Jak na zpevňování omítek - penetrace?
Pačokování
Pačokováním se rozumí provedení nátěrů povrchů vnitřních (stěny, stropy, schodiště) vápenným mlékem se začištěním. Obsahem standardu je i namíchání vápenného mléka a nanesení štětkou nebo stříkáním. Popis standardu musí vymezit počet nanášených vrstev pačoku. Pačok je vápeno-mýdlový roztok nebo vápenné mléko. Pačokováním vyhlazujeme nové obroušené omítky nebo je zpevňujeme, aby odolávaly povětrnostním vlivům. Pačok používáme řídký! Zaléváme jím mírné nerovnosti a trhliny. Pačokujeme zásadně 2x ! Vápeno-mýdlový roztok používáme pro zpevnění vnitřních omítek.
Nátěr vápnem (pačokování) je potřebné před vlastním vymalováním nechat vyzrát cca 4 týdny. Penetrace není vždy nutná, slouží zejména ke snížení a sjednocení savosti podkladu a i k zpevnění již méně soudržných podkladů. Stav podkladu je potřebné posoudit na místě, u nového štuku a pačokování vápnem nebude pravděpodobně penetrace nutná. Ve vztahu k plísni bude vhodně použít i malířskou barvu s protiplísňovým efektem, jako je např. Remal protiplísňový.
Napouštění omítek mýdlovým roztokem
- mýdlový roztok používáme k penetračním nátěrům omítek. Po namydlení omítka dočasně ztrácí savost, čímž se zlepší roztíratelnost nátěru. Hlavními výhodami penetrování mýdlovým roztokem je to, že ničí bakterie a složky mýdla vytvářejí na stěnách povlak. Barvu natíráme hned po zaschnutí mýdla. Mýdlový nátěr poměrně rychle zvětrává a ztrácí účinnost.
Příprava mýdlového roztoku
- 1 kg mazového mýdla za stálého míchání rozpustíme v 8 l teplé vody. Před cezením zbavíme roztok nebezpečných zbytků. Místo mazového mýdla můžeme použít i mýdlo jádrové, které pro tyto účely nastrouháme. Na 8 – 10 l vody dáme ½ kg mýdla.