Jak to vypadá s dlažbou v Evropě?

Rozvoj keramické výroby se v novodobých dějinách soustředil především v oblasti Středomoří, odkud se výroba i zboží šířili dále do Evropy. Španělsko a Itálie jsou podnes tradičními výrobci keramických stavebních materiálů a díky své pestré nabídce a neustálé snaze o zlepšování se také v současnosti nacházejí na světové špici.

Náročné požadavky zákazníků a vysoká konkurence na trhu s keramickou dlažbou, obklady a mozaikami však nutí všechny výrobce, aby své výrobky neustále obměňovali, inovovaly a pozorně sledovali jejich kvalitu. Dnes těžko rozeznáme kvalitní domácí dlažby od těch, které vyrábějí známé zahraniční firmy. Mezi jednotlivými výrobci však stále najdeme regionální rozdíly a typické znaky, kterými se odlišují. Zveme vás na krátkou exkurzi "Tour de céramique" po Evropě, při níž se dozvíte i orientační ceny některých výrobků.

 

Španělsko

Není náhoda, že naši exkurzi po vybraných zemích Evropy začneme ve Španělsku. Keramické dlažby a obklady z Orientu, kde mají svůj původ, se dostali do Evropy v 9. století při vpádu Maura právě do Španělska. Horká španělská klima předurčila, že keramická dlažba se běžně používala a dodnes používá nejen v hygienických, ale i obytných prostorách. V současnosti se keramické materiály dostávají do obytných prostor, jídelen a ložnic stále častěji i v našich zeměpisných šířkách, vhodná je kombinace keramické dlažby s podlahovým topením.

Důvodem je, že keramický materiál představuje čistotu přírodního materiálu, jeho výroba je šetrná k životnímu prostředí a vyznačuje se dlouhou trvanlivostí, vysokou užitnou a estetickou hodnotou. Španělsko i dnes těží z dlouhověké tradice ve výrobě keramické dlažby. Lze to pozorovat na široké nabídce kachliček od jednobarevných přes ornamentální až po obklady s plastickou strukturou. Pokud máte zvláštní představu o ornamentech ve vaší koupelně, určitě ji najdete někde mezi španělskými produkty. Antické, maurské, sedlácké a klasické vzory a dokonce i odvážné barevné kombinace přesvědčí každého, kdo hledá něco originálního.

 

Itálie

Itálie je synonymem pro nejnovější trendy v módě a designu a platí to i v oblasti stavební keramiky. Tradiční mozaika vstupuje nyní do nového rozměru, zejména v kombinaci s jednoduchým a tvarově čistým sanitárním zařízením koupelny. Zajímavě působí i jednobarevné mozaiky s kontrastní barevnou spárovací hmotou.

Mozaiky jsou vhodné nejen do koupelen, lázní, plaveckých bazénů, ale i do komerčních a rezidenčních prostor a exteriéru. Výhodou malého formátu je možnost kladení na zaoblených prvcích a půlkruhových objektech (sloupů, oblých stěn, schodů, parapetů, kleneb a pod.). Tradice italské skleněné mozaiky se nezakládá pouze na kvalitě materiálu a kvalitním průmyslovém zpracování skleněné mozaiky, ale i na ručním opracování a použití polodrahokamů i drahých kovů. Speciální sklo, které se na výrobu skleněné mozaiky používá, má nulovou nasákavost, výborně se čistí, je protiskluzové, absolutně mrazuvzdorné a odolné proti chemikáliím. Kromě mozaiky s pravidelným pravoúhlým rastrem na našem trhu najdete i kovové mozaiky z dílků různých tvarů.

Pestrost barevné škály vás možná překvapí, vedle klasických barev se nabízejí barvy s kovovým odleskem a metalické mozaiky. Někteří italští designéři a následně i výrobci našli zálibu v barevném dekoru a vytváření obrazců pomocí obkladu. Hledáte něco originálního? Pomocí, obkladaček s motivy z botaniky, s geometrickými vzory, s obrázky, které připomínají ilustrace z dětských knížek, barevnou nebo černobílou grafiku a dokonce umění ve stylu pop-artu, můžete vytvořit barevnou a veselou koupelnu. Italský design dokáže pojmout opravdu všechny vrtochy vašeho vkusu, dokonce i kýč je zde povýšen na design. Jen ho umět správně použít.

 

Česká republika a Slovensko

Modernizace výroby, která se v českých závodech na výrobu keramických obkladů a dlažeb uskutečnila v posledním desetiletí, umožnila plnou automatizaci výroby, a tím i vyšší kapacitu výroby. Výrazně se rozšířil i sortiment a paleta nabízených barev, ucelené série s ozdobnými prvky se staly samozřejmostí. Slovenští výrobci se neomezují jen na výrobu pórovinových dlaždic, vždyť první rolková pec na výrobu gresu (gres porcellanato) se v bývalém Československu instalovala v 80. letech právě na Slovensku.

