Jaké nové dveře?

Pokud se rozhodujete pro nové dveře, měli byste při jejich výběru posuzovat několika hledisek.

Na prvním místě by měla být cena. Renovace starých dveří se téměř nevyplatí, protože cena za ni se v současnosti často vyrovná ceně nových dveří. A samozřejmě, připočtěte ještě cenu za úpravu zárubně, například její obložení. Naopak, pro renovaci by se spíše měli rozhodovat majitelé starčích dveří s atypickými rozměry a zárubněmi. Výroba těchto nových dveří by je totiž mohla vyjít na zakázku pořádně draho.
Důležitý pro výběr nových dveří by měl být prostor, to znamená, že bychom měli vybrat takové dveře, které by nás o něj zbytečně neobírali.

Klasické dveře představují jednokřídlé dveře otočné. Vyrábějí se v normovaných rozměrech šířky 60, 70, 80, 90, 125, 145 cm a klasické výšky 197 cm. V případě potřeby však není problematická ani výroba atypických dveří. Na trhu je široká nabídka jejich materiálových provedení, jakož i modelů, ať už jde o dveře plné nebo se zasklením.

Dveře jsou osazeny do pevné zárubně a pomocí pantů na pravé nebo levé straně. Podle toho definujeme i dveře - tedy levé a pravé. Tyto dveře po uzavření dobře tlumí zvuk a působí i jako bariéra proti úniku tepla. Jejich nevýhodou je však náročnost na prostor. Stěnu, ke které se otevírají dveře nemůžeme zastavět např. nábytkem, a pokud je chceme otevřít nadoraz, potřebujeme více než 1 m2 volné plochy. Navíc ve tvaru půlkruhu.

V případě, že vám je tohoto nevyužitého místa líto, měli byste zvážit verzi dveří posuvných nebo lamelových.

Posuvné dveře si získávají stále větší popularitu, jíž vděčí z části i momentálně vládnoucímu minimalistickému stylu. Jejich základními prvky je jedno nebo více dveřních křídel, vodicí systém a stabilizace. Vodicí systém bývá umístěn v nadpraží dveří a stabilizační prvek tvoří kolejnička, v níž se pohybuje kolečko nebo trn křídla a tak jisti jeho výchylku.

Při renovacích pravděpodobně spíše využijete možnost posunu dveří podél stěny, v novostavbách se jejich zasouvání dá řešit formou pouzdra v cihlové nebo sádrokartonové příčce. Dveřní křídlo o tloušťce např. 40 mm lze zabudovat i do stěny tlusté 100 mm.

 

Stavební pouzdra se dělí na několik typů a to:

1. jednoduché pouzdro pro jednokřídlé dveře, přičemž se šířka přechodu pohybuje od 600 - 1200 mm a to podle šířky dveří

2. systém dvou pouzder spojených prostřednictvím vodící lišty-jde o posuv dvou na sobě nezávislých nebo synchronizovaných jednokřídlých dveří, sunutí v protisměru simultánně. Čistý přechod jednotlivých dveří může měřit až 2450 mm.

3. dvojité pouzdro-pro dvě jednokřídlové dveřní křídla, které uzavírají dvě vedle sebe sousedící místnosti. Šířka vytvořeného přechodu se pohybuje do 600 +600 do 1200 +1200 mm, což závisí od šířky konkrétních křídel. Dvojité pouzdro, které je určeno pro posuv křídel dveří v jednom směru paralelně za sebou. Čistý průchod může mít šířku do 4900 mm. Systém posunu dokonce umožňuje synchronizované otevírání a zavírání obou křídel dveří. Jejich kompletní posuvný mechanismus je ukrytý v nosníku pod horním obložením dveří.

 

Posuvné dveře se využívají většinou k optickému předělení interiéru a proto bývají často prosklené. Systém zasouvání dveří do příčky však dovoluje stavebníkovi instalovat při předělení interiéru jakýkoliv typ dveří, od masivních až po standardní.

Lamelové dveře představují jakýsi kompromis mezi dvěma předchozími typy dveří.

Nevyžadují mnoho prostoru, ale skládají se na úkor šířky jejich čistého průchodu, což znamená že průchod přes dveře zužují. Podle toho, zda jde o dveře jednokřídlé nebo dvoukřídlé, je zužují dokonce ze dvou stran.
Lamelové dveře slouží více k optickému předělení místnosti. Nedokáží totiž tlumit hluk a na základě vlastní konstrukce ani netěsní.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Vchodové dveře - věrní strážci našich domovů

Vchodové dveře zajišťují soukromí a bezpečnost. Jsou prvním místem kam koukáme a díky jim si často vytváříme...
více…

Jak obrousit dřevěné dveře

V průběhu času je možné dřevěné dveře mnohokrát znovu natřít. Vrstvy barvy však zaplní ryté detaily, takže...
více…

Výběr oken a dveří na chalupu

Okna a dveře jsou výrazným estetickým prvkem vzhledu chaty a chalupy a ovlivňují vytvoření příjemného bydlení....
více…

Domov a bezpečnost - dveře, okna, sousedé

Během dovolených jsou byty a domy vystaveny zvýšenému riziku násilného vloupání a krádeže. Naštěstí, jsou...
více…

Oprava oken a dveří na chalupě

Dříve než na chalupě přistoupíme k opravě nebo výměně oken či dveří, je třeba zjistit skutečný stav a...
více…

Interiérové kliky - podejte si s nimi ruce!

Klika na dveřích je sice malý, ale nepostradatelný detail interiérových dveří. Každý den si s ní několikrát...
více…

Jaké existují interiérové dveře?

Interiérové ​​dveře tvoří v každé domácnosti část vnitřní architektury, a proto je třeba k nim i tak...
více…

Dveře - informace,tipy, rady, návody

Výplně otvorů - důležité části obalu stavby Moderní okno a kvalitní vstupní dveře jsou v současnosti, kdy...
více…

Jaké bezpečnostní dveře?

Vstupní dveře představují překážku, jejíž zdolání je pro šikovného zloděje otázkou pár minut. Obyčejné dveře...
více…

Mechanické zabezpečení a elektronická ochrana domu nebo bytu

Majitele domů a bytů vede k pořízení si účinného bezpečnostního zařízení obvykle až smutná skutečnost, že...
více…