Jak postupovat při kladení obkladů a dlažeb v interiéru?

Jak postupovat při kladení obkladů a dlažeb v interiéru? Jaké materiály použít, aby obkládačky nebo dlaždice po čase nezačaly odpadávat? Jak zjistit, zda dlaždič není babral a rozumí své práci? Jediná možnost je být informován. Je to nezbytné, pokud se chcete do obkládání pustit sami, ale znalosti se vám sejdou i tehdy, když chcete zkontrolovat práci jiných - díky jednoduché otázce lze vyměnit nekvalifikované "mistry", ještě dříve než s prací začnou. Řemeslník diletant totiž dokáže udělat více škody než užitku.

Vše souvisí se vším

Základní podmínkou je, že stavba musí vytvořit jeden celek a všechny použité materiály musí být vzájemně sladěné. Podle toho, z jakého materiálu jsou a jaké fyzikální vlastnosti mají stěny, podlahy, dlaždice a obkladačky, je třeba zvolit stavební hmotu (nebo hmoty), pomocí nichž se navzájem propojí. Prvním krokem je tedy rozmyšlení vstupních podmínek.

 

Podklad

Podklad pod obklad a dlažbu by měl být zbaven prachu a mastnoty, měl by být rovný, soudržný a nenasákavý. Ve většině případů je mu k těmto vlastnostem potřeba mírně dopomoci - přinejmenším ho očistit, mechanicky odstranit vystouplé nerovnosti povrchu a prohlubně opravit vyrovnávací maltou.

Zděné cihlové stěny je potřeba vyrovnat omítkou - nejlepší vápennocementovou nebo injektážní. Omítka by měla mít soudržnost s podkladem minimálně 1,5 MPa. Proto pod obkladačkami nesmí být vápenná omítka nebo stěrky, které slabě přilnou k podkladu a mohly by se od něj oddělit i s obkladem a lepicí maltou. Případné nerovnosti omítky se začistí vyrovnávací maltou, která se může nanášet v tloušťce 0 až 20 mm, takže prohlubně se dají vyrovnat do ztracena. Zdivo z přesných pórobetonových tvárnic je (nebo by alespoň mělo být) rovné a není potřeba ho tedy vyrovnávat omítkou. Potřeba je ho však ošetřit penetračním nátěrem (hloubkovým základem), který sníží jeho nasákavost. Penetrovat je třeba i ostatní nasákavé materiály, jako jsou sádrokarton nebo sádrové omítky (na sádrokartonové konstrukce a sádrové podklady se nanáší tzv.. Sádrový základ). Nasákavý materiál by totiž rychle vstřebal veškerou vlhkost z lepicí malty, takže by nestihl proběhnout lepicí proces (malta by tzv. shořela).

Betonové stěny a podlahy musí být dostatečně vyzrálé. Beton musí být nejméně tři měsíce starý, aby v něm proběhly všechny smršťovací procesy a potěr by měl mít minimálně 28 dnů.

Podlahy se vyrovnávají buď samonivelizačními stěrkami, nebo speciálními vyrovnávacími maltami (podobně jako omítky), kterými lze podlahu v případě potřeby i vyspádovat. Kvalitní vodorovná plocha umožní dodržet všude rovnoměrnou předepsanou tloušťku lepicí malty, což zjednoduší práci obkladači a ušetří materiál (není potřeba vyplňovat maltou nerovnosti podkladu).

 

Izolovat nebo neizolovat?

