Jaká je historie podlah?

První čeho se při vstupu do místnosti dotkneme, je právě podlaha. Je to jediný pevný prvek o který se stále opíráme, proto na něj klademe požadavky, jako jsou například: pevnost, odolnost, zvuková a tepelná izolace, hygienická nezávadnost. Také klademe důraz na její estetickou stránku a na její životnost. Vzhled podlahy přispívá k celkové harmonii interiéru v domě.

Historie podlah

K nejstarším materiálům používaných na podlahy je hlína. Z hlíny plácali lidé své stavby odedávna – nejen sumerské zikkuraty, ale třeba i francouzské zámky na Loiře, o našich lidových stavbách ani nemluvě. Ekologická a energetická hlediska v poslední době inspirují nejrůznější návraty ke kořenům.

U našich lidových staveb máme dochovány podlahy z konce 18. století, z první poloviny 19. století a z doby poměrně nedávné. Jsou z dusané hlíny nebo se také velmi často používala hliněná mazanina. Vyrovnaný povrch byl pokryt vrstvou mazlavé hlíny, která byla v místě stavby snadno dostupná. Promíchávala se s plevami a řezankou a ještě ve vlhkém stavu se uhladila. Keltové na udusanou hlínu dávali ještě písek a jíl. K přednostem nepálené hlíny patří zejména energetické úspory a úspory za dopravu materiálu, odpadá vypalování v pecích a obvykle se staví ze surovin, které se nacházejí v blízkém okolí stavby. Díky schopnosti hlíny absorbovat a odpařovat vodu se interiéry vyznačují velmi příznivými mikroklimatickými podmínkami, které ocení zejména lidé s chorobami dýchacího ústrojí. Nevýhodou hliněných podlah je to, že musí být dobře chráněny před vodou a nejsou příliš hygienické.

Dusaná hlína nebo mazanina se často používala také na půdách starších nebo skromnějších staveb. Tady silná vrstva hlíny na dřevěném záklopu tvořila nášlapnou vrstvu s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi a také chránila tehdy často dřevěné stropy proti požáru, což bylo důležité zejména při užití spalné krytiny. Později byla nejvíce namáhaná místa zpevňována dlažbou z plochých kamenů, protože taková podlaha byla studená, často ji pokrývala v obytných místnostech vrstva slámy, chvojí, později hadrové nebo kožešinové koberce. Udusané hliněné podlahy a hliněné mazaniny přetrvaly dodnes v mlatech, stodolách, sklepích a často na půdách.

U movitějších staveb se používala kamenná dlažba, od pozdního středověku díky rozvoji cihelen známe dlažby z cihel kladených do hliněné mazaniny nebo vápenné malty. V hospodářských částech starších domů jsou běžné podlahy z kladených cihel. Cihly později nahradily pálené dlaždice čtvercové nebo šestihranné. Dodnes je můžeme vidět na půdách starších městských obytných domů, škol, far apod.

V druhé polovině 19. století díky rozšíření cementu nastává období nepálených dlaždic vyráběných v cementárnách. Ty byly opatřeny hlazeným povrchem často barveným, pokládaly se téměř výhradně do vápenné malty.

Po vynálezu mlýnského kola a následném vzniku dřevařských pil se budují také podlahy dřevěné vytvořené z prken položených na sraz. Do inertního násypu se pokládaly polštáře, na ně příčně tesařsky provedená hrubá podlaha z nehoblovaných prken a pak hladká podlaha z prken hoblovaných.

Dnešní palubkové podlahy jsou zhotoveny na tomtéž principu, ale z prken spojovaných na pero a drážku. Později se setkáváme s podlahou vlysovou, parketovou, z velkoplošných lamel atd.

Dnes jsou časté podlahy z keramických dlažeb, potěry a mazaniny na cementové nebo sádrové či jiné bázi, podlahy s textilní nebo povlakovou krytinou apod.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…