Jak zabezpečit chatu nebo chalupu nejen v zimě

Poslední prodloužený víkend se dá považovat za konec chatařské a chalupářské sezóny. Pár týdnů před Vánocemi mají mnozí jiné starosti, navíc se má kazit počasí. Na chaty a chalupy se někteří vrátí během vánočních svátků, jiní až na jaře. Mezitím zůstává víkendové obydlí bez dozoru, čehož jsou si zloději, ale i bezdomovci velmi dobře vědomi. Jak tedy chaty a chalupy před nimi ochránit?

Soused pomůže, agentura je jistá

Existují dva základní způsoby, jak svůj majetek ochránit: buď všechno cenné a odmontovatelné odvezete na zimu z chalupy pryč - ale kde máte jistotu, že vám nevykradnou sklep? Nebo dokonale zabezpečíte své víkendové obydlí. Ideální je kombinace mechanického zabezpečení, které ztíží přístup do objektu, s elektronickým. To upozorní, že se do něj kdosi snaží vniknout. Zatímco v bytě v panelovém domě není elektronické zabezpečení úplně nezbytné, protože je zde větší koncentrace lidí a čas od času někdo po chodbě přejde a na případný problém upozorní, na horách toto neplatí. Na samotě v lese má zloděj dost času a klidu, aby mechanické zabezpečení překonal.

Avšak ani to elektronické není zcela bez problémů. Na co vám bude zpráva o narušení objektu, když právě jedete v autě dvě stě kilometrů daleko od chalupy? Odborníci proto doporučují domluvit se s někým v sousedství, kdo objekt ohlídá nebo zvolit některou z bezpečnostních služeb. Ty mají své stanoviště v každém větším městě, tedy zhruba od deseti tisíc obyvatel a více. Pokud si majitel pro svou chalupu na horách objedná službu s výjezdem, zásahová jednotka tam dorazí. Dojezdový čas se tak počítá na minuty. Cena měsíčního paušálu závisí na typu služby, který si vyberete, a pohybuje se pouze ve stovkách korun. Ta základní za střežení pro soukromé osoby vyjde zhruba na pět set korun.

Co a za kolik?

Základem zabezpečení chalup a chat by měly být podobně jako u bytů prvky mechanické ochrany - bezpečnostní dveře. Nemusíte mít strach, že by k vaší chalupě někdo nainstaloval mohutné bílé dveře jako v panelovém domě. Počet možných kombinací barev, moření, druhů dřeva, dýh, designu a podobně dosahuje deseti tisíc. Navíc na bezpečnostní je možné "předělat" prakticky jakékoli vstupní dveře. Není potřeba se vzdávat ani těch původních. Cena bezpečnostních dveří se pohybuje mezi 11 a 22 tisíc.

Dalším rizikovým místem, kudy zloděj vniká do objektu, jsou okna. Ochranu si zaslouží především skleněné výplně. Obyčejné dřevěné okenice ale příliš nepomohou. Pokud vynecháme ošklivě vypadající mříže, řešení nabízejí bezpečnostní fólie. Jsou úplně čiré a průhledné, tedy neviditelné. Pokud se zloděj snaží sklo rozbít, podaří se mu to, ale okno zůstane neprostupné, protože jej dále chrání fólie. Zloděj by pak musel věnovat na překonání překážky delší čas, což ho obvykle odradí. Za metr čtvereční zaplatíte v průměru tisíc korun. Elektronické zabezpečení vás vyjde řádově na několik tisíc až deset tisíc, podle velikosti objektu. Základní systém se dá pořídit za necelých dvacet tisíc včetně připojení na pult centrální ochrany. Pro větší bezpečnost je možné rozšířit ochranu o další prvky. K nejpoužívanějším patří snímače pohybu, spínače rozbití skla nebo například venkovní siréna.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Skleněné posuvné dveře pro luxusní, ale i běžné byty a domy

Pryč je čas nevzhledných koženkových dveří, které při otvírání vyluzovaly nejrůznější zvuky a navíc na nich...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Jak vybrat dveře?

Najít interiérové ​​a vchodové dveře do domácnosti není tak jednoduché, jak jste mysleli. Při výběru nových...
více…

Zásady ochrany domu před zloději

V době, kdy byty či domy necháváme opuštěné se spoléháme zejména na pevné dveře a zámky. Právě ty by měly náš...
více…

Vchodové dveře - věrní strážci našich domovů

Vchodové dveře zajišťují soukromí a bezpečnost. Jsou prvním místem kam koukáme a díky jim si často vytváříme...
více…

Jak obrousit dřevěné dveře

V průběhu času je možné dřevěné dveře mnohokrát znovu natřít. Vrstvy barvy však zaplní ryté detaily, takže...
více…

Zabezpečení a pojištění chaty nebo chalupy

O víkendu chce každý především odpočívat, sportovat, užívat si pohodlí. Nejlépe, pokud je to v přírodě, v...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…

Domov a bezpečnost - dveře, okna, sousedé

Během dovolených jsou byty a domy vystaveny zvýšenému riziku násilného vloupání a krádeže. Naštěstí, jsou...
více…