Co jsou dekorativní obkladové panely a jak na ně?

Panely MDF a DTD se nejčastěji skládají z potištěné laminované dekorativní vrstvy, která je nalepena na překližkové či dřevovláknité desce. Klasický rozměr 2 600 × 144 mm se dodává v celých baleních, a proto si je nemůžeme prohlédnout před nákupem. Doma balíky rozbalíme a jednotlivé panely důkladně prohlédneme. Pokud najdeme chybu (buď mechanickou, nebo barevnou odchylku), na reklamaci a výměnu do prodejny můžeme přinést pouze panel nepoškozený montáží. Panely necháme před montáží volně uloženy nejméně 48 hodin v místnosti, kde je budeme používat, aby se v ní "aklimatizovali".

Montáž panelů MDF a DTD

Montujeme je podobně jako dřevěný obklad na podkladový rošt z hoblovaných dřevěných latí o průřezu 2 × 5 cm ve vzdálenosti maximálně 50 cm od sebe, u obkladů stropu nebo šikmých míst maximálně 30 cm od sebe. Výrobci zdůrazňují, že na připojených panelech k roštu musíme použít speciální svorky (které k roštu připevníme hřebíky nebo nýty). Při montáži zachováme dolů mezi panelem a podlahou a nahoru mezi panelem a stropem Dilatační spáry 10 až 15 mm. První panel přiložíme perem ke stěně, do drážky na druhé straně vsadíme svorku a hřebíčkem nebo nýtem ji připevníme k podkladové liště. Panely ukládáme jeden za druhým tak, aby pero následujícího panelu bylo vždy vsunuté do již svěrkou připojených drážek panelu předchozího. Poslední panel musíme připevnit zvlášť pečlivě a také zde zachovat dilatační spáry. Ty pak překryjeme krycími dekoračním lištami nebo soklíkem.

 

Dobrá rada

Dřevovláknitá deska má všude více méně stejnou strukturu, proto se na rozdíl od dřeva bude vlivem kolísání teploty a vzdušné vlhkosti roztahovat všemi směry, výrazněji do délky. Z tohoto důvodu musíme dilatační spáru zachovat při pokládání všech panelů.

 

Plastové obkladové panely

Podobný vzhled, jako MDF a DTD panely mají plastové obkladové panely. Jejich velikost je také 2 600 × 140 mm a při pohledu z dálky si je můžeme splést s MDF a DTD panely. Při pohledu zblízka zjistíme, že jde o plast. Díky své odolnosti proti vlhkosti si najdou své uplatnění spíše jako venkovní obklad. Stropy můžeme obkládat i polystyrenovými dekoračním obklady, které lepíme přímo na podklad. Tento druh obkladu má určitě svou estetickou hodnotu. Dobrou službu při výzdobě místnosti udělají polystyrénové dekorační lišty.

 

Korkový obklad

Možná nebude tak trvanlivý jako jiné druhy obkladů, ale při kvalitním návrhu, montáži a ošetření může vylepšit nejen vzhled, ale i fyzikální vlastnosti místnosti (tepelná a zvuková izolace). Pro obklady stěn se používá tenčí varianta o tloušťce 2 až 3 mm, přírodní nebo lakovaný. Můžeme použít čtverce asi 30 × 30 cm nebo kotouče asi 1 × 0,6 m. Po natření odpovídající plochy stěny lepidlem na ni jednotlivé díly postupně přikládáme, posuneme je tak, aby se dotýkaly a přejedeme po jejich válečkem, aby k podkladu dobře přilnuli. Korkový obklad může dobře dýchat, a působí velmi příjemným dojmem.

 

Látkové obklady

Zajímavé, u nás však téměř zapomenuté jsou látkové obklady. Látka se při nich napíná na rámy, které se pak montují a připevní na stěnu. Při tomto způsobu nejprve zhotovíme pevné dřevěné rámy, jejichž šířka odpovídá šířce pásů látky. Rámy nesmí být příliš velké, aby se v nich látka po napnutí neprověsila. Zároveň musíme ponechat na ukotvení dostatečně široký pruh látky, aby se nezačala třepit nebo trhat. Napínání látky začínáme vždy na delší straně rámu, pak pokračujeme na straně protilehlé, přičemž uplatníme stejnou sílu. Nakonec ošetříme obě užší strany.

Látku k rámu postupně upevníme svorkami. Rohy necháme volné v délce asi 5 cm. Tam látku k rámečku přibijeme tak, aby se co nejméně narušila. Rámečky s hotovou látkou nakonec upevníme na předem připravený rošt z ohoblovaných latí. Můžeme se rozhodnout i pro modernější systém upevnění látky do speciálních napínacích prvků z kovu nebo plastu, do nichž se látka nepřibíjí, ale pouze zasouvá. V případě potřeby ji lze jednou za čas vytáhnout a vyprat. Poslední ze způsobů zhotovení látkového obkladu doporučujeme přenechat profesionálům. Ti umí upevnit pásy látky postupně na zadní stranu tenkých zaoblených lišt oboustrannou lepicí páskou nebo napínáčky, lišty pak přibijí na dřevěný rošt bezhlavičkovými hřebíčky. Aby výsledek působil opravdu dobře, je nezbytná určitá praxe a zkušenosti.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak ochránit obklady a dlažbu před nadměrnou vlhkostí?

Ochránit obklady a dlažby před nepříznivými účinky nadměrné vlhkosti lze v několika jednoduchých krocích....
více…

Jak si vybrat ten správný obklad a dlažbu?

Přinášíme vám několik užitečných informací, které vám pomohou při výběru správného obkladu, nebo dlažby, a s...
více…

Jak na keramické a cihlové obklady?

Keramické obklady jsou tenkostěnné obkladové prvky vyrobené z rozmělněné směsi jílu, písku, barviv a ostatních...
více…

Jak na dřevěné exteriérové obklady?

Správné použití dřevěných exteriérových obkladů předpokládá znalost podmínek namáhání a specifických...
více…

Jak na obklady stěn a stropů?

Kvalita a trvanlivost povrchových úprav stěn a stropů závisí na použitých lepidlech, tmelech a maltě. Na každý...
více…

Jak na venkovní obklady fasády?

Povrchové úpravy obvodových stěn dotvářejí estetický výraz objektu a zároveň chrání budovu před povětrnostními...
více…

Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…