Výhodami českých výrobků jsou ve srovnání se zahraničními především přijatelná cena a vysoká dostupnost. V Čechách se dlaždice objevily již ve 12. století, takže i zde je jejich tradice poměrně stará a bohatá. Technologií lisování se dlaždice začaly v Čechách vyrábět v 70. - 80. letech 19. století. Přesvědčivou kvalitu českých keramiček dokazuje vynikající stav původních obkladů a keramické výzdoby kavárny Imperial v Praze z roku 1914. Pro dnešní generaci tvůrců znamená toto úspěšné období obrovskou inspiraci. Motivy z katalogů ze začátku minulého století jsou příkladem i pro současné designéry, repliky historických vzorů si oblíbili i zákazníci. Čeští výrobci přinášejí i keramické obklady a dlažby do moderní koupelny. Vedle široké škály dlaždic různých rozměrů s matnou či lesklou glazurou v unibarvách nabízejí i decentní nebo veselé série s možností výběru ozdobných prvků, jako jsou inzerty, listely, endless listely nebo bomba. Do svého programu zařadili i malé mozaikové formáty, čímž sledují jeden ze světových trendů, kterými jsou zmenšování a zvětšování formátu obkladu. Vedle pastelových barev najdete i zářivé odstíny glazur.

 

Německo

Německý vkus není výstřední a většinou dává přednost strohé jednoduchosti, klasice a eleganci. Snahy po uplatnění zářivých barev a veselých vzorů se zde nesetkaly s velkým komerčním úspěchem. Kdo pozorně sleduje tento segment trhu, určitě postřehnul, že extravagantní barvy a prvky se v německé katalogové nabídce neohřáli více sezón za sebou. Neznamená to však, že pokud máte v oblibě barvy, musíte německé katalogy odložit bokem. Škála barevných odstínů je bohatá a navzdory vyhraněnému vkusu se nebudete moci bez váhání rozhodnout. Nabídka významných německých výrobců je propracovaná do nejmenších detailů.

Naleznete v ní kompletní série a návody ke kombinování různých barev a ozdobných kusů, sokly, přechodové kouty a rohové tvarovky, které vám umožní vytvářet hladké a snadno udržovatelné přechody mezi jednotlivými plochami. Vedle klasiky se staly velmi oblíbené i rustikální ozdobné motivy. Obecně se dá říci, že obklady a dlažby od německých výrobců se vyznačují dobrou kvalitou a splňují požadavky na snadnou údržbu. V německých katalozích se snad nejčastěji setkáte s pojmy, jako jsou například Hydrotec a Ceramic plus. Hydrotec je speciální, patentem chráněna povrchová úprava, která se vytvoří zatavením tenké průhledné vrstvy speciálních anorganických komponentů na povrch keramického obkladu. Tato vrstva zlepšuje díky svým hydrofilním a antibakteriálním vlastnostem hygienické vlastnosti obkladu. Trvanlivost vrstvy je stejně dlouhá jako životnost obkladu. Obklad s úpravou Hydrotec má samočistící schopnost a při jeho použití se výrazně snižuje spotřeba čisticích a dezinfekčních prostředků. Uplatnění najde ve všech prostorách se zvýšenými nároky na hygienu. Ceramic plus je označení pro vodoodpudivou úpravu obkladu, která podstatně usnadňuje jeho čištění. I s úpravou Ceramic plus ušetříte pár korunek, které byste utratili za více detergentů, nemluvě o kopě úspory času stráveného úklidem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Černobílá koupelna má v sobě punc luxusu

Černobíle barevná kombinace je nadčasová a nikdy neomrzí. Co takhle ladit do těchto dvou barev svou koupelnu?...
více…

Atlas Concorde - designová keramika

Že je Itálie centrem designové keramiky dokazuje i firma Atlas Concorde. Vyrábí dlaždice a obkladový materiál. Pyšní...
více…

Kamenný obklad zaujme svým vzhledem i vlastnostmi

Hledáte kvalitní obkladový materiál, který vás nadchne svým vzhledem a současně vynikne i vlastnostmi a dlouhou...
více…

Renovace koupelny - nejprve hydroizolace a až potom lepení obkladů

Koupili jste starší byt a koupelna je třeba znovu, moderně a lépe obložit? Nebo se vám již okoukala dlažba ve vašem...
více…

Nástroje na řezání dlaždic a obkladů

Dlaždice a obklady se nejčastěji používají na podlahy a stěny v koupelnách v obytných domech, proto se vyrábějí...
více…

Jak řezat dlaždice a obklady pravoúhlou bruskou

Pokud byste byli vyzbrojeni pouze ručními kleštěmi na dlaždice, byly by menší řezy na dlaždici nebo místa...
více…

Nové trendy v obkládání koupelny

Obecné trendy v oblasti interiérového designu úzce souvisí i s trendem obkladů stěn v koupelně. Výrazným rysem...
více…

Dřevěné ​​obklady do exteriéru - druhy, charakteristika a povrchová úprava

Správné používání dřevěných exteriérových obkladů předpokládá znalost podmínek namáhání a specifických...
více…

Jaké nářadí na obklady a dlažby?

Nářadí dělá mistra. Pokud jste se rozhodli pro svépomocné pokládání dlažby nebo obkladu, podívejte se, jestli jste...
více…

Jak na zámkovou dlažbu?

Zpevněné plochy, příjezdové cesty, chodníky, cestičky, terasy a další místa na zahradě, po kterých se často...
více…