Mechanické zabezpečení a elektronická ochrana domu nebo bytu

Majitele domů a bytů vede k pořízení si účinného bezpečnostního zařízení obvykle až smutná skutečnost, že je nebo jejich známé vykradli. Jenže pak je už pozdě plakat nad rozlitým mlékem. Předejít podobným událostem přitom není až tak složité. Stačí se rozhodnout, jaký druh zabezpečení si zvolit. Kuše se samozřejmě nedoporučuje.

Zabezpečení bytů a domů se dělí na dvě základní skupiny - mechanické a elektronické. První, do kterého patří například bezpečnostní dveře nebo mříže či fólie na oknech, má za úkol zloděje odradit nebo mu ztížit přístup do bytu. Pokud však bude mít zloděj dost času, pravděpodobně tyto překážky překoná. Elektronické zabezpečení slouží zase na upozornění, že se někdo do bytu nebo do domu pokouší dostat, a tak zloději ubírá čas. Tak co je lepší, snažit se krádeži zabránit nebo o ní včas vědět?

Typy mechanického zabezpečení bytu nebo domu

Mechanické zabezpečovací prostředky jsou zpravidla první hradbou, která stojí proti vandalům a narušitelům soukromí. Ty základní se používají odedávna a jejich instalace je poměrně jednoduchá a levnější než instalace elektroniky. I když kdoví, jestli je to tak. Jde zejména o zajištění dveří, oken, garážových vrat a dalších vstupních otvorů do objektu. Rozsah mechanických zábran se odvíjí i od toho, o jaký objekt se jedná. Dům na samotě či na konci ulice bude vyžadovat jiné zabezpečovací prostředky než byt v pátém patře panelového domu. Můžete si vybírat:

Bezpečnostní dveře

Jsou základním prvkem každé ochrany domu i bytu. Ve srovnání s obyčejnými vstupními dveřmi mají pevnou kovovou konstrukci s celoplošným plechovým krytím, ocelovou kostru a rozvorový systém. Obyčejné dveře se zamykají v jednom bodě, tyto jsou zajištěny minimálně na šesti, obvykle na deseti až dvaceti místech. Ke standardu patří také kvalitní bezpečnostní uzamykací vložka odolná proti odvrtání či vyhmatání obyčejnou i vibrační planžetou. V nabídce je i možnost - například v historických objektech - předělat původní dveře na bezpečnostní.

Pevné mříže

Patří k nejlevnějším způsobům ochrany oken a dalších skleněných ploch. Vyrábějí se i různé ozdobné typy, aby si člověk doma nepřipadal jako ve vězení. Ale pozor na správnou instalaci - musí být ukotvené zevnitř. Pokud budou přišroubované zvenku, jako kdyby ani neexistovaly.

Nůžkové mříže

Jejich pohyb připomíná rozevírání a zavírání nůžek. Pokud je rodina doma, mříže se shrnou na boční stranu oken a vůbec nebrání ve výhledu. Při odchodu se zatáhnou a zamknou. Často se využívají na ochranu lodžií. Ale pozor, mříž může posloužit jako žebřík, po kterém se zloděj vyšplhá o patro výše.

Rolovací mříže

Využívají se většinou k zajištění komerčních objektů a jsou dražší.

Bezpečnostní fólie

Laminovaný polyesterový film hrubý 0,3 milimetru se lepí na vnější sklo z vnitřní strany. Pokud zloděj okno rozbije, střepy zůstanou nalepené na fólii, která odolá úderům. Fólii na okně není vidět a ani neubírá světlo, chrání před UV zářením a děti před pořezáním.

Předokenní rolety

Jako zabezpečení slouží pouze ty hliníkové, navíc s lamelami vyplněnými polyuretanem. Zloděj je nepřekopne ani nepřerazí. Vyrábějí se v mnoha barevných provedeních včetně imitace dřeva. Jsou i výbornou ochranou před sluncem a v zimě brání úniku tepla.

Elektronická ochrana - systém jako stavebnice

Ještě před několika lety se náklady na elektronické zabezpečení pohybovaly v desítkách až stovkách tisíc korun a instalace často vyžadovala rozkopat téměř celý byt. Dnes už to nemusí být pravda. Podle situace si můžete vybrat drátový nebo bezdrátový systém - pokud stavíte dům, nebude problém k ostatním instalacím přidat i kabely zabezpečovacího systému. Pokud však už bydlíte, asi by vám nebylo pro pár drátů příjemné mimo plán omítat a malovat. Základem bezdrátového elektronického systému je bezdrátová souprava, která komunikuje se strážními snímači. Montáž je rychlá a bez větších zásahů do interiéru.