Ačkoliv mnozí věří, že obklady a dlažby jsou vodotěsné, není to zcela pravda. Spárami může vlhkost pronikat do podkladu a výsledkem může být jeho poškození. Proto je třeba kolem van, ve sprchových koutech, v bazénech a všude tam, kde bude mokro, podklad pod obkladem chránit vodotěsnou izolací. Dnes se namísto klasické asfaltové lepenky s vrstvou betonového potěru používají moderní tenkovrstvé hydroizolace (jednosložková nebo dvousložková). Nanáší se stěrkou nebo válečkem na čistý a rovný podklad, ošetřený penetračním nátěrem. Po třech nebo 24 hodinách lze přímo na ně nalepit dlažbu nebo obklad.
Okolí podlahových vpustí a prostupů trubek se izoluje speciální gumovou manžetou nebo těsnící páskou, která je vyznačena pod tekutou izolaci. Guma vodotěsně a zejména pružně propojí dva materiály - např. plast podlahové vpustě a beton. Gumotextilní izolační páska se používá i tam, kde lze očekávat vzájemný mikropohyb různých podkladových konstrukcí, tedy v místech dilatací nebo styku stěn s plovoucí podlahou.

 

Jaký obklad, takový lep

Výběr lepicí malty závisí především na materiálu obkladu - na obyčejný keramický střep postačují běžná stavební lepidla, na málo nasákavou (tedy mrazuvzdornou) keramiku a gresu se používají kvalitní pružné (flexibilní) lepicí malty, které mají lepší přídržnost k povrchu. Flexibilní malty se používají i tehdy, pokud je podkladem tenká hydroizolace (protože je rovněž nenasákavá), a na podlahové vytápění, nad kterým se v souvislosti se změnami teploty předpokládají výraznější rozměrové změny materiálů.

Lepící malta se nanáší na podklad v rovnoměrné tloušťce a rýhuje se ozubenou stěrkou (sklon přibližně 45 ° k podkladu). Při práci je nutno bezpodmínečně dodržet předepsaný čas zpracování stavebního lepidla - po jeho překročení se musí z podkladu odstranit a nanést čerstvé. Dlažba je pochůzná zhruba po 24 až 48 hodinách, podle typu použité lepící směsi. Běžná (i flexibilní) malta se nanáší ve vrstvě hrubé přibližně 4 mm, jsou však i speciální malty, určené na nerovné podklady, které mohou mít tloušťku 5 až 20 mm.

Přilnavost běžné malty se dá zlepšit přidáním lepicí emulze (přidává se do lepicí malty v poměru 1: 8), ale je to cenově poměrně nevýhodné. Navíc, z nejlevnějšího lepidla se nestane kvalitní malta ani po takovém vylepšení.

 

Dokonalé spáry

Dokonalý celek se skládá z dokonalých detailů, proto si je při kladení dlažby a obkládání třeba dát záležet na rovnoměrnosti spár a na jejich finální úpravě. Kvalitní a správně aplikovaná spárovací hmota nepraská a nebude se samovolně uvolňovat. Pro výplň spár v interiérech se doporučuje použít standardní spárovací maltu vhodného odstínu, na dlažbu a obklad lepený pružnou maltou je potřeba použít pružnou spárovací hmotu. Flexibilní spárovací hmoty se sice vyrábějí jen v omezené barevné škále, z běžné spárovací malty se však stane pružná velmi jednoduše - přidáním plastifikátorů (tekuté zušlechťovací spárovací emulze).

Spáry, v nichž může docházet k mikropohybům, se vyplňují pružným silikonovým tmelem (v barvě spárovací hmoty). Spárovací malty totiž nedokážou tento pohyb přenést a popraskali by. Mezi riziková místa patří kromě dilatačních spár zejména styky podlah a stěn - většina podlah je totiž plovoucích (betonový potěr je od stěn oddělen pružnou dilatací, takže "pluje" na vrstvě tepelné izolace), a tak mezi podlahou a stěnou dochází k mírnému pohybu. Pokud jsou stěny navzájem pevně spojeny (např. převázané zdivo) mohou se kouty vyspárovat stejně jako celá plocha stěny. Výjimkou jsou však např.. sádrokartonové konstrukce, které jsou ve své podstatě flexibilní a jejich stěny se mohou navzájem mírně posouvat. Jejich styk je proto potřeba vyplnit pružným tmelem. Spárovací hmota se nanáší gumovou stěrkou. Spáry musí být suché, odmaštěné a musí se z nich odstranit zbytky lepicí malty. Při spárování barevnou hmotou má být lepicí malta již zaschnutá, jinak by ve spárách mohly vzniknout skvrny. Spárovací maltu je třeba rekonstituovat vodou přesně podle návodu výrobce - při nadbytku vody je řidší, lépe se přimíchává, ale vyplavují se z ní pigmenty a přísady. Spáry vyplněné takovouto maltou jsou skvrnité a praskají. Při nedostatku vody je spárovací malta velmi hustá, špatně se přimíchává a vznikají v ní dutiny. Tvrdící proces proběhne velmi rychle a malta se ve spárách drobí, praská a vypadává.

