Jaké je rozdělení a použití dřevěných podlah?

Dřevěné podlahy jsou v dnešní době znovu velmi oblíbené, protože v interiéru vytvářejí krásnou a klidnou atmosféru. Jejich předností jsou jejich vynikající tepelné a izolační vlastnosti. Jelikož se jedná o přírodní materiál, neobsahují prvky, které by mohly vyvolávat alergické reakce.

Rozlišujeme je na prkenné, palubové, parkety, dřevěnou dlažbu a podlahové rošty. Všechny druhy se vyznačují příjemnou teplotou povrchu. Dřevo velmi dobře izoluje a zpříjemňuje chůzi. Rovněž vykazuje poměrně dobrou otěru vzdornost. Životnost těchto podlah je několik desítek let a lze ji výrazně prodloužit impregnací a lakováním.

 

Prkenné podlahy

Představují nejjednodušší provedení dřevěné podlahy. Patří sem tesařské podlahy zhotovované z hoblovaných, nebo nehoblovaných desek nebo fošen. Prkna jsou na jedné podélné straně opatřena drážkou a na druhé straně perem o stejném rozměru. To umožňuje sesadit pevnou podlahu. Jsou předchůdcem dřevěných palubových podlah a obvykle jsou vyrobeny z dřeva jehličnatých stromů, jako jsou smrk, jedle, modřín a borovice.

Po položení podlahy musíme povrch zbrousit, abychom vyrovnali případné nerovnosti, Je vhodné podlahu následně ošetřit olejem a voskem, tak zabráníme pronikání nečistot a vlhkosti.

 

Palubové podlahy (palubky)

Hoblované palubky jsou alespoň z jedné strany zhoblovaná prkna s perem a drážkou a při pokládce je zasouváme do sebe. Vyrábějí se zpravidla z plného masivního jehličnatého dřeva smrku, borovice nebo modřínu, ale můžeme se setkat i s palubkami dubovými nebo lipovými. Mají zpravidla tloušťku 19 – 35 milimetrů. Silnější prkna hoblovaných palubek mají tu výhodu, že je i po letech můžeme přebrousit. Šířka běžně prodávaných palubek se pohybuje mezi 9,5 – 18 centimetrů, jejich délka mezi 1,5 – 6 metrů. Jejich povrchová plocha ještě není ošetřena.

Po položení je přebrousíme nebo můžeme použít úpravu tzv. kartáčování, provádí se pomocí ocelových kartáčů, kterými se povrch palubky zbaví měkké povrchové vrstvy dřeva. Touto technikou docílíme vyšší tvrdost povrchu, lepší odolnost proti opotřebení a typický rustikální vzhled. Další úpravou povrchu je tzv. „vytloukání“ a patinování, které dodá palubkové podlaze zajímavý vzhled opotřebované podlahy.

 

Parkety

Tvar jednotlivých dřevěných prvků dal kdysi parketám jejich název. Název parkety se používá pro dřevěné podlahy s nášlapnou vrstvou, uspořádanou do různých vzorů a spojovaných perem, drážkou, nebo pokládané na tupý sraz. Můžeme volit mezi tyčovými, mozaikovými, lamelovými a deskovými parketami a parketovými prkny.

 

Dřevěná dlažba

Dřevěné špalíky se vyrábějí příčnými a podélnými řezy z dřevěných kotoučů, nařezaných na potřebnou výšku. Mají zpravidla tvar čtyřbokých hranolů se čtvercovou, nebo obdélníkovou podstavou. Sestavíme je tak, že jejich čelní, řezná plocha slouží k chůzi. Pro výrobu se používá tvrdé dřevo, tj. dub nebo pařený buk. Tento druh podlah je maximálně odolný a jeho životnost je téměř neomezená. Abychom zamezili vysychání, bobtnání a hnilobě je potřeba dřevo impregnovat.

 

Dřevěné podlahové rošty

Dřevěné podlahové rošty se vyrábějí převážně z exotických dřevin, které v exteriéru nevyžadují dodatečnou údržbu. Používají se na podlahy venkovních teras, na plochy kolem bazénů apod. Výhodou je velmi dobrá odolnost vůči vodě a povětrnostním vlivům naopak jistou nevýhodou je vyšší cena.

 

Zdroj: Supellex - dřevěné podlahy, laminátové plovoucí podlahy, PVC podlahy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Oprava podlahy balkonu

Starší povrchy balkónů a teras mohou být narušeny působením mrazu a vlhkosti. Narušení se projeví odchlípení...
více…

Lepení a lepidla na podlahové krytiny

Plasty jsou téměř jako vzduch - všude kolem nás. Ve stavebnictví se využívají velmi často pro svoji nízkou...
více…

Podlahy - vhodný výběr a údržba

V drtivé většině domácností vykukují zpod koberce dřevěné parkety nebo jejich laminovaná imitace. V koupelnách...
více…

Podlahové topení - mýty a pravda

Nízkoteplotní topné systémy, a tedy i podlahové vytápění, logicky souvisejí s nízkoenergetickými domy. I vy...
více…

Dřevěné podlahy do každé místnosti

Volba nové dřevěné podlahy znamená volbu designu. Můžete vybírat barvu, tvar, kvalitu a funkci. Vybíráte podlahu,...
více…

Bambus jako materiál budoucnosti

Chcete mít doma netradiční, ale přitom velmi kvalitní podlahu? Navíc z ekologicky šetrného materiálu, a přitom...
více…

Není ložnice jako ložnice - podlaha

Výskyt alergických onemocnění má nebezpečně stoupající tendenci. Na počátku 20. století trpěla jimi jen...
více…

Jak vybrat vhodnou podlahu do bytu

Spolu se stěnami je podlaha většinou nejvýraznějším prvkem interiéru. Určuje dojem z prostor. Zároveň je i...
více…

Jak ohřát srdce domova

V kuchyni strávíme množství času. Určitě jsme v ní častěji než v koupelně, ložnici nebo v pracovně. A i z...
více…

Velký úklid od podlahy

Naskakuje vám při tomto tématu husí kůže? Zvolte bezbolestnou taktiku! Připravili jsme pro vás několik rad a tipů,...
více…