Drátové a bezdrátové systémy se dají i kombinovat - základem hybridního zabezpečení může být klasická drátová ústředna s bezdrátovou nástavbou, umístěna ve sklepě nebo v prostorách, které vedení kabelů nenaruší. Obytné prostory se mohou chránit bezdrátově. Drátová varianta je levnější a bezpečnější, bezdrátová zas v jistém smyslu zranitelnější (k zajištění domu nebo bytu však bez problémů postačí) ale v mnoha případech lákavější - každá má své výhody i nevýhody.

Běžný elektronický zabezpečovací systém obsahuje řídící ústřednu, telefon, ovládací klávesnici, vnitřní sirénu, signalizaci otevírání dveří a zvonek. Součástí je i magnetický senzor otevírání dveří a pohybový snímač. Do velkých bytů a domů není třeba kupovat několik souprav. Stačí tu základní doplnit dalšími čidly. U klasického systému jsou zařízení podstatně levnější, více si však připlatíte za práci, při bezdrátovém jsou náklady na montáž zanedbatelné, samotná zařízení jsou však podstatně dražší. Za bezdrátový magnetický snímač otevření okna nebo dveří zaplatíte asi 900 Kč, při klasické verzi je to přibližně 300 Kč. Tuto částku je třeba vynásobit počtem oken a dveří.

O něco dražší jsou detektory tříštění skla. Bezdrátové stojí přibližně 3 000 Kč, klasické asi 700. Jeden však uhlídat více skleněných tabulí. Instalují se obvykle na stěnu naproti oknům. Základním prvkem elektronického zabezpečení je senzor pohybu za zhruba 1 600 Kč (klasický stojí kolem 400). Má dosah až 12 m. Většinou stačí jeden až dva do místnosti. Na základní ústřednu je možné napojit i další bezpečnostní prvky, například senzor kouře nebo úniku plynu.

Nejjednodušší klasické zajištění běžného bytu se může vejít pod 10 000 Kč (i s prací), bezdrátový systém bude asi o polovinu dražší. Elektronicky zajistit velký byt stojí přibližně od 20 000 do 100 000 korun - záleží na požadavcích majitele, ale i na místě, kde se nemovitost nachází. Například při individuálním nastavení nebudou čidla reagovat na to, že v bytě zůstává přes den kočka nebo pes, a nebudou vyvolávat plané poplachy.

Když nastane poplach

Pokud se zloděj pokusí otevřít dveře nebo rozbije okno, řídicí ústředna automaticky informuje majitele krátkou textovou zprávou přímo na mobil nebo předem nahraným vzkazem. Jaký má však zpráva význam, když se člověk nachází daleko od domu? Elektronické bezpečnostní zařízení se proto doporučuje napojit na pult centrální ochrany v některé z bezpečnostních agentur. Cena za ochranu soukromých objektů v posledních letech významně poklesla a začíná se od několika stovek korun za měsíc.

Konkrétní sazba však závisí na několika faktorech - například zda je objekt kontrolován průběžně nebo jen v určitých intervalech. Zprávu lze poslat i na více telefonních čísel a někdo ze sousedství může být na místě už za pár minut. Signál také lze přenést na vnější nebo vnitřní sirénu (stojí zhruba od 1 500 Kč). Sirény jsou chráněny proti napadení, takže při jejich poškození řídicí ústředna upozorní, že se něco děje. Majitel nebo bezpečnostní agentura dostanou informaci o narušení prostoru ještě dříve, než se zloděj začne dobývat dovnitř a rozbije okno nebo zničí drahé vchodové dveře.

Ochrání elektronika byt nejlépe?

Nejjednodušším zařízením proti zlodějům je inteligentní časový spínač, který umí zapnout televizi, rozhlas nebo světlo, a tak vzbuzuje dojem, že jste doma. Nejlevnější spínací hodiny se dají koupit už za několik set korun. Levnou variantou ochrany jsou rovněž světla s prostorovými senzory před vchodovými dveřmi. Základem kvalitní ochrany by měly být, navzdory všem moderním systémům, v každém případě bezpečnostní dveře.

