Jak na podlahy ze žuly a taveného čediče?

Žula i čedič jsou magmatické horniny (vyvřeliny). Vyvřelé horniny dělíme na hlubinné vyvřeliny tzv. plutonity (např. žula) a výlevné vyvřeliny tzv. vulkanity (např. čedič). Co do množství tvoří tyto horniny největší podíl všech hornin Země. Byly vytvořeny tuhnutím magmatu, které vystoupalo z nitra Země do zemské kůry, avšak nedosáhlo zemského povrchu. Minerály, obsažené v magmatu, přitom krystalizovaly, což je patrné na struktuře a zrnitosti jednotlivých hornin. Výlevné vyvřeliny mohou oproti hlubinným vykazovat vysokou pórovitost.

Žulové podlahy

Žula je tvrdý velmi hustý kámen, který vzniká z roztaveného magmatu při velmi vysokých teplotách. Její barevná škála v teplých tónech lahodí lidskému oku a je vhodným materiálem, s nímž každá dlažba vypadá velmi příjemně. Na rozdíl od mramoru je odolná proti většině kyselin a jiným chemikáliím, běžný uživatel ji v podstatě nemůže poškodit. Proto je obzvlášť vhodná do místností, kde se manipuluje s jídlem, jako jsou kuchyně, jídelny apod. Další výhodou je to, že neklouže, proto je hodně využívaná např. ve sprše, koupelně sauně apod. V prostoru vyznívá velmi kompaktně, protože má v rámci jednoho typu kamene stejnoměrné zabarvení a kresbu. Složkami žuly jsou křemen, slída a živec. Barvu určuje živec buď bílý, světle šedý nebo červený, řidčeji zelenavý.

Žulové dlaždice mají nádhernou kresbu kamene s originálním zabarvením od bílých či světlých smetanových odstínů přes narůžovělou, oranžovou, červenou, zelenou až po barvu antracitu (známé jsou žuly Carmen Red, Rosa Porino, Kashmir White). Z továrny vychází žula ohlazená. Je lesklá, hladká a má nádech elegance. Žula patří k jednomu z nejpevnějších kamenných materiálů, který příroda poskytuje.

 

Podlahy z taveného čediče

Vzhledem k jeho vysoké životnosti jej můžeme použít prakticky všude. Najdeme ho v průmyslových provozech, jako jsou tovární haly, sklady a expediční prostory, pivovary, apod. stejně jako v obytných domech, restauracích, hotelech. Je vhodný i jako venkovní zahradní dlažba s protiskluzovou úpravou. Jeho jedinečný vzhled - černá barva s narezlými konturami - ho předurčuje k využití i do památkových objektů, výstavních síní, zimních zahrad, atrií apod. Je stále více žádán do bytových interiérů např. pro vstupní haly, kuchyně, chodby, dílny, ale i obývací místnosti s krbem.

Čedič (ve světě známý spíše jako bazalt) je tmavá vyvřelina sopečného původu a představuje mimořádně odolný a tvrdý materiál jemnozrnné struktury. Materiál se vyznačuje malou obrusností svého mnohobokého povrchu. Pro svou tvrdost se pro čedič vžilo místní pojmenování železňák.

 

K jeho hlavním fyzikálním vlastnostem patří:

  • Nulová nasákavost
  • mrazuvzdornost
  • otěruvzdornost
  • ekologická a hygienická nezávadnost
  • chemická odolnost
  • vysoká pevnost v tlaku
  • tvrdost podle Mohse min. 8. stupeň
  • vysoká životnost v nejnáročnějších podmínkách

 

Díky těmto vlastnostem se čedič výborně a snadno udržuje. Protože je tepelně vodivý a má i akumulační schopnost, je vhodné pod něj instalovat elektrické nebo teplovodní podlahové vytápění. V nabídce najdeme rozmanité tvary a povrchy, do interiérů jsou vhodné hladké dlaždice, do míst namáhaných otěrem jsou vhodné šestiboké tvary.

Do venkovních podmínek jsou vhodné dlaždice s protiskluzovým povrchem doplněné o jemné vzory, které jsou současně signálem pro nevidomé a slabozraké. Tloušťka čedičové dlažby je podle typu 22, 25, 40 nebo 50 cm. Pokládají se podobným způsobem jako keramická dlažba do cementové malty nebo tmelu.

Protože se tavený čedič tepelně roztahuje, doporučuje se dělat spáry asi dvojnásobně širší než u běžných dlaždic. Nejnižší teplota vzduchu i podkladu při pokládce je 5 stupňů Celsia a tato teplota by neměla klesnout ještě dalších 14 dní po pokládce. Chůze je dovolena až po 5 dnech od zhotovení spár. Nakonec můžeme čedičovou podlahu navoskovat běžnými prostředky na údržbu podlah.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…