Jak zajistit byt nebo dům před dovolenou?

Většina z nás si už plánuje dovolenou. Nezapomínejte však při jejím plánování pro zajištění vašeho domova. Mohl by se stát lákavou kořistí pro zloděje. Proto si přečtěte zásady zabezpečení domova.

Zde je několik zásad, které je podle odborníků dobré dodržet:

Někomu se mohou zdát tyto rady samozřejmé, ale mnoho lidí se jich nedrží. Jednou ze základních zásad je nemluvit v cizí společnosti příliš konkrétně o tom, kdy a na jak dlouho odjíždíte.

Vyplatí se také nezabedňovat dům tak, aby bylo už na první pohled vidět, že je dočasně opuštěný. Dobré je rovněž zajistit alespoň vybírání poštovní schránky, ta totiž dokáže spolehlivě prozradit, že jste mimo domov a byt je momentálně neobydlený.

Zlodějům neusnadňuje práci pokud pečlivě zkontrolujete, zda jsou dovřena všechna okna a dveře. Dveře vždy zamykejte na dva západy a pozornost věnujte i balkónovým dveřím. Klíče od vchodových dveří k bytovému domu dávejte jen důvěryhodným lidem.

Asi to nejlepší, co můžete pro svůj klid udělat, je zajistit, aby se vám v době nepřítomnosti nějaký dobrý známý o byt nebo dům postaral. Dotyčný by měl nejen vybírat schránku, ale i zalévat květiny, občas otevřít okna nebo zapnout rádio. Tak aby dům nebo byt vypadal, že jste stále doma.

Celou řadu činností dnes dokáže i elektronika. Není problém dálkově nebo naprogramovaným časovaným spínačem zapnout televizi nebo osvětlení.

Možností, jak svůj majetek ochránit před zloději  je více, záleží na tom, kolik chcete investovat. Můžete například pouze vyměnit nespolehlivou cylindrickou vložku za novou, nejlépe třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídy.

Nebo si můžete rovnou koupit bezpečnostní dveře se speciálními zárubněmi. Pokud je váš byt zranitelnější spíše okny nebo balkonem, řekněme proto, že bydlíte v přízemí, zajistěte si ho mřížemi. Cestu mohou zlodějům ztížit i bezpečnostní fólie na oknech, případně venkovní rolety.

Pokud chcete mít skutečně klid, pořiďte si elektronického hlídače, takzvaný alarm, nejlépe připojený na bezpečnostní agenturu. Na běžný byt si takový profesionální bezpečnostní systém koupíte i za nějakých 600 eur, včetně odborné montáže. Na rodinný domek počítejte s cenou asi o polovinu vyšší.

Existují systémy, které ke spolehlivému fungování nepotřebují žádné dráty a komunikují prostřednictvím rádiových vln. Montáž bezdrátového alarmu je velmi rychlá a k interiéru šetrná, navíc cenově vyjde velmi podobně.

Další možností je hlídání agenturou. Taková profesionální služba dnes stojí do 500 Kč měsíčně. Dokonce existuje i nabídka hlídání na půl roku zdarma na zkoušku. Potom se rozhodnete, zda si ji chcete platit nebo ne.

Dnes jsou velmi oblíbené takzvané GSM komunikátory. Jde v podstatě o speciální průmyslový mobil, který je připojen k ústředně bezpečnostnímu systému. Sleduje, co se v ní děje a posílá majiteli na mobil detailní informace ve chvíli poplachu nebo v případě výpadku elektriky.

Dokáže však i přijímat příkazy (SMSkou nebo zavoláním), které pak realizuje. V zimě si například na dálku zapnete topení, v létě závlahu u domu nebo můžete zapnout vybrané spotřebiče - osvětlení, vytáhnout předokenní žaluzie a podobně.

Přestože si také většina z nás řekne, že by mu vlastně neměli co ukrást, když se zamyslíme, každý se bojíme, i když jen o to, aby nám někdo neponičil to, co roky tvoříme jako svůj domov. Ti, kteří již vykradení bytu zažili, si jistě vzpomenou, jak dlouho se nemohli smířit s pocitem, že se někdo snadno a beztrestně pohyboval v jejich soukromí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Čas dovolených: Jak se chránit před zloději?

Letní sezóna láká k vodě nejen rekreanty, ale i zloděje. V horkých letních dnech jsou koupaliště a vodní nádrže...
více…

Chytrá GSM kamera

Známý český výrobce zabezpečovací a automatizační techniky Jablotron uvedl v nedávné době zajímavou kameru....
více…

Zloději a zabezpečení domu

Jediný skutečně bezpečný způsob je bydlet tam, kde žádní zloději nechodí. Ale pokud vím, kolem domu chodí...
více…

Jak ochránit dům před vloupáním?

V době letních dovolených jsou časopisy plné rad o tom, jak zajistit bydlení před zloději. Ale na ostražitost...
více…

Čtečky otisků prstů?

To, co jste doposud viděli jen v akčních a špionážních filmech, můžete dnes využít i vy. Špičková technologie...
více…

Jaké bezpečnostní dveře?

Vstupní dveře představují překážku, jejíž zdolání je pro šikovného zloděje otázkou pár minut. Obyčejné dveře...
více…

Mechanické zabezpečení a elektronická ochrana domu nebo bytu

Majitele domů a bytů vede k pořízení si účinného bezpečnostního zařízení obvykle až smutná skutečnost, že...
více…

Jak zabezpečit chatu nebo chalupu nejen v zimě

Poslední prodloužený víkend se dá považovat za konec chatařské a chalupářské sezóny. Pár týdnů před...
více…

Jak chránit sebe i svůj majetek?

Samotné mechanické zabezpečení domu zloděj po určité době pravděpodobně překoná. Pokud si však pořídíte i...
více…

Domov, soukromí, pevné dveře a bezpečnostní elektronika

Finanční ztráta, nepořádek, pocit ohrožení, bezmocnost. Když se do soukromí domova vloupal cizí člověk,...
více…