Jak malovat sádrokarton?

I když je povrch sádrokartonu hladký, rovný a jednotný, při jeho malování můžete bez dostatku zkušeností narazit na problémy. Barva nedostatečně kryje, povrch není jednotný a nepomáhají ani opakované nátěry. Jak se vyvarovat chybám?

Začněte obhlídkou detailů

Bez kvalitního zatěsnění a broušení spojů to prostě nejde. I když vám mistři za sebou nechali naoko dobře odvedenou práci, ještě předtím, než se rozhodnete vymalovat, zkontrolujte si důležité detaily. Tmelené spoje musí být v rovině s plochou sádrokartonu a zahlazeny tak, aby jejich povrchová struktura odpovídala papírovému povlaku. Pokud nebude povrch jednotný, na malbě se vykreslí každý nedostatek.

Rýhy po brusné mřížce vám prozradí, že mistři neměli mnoho trpělivosti, aby spoje přebrousili jak se patří. Problematická místa můžete opravit brusnou mřížkou s nejvyšší hustotou zrna. Jemný tlak a citlivý přístup nic nezkazí. Pokud jsou rýhy hluboké a materiálu je málo, spoj bude nutné natáhnout další vrstvou vrchního tmelu a po zaschnutí přebrousit.

Sedřený papír sádrokartonu v okolí tmelu prozradí, že mistři brousili více, než měli. Takové přešlapy se jen s obtížemi odstraňují, aniž by problém po malbě nebyl viditelný. Pokud vlákna papíru nejsou příliš nachlupené, zkuste na povrch citlivě natáhnout tenkou vrstvičku vrchního tmelu a po zaschnutí ho zahlaďte. Pokud je místo v blízkosti světelného zdroje, lepší je řešit problém radikálně - výměnou poškozené tabule.

Velkou pozornost věnujte uceleným pohledovým plochám, které jsou v okolí svítidel či oken. Boční světlo prozradí, kde tmel vytvořil bubny, které vrhají stíny. Odstraňte nedostatky před malováním, později to už nepůjde. Nic nezamrzí víc, než pohled na chyby z pohovky čerstvě zrekonstruovaného interiéru.

 

Pozor na akrylový tmel

Výrobci nabízejí pro výplň styčných rýh se zdivem přetíratelné akrylové tmely, s interiérovými barvami se však příliš nesnášejí. I když tmel kvalitně vyhladíte a počkáte, dokud vyzraje, jeho povrch zůstává mastný, barevný nátěr praská a opakovaně tmavne.

Pokud mistři zahladili tmel k plné spokojenosti, nic nenechávejte náhodě. Sáhněte po plechovce základní syntetické barvy a povrch tmelu po přečistění přetřete. Nátěr oddělí tmel od malby a matný povrch bude dobře přetíratelný bez toho, aby byl podklad viditelný. Praxe ukazuje, že se to vyplácí.
Povrch je třeba sjednotit a připravit

Papír a sádrový tmel se chovají odlišně. Mají různou strukturu povrchu, nasákavost a malba se na obou materiálech chovají odlišně. Proto je třeba sáhnout po penetračním nátěru, který připraví podklad tak, aby barva lépe kryla a její spotřeba byla co nejnižší.

Úkolem penetrace není přeměnit povrch podkladu na nenasákavé sklo. Právě naopak. Nevhodně volená penetrace, nebo opakované nátěry vytvoří kluzký povrch, na kterém barva nekryje ani po opakovaných nátěrech. Je to, jako byste malovali na sklo.

Nepokukujte po všezázračném Duvilax BD-20, ani po hloubkové penetraci na beton. Vhodnou volbou je JUB akrylátová emulze, HET P-Grunt nebo hloubková penetrace pro sádrokartony Duvilax BD-31. Dodržujte pokyny z technologického listu a nenanášejte vrstvy opakovaně. Nezapomínejte na to, že před prvním barevným nátěrem musí projít dostatek času na to, aby penetrační nátěr zaschl.

 

Při malování dodržujte pokyny výrobců

V případě, že se chystáte na sádrokarton aplikovat syté odstíny barev, připravte se i na základní nátěr. Na penetraci naneste zředěnou barvu smíšenou v poměru 1:30 s penetrací. Důležité však je, aby byly obě chemie identické. Akryl míchejte výhradně s akrylem, neexperimentuje s jeho přimícháváním do hliníkových, či vápenných barev.

Pokud se pouštíte do bílé, můžete rovnou postupovat tak, jak radí výrobce barvy. Jednu ředěnou vrstvu překryjte dvěma vrstvami impregnace. Barvu neřeďte více než káže výrobce, při vydělávání použijte čisté míchadlo. Při malování patří stejná pravidla jako u jiných povrchů. Tahy štětky, štětce nebo válce směřují k oknům, další vrstvy se nanášejí až po proschnutí původních.

Investice do nářadí jsou při výmalbě sádrokartonu minimální. Vše se točí kolem krátkého vlasu, který je na hladké povrchy ideální. Váleček ušetří mnoho času, před štětkou můžete upřednostnit plochý štětec. U malých místností a všude tam, kde je nedostatek světla nezapomínejte na to, že není bílá jako bílá. Výrobci udávají bělost barev v procentech, takže s dražší barvou můžete dosáhnout lepší výsledný efekt než s levnější.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak brousit sádrokartonové desky

Přestože se to může zdát jako jednoduchý a technicky nenáročný úkol, broušení sádrokartonových desek je jednou...
více…

Ekologické barvy - zdraví naše i našeho domova

Proč používat ekologické barvy? A proč jsou pro nás barvy a barevný svět tolik důležité? V minulosti byly barvy...
více…

Sádrokarton aneb jednoduše a rychle

Také se vám zdá, že byt, ve kterém mnoho let žijete, přestává splňovat vaše představy o moderním a pohodlném...
více…

Dělení prostoru na chalupě - montáž sádrokartonu

Dělící konstrukce v dřevěnici či chalupě by kromě své základní funkce - rozdělovat prostor - měly splňovat i...
více…

Montáž sádrokartonu - funkční rozdělení interiéru

Současný trend přikyvuje otevřeným a vzdušným prostorům. Otevřený styl bydlení sice vyjadřuje přátelskou a...
více…

Jak naložit se stěnami v kuchyni?

Někdy se stane, že kuchyň zaostává za zbytkem našeho bytu či domu. Raději se totiž věnujeme rekonstrukcím...
více…

I kuchyň může vypadat dobře díky kvalitnímu nátěru

Každá kuchyně si zaslouží, aby vypadala dobře. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je "natřít" ji kvalitním...
více…

Oranžová barva dává interiéru teplý a útulný nádech

Pokud máte rádi teplé barvy, oranžová bude pro vás tou "pravou ořechovou". Kromě toho působí velmi moderně a vy...
více…

Byt do modra laděný působí klidně a harmonicky

Modrá, pro blázny dobrá? Zapomeňte na tuto hanlivou "lidovou moudrost". Nebo víte co? Zapomínat nemusíte, jen ji...
více…

Jak správně tapetovat?

Tapetování je velmi rychlá a čistá práce, kterou lze v bytě vykonat kdykoli, nezávisle na ročním období. A není...
více…