Jak na realizaci výkopu?
Před zahájením provádění zemních prací geodet vytyčí osazení rodinného domu v daném území. Zároveň se ohraničí celkový prostor určený pro výkop zeminy.
Na základě stanovení a konstrukčního řešení stavební jámy zvolíme vhodný způsob provádění zemních prací (ručně, mechanicky a podobně) a harmonogram výkopových prací. V rámci přípravy staveniště na výkopové práce se nejdříve musí odstranit nežádoucí porost (stromy, keře, rostliny) a pak vrstva humusu. Ornice se může zpětně využít na povrchovou úpravu. Po provedení hrubých zemních prací se začne s hloubením samotné stavební jámy. Jelikož jde o velké množství zeminy, výkop zeminy se dělá pomocí strojů. Používá se buldozer nebo při větších jamách rýpadlo.
Stavební stroje se dají půjčit, ale ekonomicky výhodnější je objednat si dodavatelskou firmu. Nejdříve se vykope hlavní stavební jáma. Jámu můžeme hloubit svisle ve vzdálenosti nejvýše 1,3 m. Ve skalních horninách lze hloubit svisle do větších hloubek. Výkopy ve skalních horninách jsou náročnější a někdy je nutný i odstřel půdy. Nakonec se udělají výkopy pro základy a rozvody instalací, které se ručně upraví. Výkop se hloubí na úroveň dna štěrkového násypu pod budoucí základovou konstrukcí. Při výkopu musíme dávat pozor, aby nedošlo ke zbytečnému výkopu zeminy, protože bychom spotřebovali větší množství betonu na základy, a tím zvýšili náklady. Vykopaná zemina se naloží na vozidla a odveze se na předem stanovené místo v blízkosti staveniště. Na staveništi se nechává pouze zemina určená pro zpětný zásyp výkopů.