Jak na povrchovou úpravu stěn?

Povrchová úprava stěn, to je nepřeberné množství možností. Současným trendem jsou kreativní úpravy stěn, z nichž vyzařuje cosi zvláštního a jiné. Správně zvolená úprava může vnést do interiéru jedinečnou atmosféru, zdůraznit jeho osobitost a vyzvednout tvůrčí nezávislost.

Bez ostychu

... můžete svléknout své stěny v panelákovém bytě, z nánosů vrstev tapet a nátěrů, které je navlékli do často ohavných hávů. Zkuste najít podstatu - beton. Stačí jiný pohled na věc - pohledovýbeton patří již mezi stálice v interiérové tvorbě renomovaných interiérových designérů, tak proč tento fakt nevyužít v bytech, jejichž podstatou je také beton? Krásu základního stavebního materiálu můžete najít také v panelových stěnách. Originální struktura jamek a nepravidelných jamek litého betonu může inspirovat k experimentům s nečekaným výsledkem. Jen se nebát.

 

Hladká omítka a malba

Hladká omítka patří k základním a nejrozšířenějším druhům povrchových úprav stěn v interiéru.Vytváří podklad pro další dekorativní úpravu malířskými technikami. Moderní jsou dekorativní nátěry, které vznikají vzájemnou kombinací dvou barevných odstínů. Nátěry se nanáší stěrkou nebo hladítkem, kartáčem, houbou či hadříkem, plochým nebo tvrdým kulatým štětcem, válečkem, případně dalšími technikami. Vznikají tak působivé barevné plochy, které jsou pro svou individuálnost a určitou nepředvídatelnost výsledku vždy tak trochu tajemstvím. Nátěry mohou mít efekt starobylé patiny, saténového nebo pískového povrchu, mohou imitovat mramorový vzhled, či přírodní kámen. V poslední době se prosazují i imitace pohledového betonu, nebo vzhled připomínající vodové barvy na výkrese.

 

To, co by se někdy považováno za nedokončený nátěr s chybami, se dnes chápe jako výrazové prostředky. Dekorativní úprava stěn, připomínající vodovými barvami pomalovaný papír nebo jakýsi nedokončený nátěr, vytváří v interiéru atraktivní akcent. Hladká omítka a výrazná barva stěn vyplývá z nabídky kvalitních nátěrových látek na trhu a také z překonání obav z vyjádření vlastního názoru. Konečně se do našich bytových interiérů dostala hravost.

 

Omítka však není jen estetická úprava stěny. Plní i důležitou funkci ochrany zdiva a jednotlivých konstrukčních prvků, přispívá ke stabilitě celé konstrukce a do jisté míry tak zabraňuje jejímu poškození. Dalšími pozitivy jsou tepelněizolační, akumulační a zvukověizolační schopnost a provzdušnost.

 

Mezi tradiční patří malby vápenné, křemičité, kaseinové, voskové a olejové. Díky své všestrannosti mají dnes široké uplatnění silikonové nátěry - používají se jako povrchová vrstva na minerální podklady, na překrytí starých silikátových a disperzních nátěrů. Dobře přilnou k podkladu, jsou paropropustné a omyvatelné vodou. Akrylátové barvy si zase oblíbili stavebníci pro jejich vynikající krycí schopnost a pružnost při teplotních rozdílech. Pokud potřebujete natřít betonovou konstrukci, šlechtěnou omítku nebo další povrchy v interiéru, prosím - akrylát. Jen je třeba dávat pozor na jeho menší schopnost "dýchat" a na případnou vlhkost stěn, protože tato kombinace může vyvolat nežádoucí účinky.

 

V moderních interiérech se usídlila noblesní imitace mramoru

Štukatérska technika, pomocí které na stěnách vznikne dokonalá kopie mramoru, je technika, kterou je třeba raději nechat na odborníky. Její výhodou je trvanlivost, umývatelnost a výdrž proti vlhkosti. Přináší výsledný efekt s nádechem luxusu a také starých časů, ale jen za předpokladu perfektně řízené realizace. Vznikne zejména při správně zvoleném osvětlení. Konečná úprava stěny takzvanou "benátskou štukou" vzniká nanášením speciálního tmelu pomocí špachtle, čímž stěna získá reliéfovou strukturu. Následně se tmel jemně zbrousí a po dokonalém zaschnutí se přidá další vrstva, již v konkrétní barvě, do níž se přidávají další odstíny. Jejich souhra vytvoří výsledný mramorový efekt. Nakonec se povrchová vrstva ošetří ještě voskem, který štuce dodá dokonalou voděodolnost a lesk. Taková úprava může vytvořit barevně dominantní stěnu v prostoru nebo menší akcenty například na vystupujících částech nebo nosných prvcích.

