Jak chránit sebe i svůj majetek?

Samotné mechanické zabezpečení domu zloděj po určité době pravděpodobně překoná. Pokud si však pořídíte i elektronický zabezpečovací systém, okamžitě vás upozorní, že se v domě něco děje.

Zakoupit se dají nejrůznější typy zabezpečovacích zařízení. Některé chrání proti vloupání, jiné proti požáru, případně kombinují obě možnosti. Zabezpečení můžete kombinovat i s průmyslovými kamerami v uzavřeném televizním okruhu či obrazovým interkomem. Jednou méně obvyklou metodou je i využívání falešných kamer, které mají oklamat případné vetřelce.

Nejjednodušší řešení

Běžné elektronické zabezpečovací systémy jsou stále dostupnější. Klesá jejich cena a díky bezdrátovému propojení již nemusíte při jejich instalaci rozkopat velkou část domu či bytu ..

Základním prvkem takového elektronického zabezpečení je senzor pohybu, který stojí přibližně 50 euro. Pracuje na principu infrapasivní detekce - zjednodušeně řečeno na změnách teploty. Má dosah až dvanáct metrů. Většinou stačí jeden až dva do místnosti.

Napadlo vás, že si nemůžete koupit detektory pohybu, protože máte psa či kočku? Nemusíte mít obavy - při individuálním nastavení dokážou firmy zohlednit i takovou "překážku".

Chod elektronického zabezpečení dnes nenaruší ani mikroventilace. Pokud však přijde vítr, kvůli kterému se okno otevře více než je únosné, čidla to zaznamenají a vyhlásí poplach.

Pokud dojde k narušení chráněného prostoru, řídicí ústředna automaticky informuje majitele formou sms nebo předem nahrané zprávy. Záleží na přání majitele. Tato služba je sice zdarma, k čemu vám však bude, pokud jste právě sto kilometrů od domu? Odborníci proto doporučují nechat zprávu rozeslat na několik míst, včetně "spřátelených" sousedů. Ti mohou být na místě za pár minut a zloděje vyrušit.

Jednou z možností je i využívat služeb firmy, která vám zařízení instalovala, případně jiné externí bezpečnostní agentury. U nich si můžete platit pohotovost. Kromě vás pošle alarm upozornění i jim, a oni během smluvně zaručeného času přijdou, aby zabránili krádeži.

Pasivní ochrana

Ne každý má potřebu kupovat hned trezor, přitom by však rád kdesi uchoval své cennosti před případnými lupiči. Zejména v případech, kdy by selhalo všechno ostatní a lupič by se dokázal dostat dovnitř a odzbrojit elektrický zabezpečovací systém. K tomu slouží speciální úschovné prostory ukryté na těch nejnečekanějších místech.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus