Jak na podlahy z umělého kamene? Teraco

Krytiny z umělého kamene mají podobné vlastnosti jako přírodní kámen, ale nepůsobí tak dekorativně a proto jsou daleko levnější. Díky široké nabídce vzorů je můžeme použít prakticky kdekoliv.

Teraco

Jde o litou zbroušenou podlahovinu bez spár z kamenné drtě v cementové maltě. Je velmi odolná, proto je vhodná pro všechny více namáhané podlahy, jako jsou např. chodby, kuchyně balkony a terasy. Tento materiál znali už naši předkové. Dodnes se s teracem setkáte téměř na každé chodbě činžovního domu postaveného v první třetině dvacátého století. Teraco nemusí mít jen hrubou podobu drceného kamene. Je možné do plochy vkládat sklo či kov a vytvářet tak na podlaze moderní ornamenty nebo naopak repliky starých motivů. Zvolit můžeme i povrchovou úpravu, v nabídce je hedvábný či vysoký lesk. Komfort podlahy zvýšíme zabudováním podlahového vytápění.

Výhodou teraca je jeho vysoká životnost a rozmanitost v provedení. Při použití litého teraca odpadají spáry a lze tak docílit celistvosti podlah i stěn. Tím se samozřejmě i výrazně zjednoduší údržba. V dnešní době nám nové syntetické materiály umožnily i lití teraca na neobvyklé podklady, jako jsou sádrokarton, železo, sádrové podklady apod., což je nesporná výhoda v moderním stavebnictví. Je ale nutné mít stále na zřeteli, že teraco je pouze napodobeninou přírodního kamene za zlomek ceny, proto není možné očekávat stejné visuelní vlastnosti jako u kamene pravého.

Teraco po vybroušení nevykazuje podobný lesk jako pravý kámen je spíše matné. Dále teraco může vykazovat vlasové trhliny v ploše, které ovšem musí být řádně zatmeleny. Drobné dírky o velikosti špendlíkové hlavičky nejsou na závadu vzhledu a kvalitě teracových ploch a jsou akceptovány. V průběhu používání se tyto drobné výrobní vady ztratí a nebudou narušovat vzhled teraca. Barevnost teracové podlahy je podmíněna kombinací barevných drtí, použitého barviva v cementové maltě, případně použitého kameniva v maltě a v neposlední řadě použitým cementem, který např. v bílé barvě může ovlivnit celkový vzhled podlahy. Kombinovat lze i různou velikost použitých drtí a barevnost. Kombinací barev, velikostí zrna a půdorysným vytvářením tvarů či obrazců lze zhotovit teracové podlahy s vysokou výtvarnou i architektonickou úrovní.

 

Výroba

Teraco je směs cementové malty, barviva a drti, nejlépe vápencové (mramor). Velikost zrna mramorových drtí je většinou podřízena velikosti prostoru, případně plochy. Větší plochy mohou být zhotoveny s hrubší zrnitostí, pro menší plochy je vhodné použít menší zrnitost. Podkladem pro teracové povrchy musí být vždy betonová vrstva zhotovená z betonu třídy B 30. Nejkvalitnější podlahy tohoto typu jsou zhotovovány systémem čerstvé na čerstvé. To znamená, že nosná podlahová vrstva se zpracovává ještě za čerstva, tj. nejdéle do dvou hodin. Vrstva je nanášena v tloušťce trojnásobku velikosti největšího zrna teracové směsi. V případech, kdy je beton podkladu pro teraco starší, ne však více než 24 hodin, lze použít přímo na hrubě upravený, avšak urovnaný podklad adhezní můstek. Betonový podklad starší než 24 hodin musí být ještě upraven před nanesením adhezního můstku tzv. pemrlováním a musí být alespoň 12 hodin vlhčen. Pemrlování je povrchová úprava, která narušuje povrch a obnažuje vnitřní texturu betonu výrobku. K prořezání spár musí dojít nejdéle do 12 hodin po zhotovení a řez ve vrstvě teraca musí být stejný nebo širší, než je šířka spáry ve spodním podkladním betonu. Nesplnění této podmínky může způsobit vytvoření můstku a při zvýšení teploty rozdrcení teracové části spáry.

Po pěti dnech po položení podlahy je možné začít s broušením, které se provádí nejlépe diamantovými plošnými bruskami za stálého omývání vodou. Druhé broušení povrchu se uskutečňuje těsně před dokončením objektu, když je již povrch bez kazů a pohledově uspokojivý. Jemné póry a drobné kaverny se po broušení v další fázi zatřou cementovou kaší plněnou případně i barvivem. Po omytí a vyschnutí se podlaha napustí ředěnou lněnou fermeží pro oživení barvy. Udržuje se pak transparentními vosky.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…