Jak na linoleum?

Linoleum je podlahová krytina vyrobená pouze z přírodních surovin. Jeho nevýhodou je náročnější údržba a vyšší cena. Naopak k jeho velkým výhodám patří příjemný pocit na dotyk, výborné tepelně izolační vlastnosti, nápaditý design a barevnost, má dobrou odolnost, dlouhou trvanlivost, je antistatické a antibakteriální.

Přírodní linoleum odolává ohni, nevznítí se, nevadí mu ani kolečka od židlí, slabé kyseliny, oleje a tuky. Spoluvytváří člověku příjemné prostředí, neškodí alergikům a je hygienické, protože zastavuje růst mikroorganismů.

 

Historie

Historie Linolea je mnohem starší, než je historie umělých materiálů jako je PVC. Linoleum si nechal patentovat v roce 1864 Angličan Frederick Walton. Říká se, že na myšlenku ho přivedlo tvrdnutí lněného oleje při malování olejových obrazů na plátně. Walton použil tentýž princip pro “své” linoleum: ke lněnému oleji a pigmentům, které tvoří základ olejových barev, přidal korkovou drť a pryskyřici. Navíc tam přimíchal dřevěnou moučku a mletý vápenec a tuto vrstvu spojil s hrubým jutovým tkanivem, které tvořilo podklad. Samotný název pak odvodil z latinských výrazů pro len (linum) a olej (oleum). Vznikla tak podlahová krytina vynikajících užitných vlastností: byla “teplá”, odolávala vodě a vysoké teplotě (odhozená zápalka, cigareta), měla nevtíravý a neprošlapatelný vzorek a přitom všem životnost 30-40 let.

Zpočátku bylo Linoleum vyráběno v pásech. Původní materiál nebyl však zdaleka tak odolný jako dnes, technologie jeho výroby byla více než 100 let neustále vylepšována. Vylepšení se týkala především chemických činidel používaných při jeho výrobě. Linoleum tak získalo žádoucí kvality především v odolnosti proti opotřebení a chemikáliím. Největší rozmach v jeho užívání nastal v 50. letech 20. století.

Linoleum umožňuje vytvářet na podlahách výrazné vzory, stejně jako poskytnout pocit přírodního materiálu. V současnosti zažívá tato krytina znovu vzestup. Nalézá uplatnění především v moderně pojatých interiérech jako vhodný prostředek pro práci designérů. Zároveň může sloužit i jako snadno udržovatelný materiál v reprezentačních prostorech a v mnoha dalších aplikacích.

 

Výroba

Výroba Linolea není na první pohled nijak složitá. Vyrábí se z lněného oleje, dřevité a korkové moučky, jako pojivo se používá přírodní pryskyřice, která se získává z jehličnatých stromů. Přísadou je velmi jemně mletý vápenec, přírodní pigmenty a jako podložka juta. Kombinací a různým poměrem jednotlivých složek jsou pak určeny vlastnosti daného linolea. Korková moučka je například pružnější, ale má větší obrusnost, dřevitá je pevnější a lépe se barví než korek.

Podle požadavků na místnost, do které chceme linoleum položit, preferujeme jeho odlišné vlastnosti. Z pohledu uživatele je nejdůležitější barevnost a odolnost. Linoleum je samo o sobě velice odolný materiál, ale přesto postupem času dochází k jeho opotřebení. Díky probarvení materiálu v celé jeho tloušťce je jeho barevnost zachována po celou dobu užívání. Navíc je možno Linoleum brousit podobně jako parkety. Po takovém zásahu získá své původní vzhledové vlastnosti.

 

Design

Linoleum se výborně hodí k dotváření interiérů. K výběru se nabízí desítky vzorů i barev. V obchodech se můžeme setkat s různými názvy, materiál je samozřejmě stejný, liší se jen nabízený design a barevnost. Například marmoleum má mramorovaný vzor (prodává se i typ Accoustic s nejvyšším stupněm tlumení zvuku, vyroben je ze dvou vrstev), artoleum má ohraničené barevné prvky ve vzoru, výrobci vymýšlejí stále nové motivy a dezény, takže můžeme mít i imitaci historické patinované dlažby apod.

Tento materiál je výzvou pro každého architekta, protože s ním lze tvůrčím způsobem pracovat a na přání navrhovat originální vzory v různých barvách. Technologie řezání vodním paprskem dává možnost realizovat i velmi složité návrhy. Design podlahy tak může vhodně doplňovat interiér. Pokud jste spíše nakloněni méně extravagantním řešením, pak můžete použít neutrální přírodní barevnost a vzor a získat tak nadčasovou kvalitní podlahu.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…