nepraská.

Podlahové topení lze běžně kombinovat i s parketami, avšak pouze pokud je topným médiem voda. Při odporovém (elektrickém) podlahovém vytápění parkety nedoporučujeme. Do interiérů s podlahovým vytápěním lze uložit laminátové parkety, někteří odborníci nevidí problém ani v dřevěných parketách, avšak jen pokud mají celkovou tloušťku nejvýše 1 cm. Protože při používání podlahového topení je relativní vlhkost vzduchu na povrchu podlahy velmi nízká (20 - 25%), doporučujeme pro tyto případy pouze podlahy s přímou laminací (tzv. melaminové podlahy). Parkety s laminátovým povrchem by se totiž mohly zdeformovat. Aby nenastaly problémy, třeba u dřevěných i laminátových parketových podlah, musí se přesně dodržet podmínky montáže: Beton by měl být minimálně 80 dní starý, ukládání parket na čerstvý nebo vlhký beton není přípustné. Na betonovém podkladu musí být vždy položena fólie, která brání prostupu vlhkosti.

Potřebné je změřit i zbytkovou vlhkost betonu (CM vlhkoměrem), která musí být nižší nebo rovna 2 CM%, u anhydritového betonu menší nebo rovna 0,5 CM%. Ještě před ukládáním podlahy se musí pro topný systém udělat tzv. záběhový protokol na základě normy DIN 4725, a to jak u nových, tak starých betonů. Pokud jsou parkety položené na podkladu s podlahovým topením, je mimořádně důležité zajistit v místnosti doporučené klimatické podmínky - teplota vzduchu by měla být přibližně 18 º C a relativní vlhkost 40 - 70%. Zejména pokud vlhkost vzduchu není v doporučeném rozmezí, mohou se jednotlivé podlahové dílce zdeformovat.

Na správně aplikované elektrické podlahové vytápění lze jako podlahovinu využít i laminátové parkety. Princip šíření tepla u elektrického i vodního podlahového vytápění je stejný, podmínkou však je, aby bylo správně nainstalované. U elektrického systému lze správnou regulací s podlahovým čidlem přitom řídit nejen teplotu v prostoru, ale i v podlaze. Takže podlahové čidlo zajistí správnou teplotu podlahy z hygienického hlediska, ale také chrání podlahu. Případné obavy z nežádoucích důsledků tepelné roztažnosti laminátových podlah vlivem změn teploty jsou neopodstatněné. Pod laminátovou podlahu doporučujeme systémy s maximálním výkonem 100 W/m2. Důležité je jako protihlukovou krokovou izolaci použít pouze materiály vhodné pro podlahové vytápění, tedy s vyšší tepelnou vodivostí, např. uhlíkový papír.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Doporučené kontakty

Supellex - průvodce světem podlah

http://www.supellex.cz supellexsupellex.cz tel.:566 532 655-6

Supellex centrum je již 8 let spolehlivým obchodním partnerem v oblasti podlahovin. V naší nabídce naleznete široký výběr podlah z kvalitních výrobků renomovaných firem. Obchodním partnerům nabízíme podporu vzdělávání v oblasti podlahovin, strojů a příslušenství. Naši pozici na trhu...

více...

Podobné články


Podlahové vytápění

Podlahové vytápění známe již ze starého Říma, kde jeho obyvatelé využívali teplo spalin. Tyto spaliny proudily...
více…

Vinylové podlahy najdou uplatnění ve všech místnostech

Už jste slyšeli o vysoce kvalitní elastické podlahové krytině? Pokud ne, je načase představit vám vinylové podlahy,...
více…

Dětské koberce zútulní každý pokojíček

Dětský pokojíček se každý rodič snaží zařídit tak, aby byl nejen funkční, ale aby také působil útulným a...
více…

Vliv krbů na zdraví člověka

O kachlových kamnech se říká, že mít je v domě je jako mít doma malé slunce. Pokud jste o tom nikdy neslyšeli,...
více…

Topíte dřevem? Kromě kamen potřebujete i úložný prostor na dřevo!

Koupili jste si krbovou vložku nebo krbová kamna a řešíte kam se dřevem v interiéru? Některá kamna mají přihrádku...
více…

Dřevěná podlaha je nejen nadčasová, ale také elegantní a účelová

Možná se před lety mohlo zdát, že laminátové podlahy vytěsní ty dřevěné z běžného života, dnes to vidíme...
více…

Jak vybrat vhodný krb s výměníkem

Vybrat správný krb nemusí být jednoduché. Kromě toho, že vám jistě pomohou specialisté v konkrétních prodejnách,...
více…

Klasická kachlová kamna - příjemné a zdravé teplo

V kamnářské praxi se používá pojem zdravé teplo. Oficiální termín pro tento pojem není stanoven. Popisem vlastností...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Topit, šetřit a větrat?

Energetickou náročnost větrání lze snížit tak, že se instalují tzv. zemní výměníky tepla (zemní registry nebo...
více…