Po dospárování (asi po 5 až 10 minutách) se obklad nebo dlažba očistí od zbytků spárovací malty vlhkou houbou. Dlažba je pochůzná přibližně po 24 hodinách, podlahové topení se může zapnout nejdříve po sedmi dnech. Vyspárované plochy se doporučuje zejména ve vytápěných prostorách v prvních dnech tři až čtyřikrát za den navlhčit mokrým hadrem. Zajistí se tak kvalitní vytvrzení malty.

 

Bude to držet?

Nejčastější a typickou chybou nejen při kladení obkladů a dlažeb je šetření na nesprávném místě. Často však ušetříte tak, že výsledek můžete zahodit.

Proto:

Používejte správný materiál:

Pokud jste investovali do dlažby, nešetřete na lepidle. Gresová dlažba přilepená nejlevnějším lepidlem nebude držet! Většina stavebních lepidel může mít tloušťku maximálně 4 mm, na tlustší vrstvy jsou určeny speciální malty. Pokud dáte silnější vrstvu obyčejného stavebního lepidla - nebude držet!

Dodržujte technologii:

Lepidlo se na podklad nanáší celoplošně a upraví se ozubenou stěrkou. Pokud je malta pouze uprostřed dlaždice, rohy zůstanou volné. Při zatěžování se začne dlaždice na maltové koláči nejprve velmi jemně viklat, až se časem úplně oddělí. A pokud na nepodepřený roh sice tvrdého, ale křehkého gresu položíte těžký nábytek na nožičkách, dlaždice může prasknout. V exteriéru se do těchto míst může navíc dostat voda, která v zimě dlažbu odtrhne od podkladu a - nebude to držet!

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Černobílá koupelna má v sobě punc luxusu

Černobíle barevná kombinace je nadčasová a nikdy neomrzí. Co takhle ladit do těchto dvou barev svou koupelnu?...
více…

Atlas Concorde - designová keramika

Že je Itálie centrem designové keramiky dokazuje i firma Atlas Concorde. Vyrábí dlaždice a obkladový materiál. Pyšní...
více…

Kamenný obklad zaujme svým vzhledem i vlastnostmi

Hledáte kvalitní obkladový materiál, který vás nadchne svým vzhledem a současně vynikne i vlastnostmi a dlouhou...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Nástroje na řezání dlaždic a obkladů

Dlaždice a obklady se nejčastěji používají na podlahy a stěny v koupelnách v obytných domech, proto se vyrábějí...
více…

Jak řezat dlaždice a obklady pravoúhlou bruskou

Pokud byste byli vyzbrojeni pouze ručními kleštěmi na dlaždice, byly by menší řezy na dlaždici nebo místa...
více…

Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Dřevěné ​​obklady do exteriéru - druhy, charakteristika a povrchová úprava

Správné používání dřevěných exteriérových obkladů předpokládá znalost podmínek namáhání a specifických...
více…

Jaké nářadí na obklady a dlažby?

Nářadí dělá mistra. Pokud jste se rozhodli pro svépomocné pokládání dlažby nebo obkladu, podívejte se, jestli jste...
více…

Jak na zámkovou dlažbu?

Zpevněné plochy, příjezdové cesty, chodníky, cestičky, terasy a další místa na zahradě, po kterých se často...
více…