Podle statistik ministerstva vnitra se totiž téměř polovina zlodějů dostane do bytu právě hlavním vchodem. Konstrukce bezpečnostních dveří spočívá v soustavě ocelových výztuh a vnitřního uzamykacího systému. Většina modelů bezpečnostních dveří navíc nabízí i protipožární efekt. Komu se zdají bezpečnostní dveře příliš drahé, může využít například bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a prostředky proti vysazení dveří z pantů. Ty lze pořídit za několik set korun.

Varování před ohněm

Elektronické zabezpečovací systémy jsou standardně vybaveny přístroji, které chrání před nebezpečím požáru nebo výbuchu. Patří sem především ionizační, optické nebo tepelné požární snímače. Standardně mají zabudovanou sirénu, která v případě nebezpečí varuje obyvatele. Pokud se používá v bytě při vaření nebo k vytápění plyn, lze si pořídit detektor úniku plynu. Nejmodernější typy rozpoznají všechny druhy výbušných plynů a v případě zvýšené koncentrace aktivují zabezpečovací systém. Současně signalizují nebezpečí sirénou a dokážou také uzavřít přívod plynu.

Trezor - dobrá ochrana

Na ochranu důležitých dokumentů, peněz, léků, zbraní, sbírek, elektronicky zpracovaných dat nebo drahých šperků si lze pořídit trezor. Dnes to už není žádný luxus. Pro firmy může být otázkou existence odcizení nebo zničení jejich elektronických dat, stejně jako pro jednotlivce ztráta rozepsaný knihy, vědeckého výzkumu nebo dlouhodobě vedeného účetnictví.

Mechanické versus elektronické zabezpečení

Co je tedy lepší? Mechanické prostředky nejsou schopny chráněné objekty zabezpečit absolutně. Proto se oceňuje především jejich zpomalovací faktor, který naznačuje, jak dlouho dokážou dveře, mříže či okna odolávat hrubému násilí způsobenému kladivem, kleštěmi nebo heverem v rukou zloděje. Elektronické zabezpečení zase nezabrání vloupání. Proto se stále více doporučuje doplnit mechanické zabezpečení o zajištění elektronické, které odhalí případné vniknutí do bytu nebo objektu a vyšle signál na pult centrální ochrany. Tam operátor vyhodnotí situaci a pošle na místo zásahovou skupinu. V lepším případě zloděje chytí. Na jedno zajištění jsme možná trochu zapomněli - dobré pojištění nezklame. Takže nakonec zjišťujeme, že nejlepší je trojkombinace.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Skleněné posuvné dveře pro luxusní, ale i běžné byty a domy

Pryč je čas nevzhledných koženkových dveří, které při otvírání vyluzovaly nejrůznější zvuky a navíc na nich...
více…

Byt v osobním vlastnictví, to je také obnova celého domu

Uspořit za energie ve vlastním domě je něco jiného než když vlastníme pouze byt. Ale uspořit chceme, i když...
více…

Skleněné dveře - elegance a světlo ve vašem domově

Dveře otevírají bránu našeho bydlení, našeho soukromí, odhalují kousek našeho světa. Italští designéři přišli...
více…

Jak vybrat dveře?

Najít interiérové ​​a vchodové dveře do domácnosti není tak jednoduché, jak jste mysleli. Při výběru nových...
více…

Zásady ochrany domu před zloději

V době, kdy byty či domy necháváme opuštěné se spoléháme zejména na pevné dveře a zámky. Právě ty by měly náš...
více…

Vchodové dveře - věrní strážci našich domovů

Vchodové dveře zajišťují soukromí a bezpečnost. Jsou prvním místem kam koukáme a díky jim si často vytváříme...
více…

Jak obrousit dřevěné dveře

V průběhu času je možné dřevěné dveře mnohokrát znovu natřít. Vrstvy barvy však zaplní ryté detaily, takže...
více…

Zabezpečení a pojištění chaty nebo chalupy

O víkendu chce každý především odpočívat, sportovat, užívat si pohodlí. Nejlépe, pokud je to v přírodě, v...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…

Domov a bezpečnost - dveře, okna, sousedé

Během dovolených jsou byty a domy vystaveny zvýšenému riziku násilného vloupání a krádeže. Naštěstí, jsou...
více…