 

Důležitými vlastnostmi barevných nátěrů je jejich prodyšnost, krycí schopnost a stálobarevnost. Prodyšnost znamená, že barva neuzavře mikroskopické póry v omítce a dýchá. Krycí schopnost vyjadřuje sytost barvy, její schopnost překrýt barevné rozdíly v podkladu a schopnost světlého odstínu překrýt původní tmavý nátěr. Stálobarevnost je odolnost barvy především proti působení přímého slunečního světla. Tato vlastnost je důležitá při dokupování barvy na případné opravy a domalování po určitém čase.

 

Dekorativní strukturovaná omítka

Protipólem hlazené sádry je strukturovaná omítka. Speciální technikou nanášení a úpravami vrchní vrstvy vzniká výsledná struktura omítky. Strukturované omítky se natírají nebo se zhotovují z barvené omítkové směsi, která již vytváří výslednou barvu omítky. Použití strukturované omítky v interiéru je vhodné jen pro zdůraznění určité stěny nebo stavebního prvku. Strukturovaný efekt může být doplněn o kombinaci několika barev, což přidává omítce na plastičnosti.

Moderní materiály uvolnili křídla kreativitě i v dekorativních omítkách. Krása strukturované omítky vynikne v kontrastu s hladkou plochou a s vhodně zvoleným osvětlením. I zde platí: čím jí bude méně, tím více vynikne.

Pokud chceme udělat něco pro své zdraví, lze si pořídit bioaktivní vápenné štukové omítky, které díky příměsi zvláštních vybraných křišťálů a polodrahokamů vytvářejí fyzikální pole podobné poli hornin v jeskyních, kde probíhá speleoterapeutická léčba. Mají silný povzbudivý účinek na imunitní systém člověka a centrální nervový systém dětí s lehkým poškozením mozku. Nevyvolávají žádné alergické reakce.

 

Tapety jsou zpět

Vytratili se pouze ty, na které jsme byli zvyklí, či lépe řečeno, na které jsme si nemohli zvyknout před několika lety. Dnešní trh už nabízí zcela jiné řešení. Tapety, v porovnání s jinými způsoby povrchové úpravy stěn, poskytují mnohem širší výběr barev a vzorů. Dnešní tapetování je již tak trochu výtvarná tvorba, protože skutečně ozvláštní každý interiér. Pokud se rozhodnete pro tapety, můžete si vybrat mezi dvěma základními druhy - jednovrstvými a dvouvrstvými. Ty první tvoří pouze jeden pás papíru nebo fólie. Dvouvrstvé tapety jsou odolnější a pevnější, protože jsou vyrobeny ze dvou vrstev papíru nebo z jedné papírové a druhé z jiného materiálu. Podle plošné hmotnosti se rozlišují lehké, těžké a velmi těžké tapety a podle povrchové úpravy se dělí na utíratelné, omyvatelné, vysoce omyvatelné a tapety s menší nebo větší barevnou stálostí. Dezény (vzory) mohou být plošné i plastické.

O opravdu širokém spektru, ze kterého si můžete vybrat, svědčí i rozmanitost designu tapet. Stále oblíbený je potisk nejrůznějšími vzory a obrazci, najdete i tapety s nalepenou tenkou dřevěnou či korkovou dýhou vhodné na rovné plochy, ale setkáte se také s kombinací spodní papírové vrstvy s hliníkovou fólií. Je to velmi odolná a trvanlivá tapeta, vhodná do moderních interiérů. Hitem jsou tapety s nápaditým potiskem se stylizovanými vzory nebo ornamenty, mnohokrát s kovovým leskem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na zpevňování omítek - penetrace?

Pačokování Pačokováním se rozumí provedení nátěrů povrchů vnitřních (stěny, stropy, schodiště)...
více…

Jak na desinfekci, izolaci a plísně na vnitřních omítkách?

Dezinfekce, izolace, plísně a jejich odstraňování. Dezinfekce Při výskytu nakažlivé choroby a při...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vzduchotěsnost stavby a její kontrola

Netěsnosti ve stavební konstrukci mohou výrazně ovlivnit tepelné ztráty, povrchové teploty, vlhkostní režim konstrukce...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…

Zateplení obvodových stěn

Pro úsporu energie budov jsou nejvýznamnějšími konstrukcemi obvodové stěny. Pohodu vnitřního prostředí budovy...
více…