Jak na mozaiky?

Mozaika je stará ozdobná technika, která v dějinách vstupovala do architektury a výtvarného umění v různých podobách a pravidelně - občas razantněji, občas nenápadně. Současnost mozaice přeje. V koupelnách se využívá barevné působení ploch z různobarevných kousků, i jemná struktura na ozvláštnění jednobarevných povrchů kontrastem formátů.

Barevnost se u mozaiky řídí fyzikálními zákonitostmi jejich míchání a celkový dojem závisí nejen na barevné kombinaci, ale i na vzdálenosti pozorovatele a velikosti mozaikových čtverečků (na podobném principu je založen i pointilistický či impresionistický způsob malby). Mozaikou většinou není obložený celý prostor (i když i takové výjimky mohou dopadnout zajímavě, je to však úkol pro zkušeného architekta) - může zapůsobit na celé stěně, ale také tvořit pruhy, které rozdělí plochu většího obkladu; může být pozadím pro umyvadlo, dá se jí zvýraznit sprchový kout, nika, sokl nebo jiný objemově nebo funkčně vyčleněný prostor.

Její malé rozměry umožňují elegantně obložit i oblé tvary. Kromě materiálu (nejčastěji se používá keramika a neprůhledné, tzv.. Opak sklo, v nabídce jsou i efektní průhledné skleněné mozaiky) se mozaikové kousky liší tvarem, velikostí a barvou. Standardní jsou menší či větší čtverečky, mozaika může připomínat i různobarevné kamínky. Mozaika bývá obvykle nalepená v rastru na přenosový papír nebo nylonové tkaniny s většími rozměry - takové podlepení urychlí a zjednoduší její ukládání.

 

Nejjednodušší mozaikové čtverce se skládají strojově, specializované firmy však nabízejí i ruční vyskládání originální mozaiky - nepravidelné kousky se mechanicky opracovávají a pak skládají do obrazce nebo motivu. Kromě originálního dojmu je však třeba počítat s podstatně vyšší cenou. Naopak, pokud již vidíte na dno peněženky, ale mozaika vás očarovala, možná se spokojíte s levnější náhradou, takzvanou falešnou mozaikou. Je to v podstatě klasická dlaždice či obkladačka, která svým plastickým povrchem napodobuje strukturu mozaiky. Od pravé ji lze rozeznat při bližším pohledu - spáry mezi jednotlivými obkladačkami se od imitace spár na jejich povrchu přece jen liší.

Keramické mozaiky různých formátů a tvarů mohou být jednobarevné, nebo jsou směsí různobarevných kousků. Při pohledu z dálky pak vzniká efekt míchání barev.

 

Mozaikou by neměla být obložená celá koupelna - v interiéru by se jí mělo vyzvednout jen to podstatné. Pěkná je kombinace s většími formáty, i barevně kontrastní řešení mívají svůj půvab. Mozaiky mohou do interiéru vnést pestrost barev i kontrast struktur. K jejich výhodám patří to, že jimi lze obložit i obliny a tvary, jaké by se s klasickým obkladem zvládali velmi problematicky. Keramické a skleněné mozaiky se tradičně používají také na obkládání sprchových koutů a podobně, takový intenzivní kontakt s vodou však klade zvýšené nároky na hydroizolaci pod obkladem a na materiál použitý pro lepení a vyspárování obkladu. Plochy vystavené permanentnímu působení vlhkosti je třeba jednou za čas přespárovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Jaké nářadí na obklady a dlažby?

Nářadí dělá mistra. Pokud jste se rozhodli pro svépomocné pokládání dlažby nebo obkladu, podívejte se, jestli jste...
více…

Jak na dlážděné plochy?

Zpevněné plochy jsou nejpůsobivějšími stavebními prvky zahrady. Pokud je vydláždíme zajímavým vzorem nebo...
více…

Jak vybrat materiál na cesty a zpevněná odpočívadla?

Výběr vnější dlažby vyžaduje trpělivou rozvahu. Záleží jen na Vás, jaký materiál zvolíte do míst, kde budete...
více…

Jaké obkladačky do koupelny?

Jak postupovat při kladení obkladů a dlažeb v interiéru? Jaké materiály použít, aby obkladačky nebo dlaždice po...
více…

Jak na pokládání dlažby a chodníku v exteriéru?

Dlažba se většinou ukládá na betonovou mazaninu, nikdy však ne na mokrý beton. Podlaha musí vyzrát. Beton by měl...
více…

Jak postupovat při kladení obkladů a dlažeb v interiéru?

Jak postupovat při kladení obkladů a dlažeb v interiéru? Jaké materiály použít, aby obkládačky nebo dlaždice po...
více…

Jak to vypadá s dlažbou v Evropě?

Rozvoj keramické výroby se v novodobých dějinách soustředil především v oblasti Středomoří, odkud se výroba i...
více…

Jak ochránit obklady a dlažbu před nadměrnou vlhkostí?

Ochránit obklady a dlažby před nepříznivými účinky nadměrné vlhkosti lze v několika jednoduchých krocích....
více…

Jak si vybrat ten správný obklad a dlažbu?

Přinášíme vám několik užitečných informací, které vám pomohou při výběru správného obkladu, nebo dlažby, a s...
více…