Jak na podlahy z mramoru a jejich údržbu?

Pokud chceme dlažbu opravdu z odolného materiálu, pak je pro nás kámen tou pravou volbou. Velkou výhodou je rozměrová přesnost bez vzniku spár. Nejčastěji se používá mramor nebo žula. Nevýhodou mramoru je jeho nedostatečná pevnost. Naproti tomu žula je velmi odolná a také nejčastěji používaná. Lze také využít pískovec, je nádherně barevný a skvěle se s ním pracuje. Podlahy z přírodního kamene jsou velice trvanlivé a např. travertinové a mramorové desky se po položení brousí do zrcadlového lesku a tím získají ještě vyšší trvanlivost. 

Mramor

Historie přírodního, rostlého mramoru sahá až do dob starých Egypťanů, ale je velmi drahý a stejně jako klasické keramické dlažby, je studený. Mramor (krystalický vápenec) je hornina, která obsahuje více, než 95% kalcitu. Přimíšeny mohou být jílové hmoty, různé nerosty (grafit, limonit, hematit aj.) i organické látky, které původně bílý mramor zabarvují. V širším slova smyslu se slovem mramor označuje každý vápenec, který se dá leštit. Pokud se rozhodneme pro luxusní kamennou dlažbu v interiéru, je právě mramor dobrou volbou. Má velmi krásné, jasné a elegantní barvy. Stejně jako ostatní přírodní kameny se i mramor liší barvou, nepravidelným vzorem, žilkováním apod. Jeho nevýhodou oproti žule je to, že není tak trvanlivý a odolný, pokud s ním není vhodně zacházeno. Díky rozmanitému zabarvení je možné dlažby originálně kombinovat s barvou nábytku a stěn.

Pokud zvolíme tmavou mramorovou podlahu, nábytek či kuchyňská sestava by měly být spíše světlé. V současnosti se těší oblibě bílá barva, která dobře ladí s kovovými prvky, ty se hodí i k vysoce leštěnému kamenu. Každý kousek mramorové dlaždice má trochu odlišné zabarvení a kresbu, proto je důležité, jak rozmístíme jednotlivé prvky v ploše, aby působila vyváženě. Nejběžnější formát dlaždic je 30,5 x 30,5 cm při tloušťce 1 cm, dále pak 60 x 30,5, 15 x 30,5 při tloušťce 1cm, 2cm a 3 cm. 

Na přání zákazníka lze vyrobit jakýkoliv formát. Mohou mít rozmanitou povrchovou úpravu. K nejžádanějším patří vysoký lesk. Leštěný kámen má hladký povrch, který odráží světlo a zdůrazňuje barvu i vzor materiálu. Povrch kamene může být také broušený, pískovaný, opalovaný nebo tryskaný, může mít různou tvrdost. Podle druhu kamene se odvíjí i jeho cena, která je dána velikostí zvoleného formátu, tloušťkou kamenné dlažby, kvalitou a místem těžby a dokonce i zabarvením, přičemž tmavší odstíny jsou obvykle dražší.

 

Údržba mramoru

Mramory jsou vápenité kameny, které vyžadují speciální údržbu. Dlažba z leštěného kamene se čistí suchou cestou vysáváním nebo zametáním. Na zvýšení lesku se používají speciální lešticí pasty s obsahem parafínových a syntetických vosků a derivátů rostlinných, palmových vosků. Pro časté a snadné mytí je určen přípravek s obsahem polyetylenových vosků, kdy současně s mytím dochází i k posilování a renovaci lesku, který pak dlouho vydrží. Silné alkalické tekutiny mohou porušit texturu mramoru, a vytvářejí skvrny, musíme být proto opatrní, aby kyseliny (obsažené např. ve vínu, pivu, ovocných šťávách, octu a v mléce) leštěný povrch nenaleptaly.

Na odstranění skvrn použijeme kaolín, který smícháme s obyčejným bělidlem na textil nebo 6% roztokem hydrogen peroxidu a vytvoříme pastu. Povrch dlaždice navlhčíme stejnou tekutinou, kterou obsahuje pasta. Dřevěnou nebo plastovou stěrkou naneseme pastu na kámen ve vrstvě cca 1 palec. Musíme pokrýt celou plochu a také místo okolo skvrny. Čištěné místo zakryjeme igelitem, abychom zabránili vysušení, a necháme působit 48 hodin. Pak místo navlhčíme vodou, abychom zabránili tvoření prachu, opatrně odstraníme pastu. Nakonec opláchneme studenou vodou, kterou setřeme a místo necháme uschnout. V případě potřeby můžeme celý postup opakovat. Místo bělidla můžeme použít gasolin bez olova, ale nesmíme jej používat v uzavřených prostorách a měly by s ním manipulovat pouze zkušené osoby.

Na tmavé kameny bychom neměli používat roztok obsahující jiné pojivo, než vodu. Pokud bílé žilky v tmavém kameni časem zežloutnou, aplikujeme roztok z kaolinu a vody. Ve speciálních obchodech můžeme koupit speciální čistidla na mramor. Tyto prášky se pouze smíchají s vodou, nejsou kyselé a v mnoha případech jsou velmi účinné.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…