Garážová vrata a brány

Garážová vrata, pokud je garáž součástí domu, jsou považovány za jakousi pečeť dokonalosti a estetického vzhledu celého domu. Protože zabírají podstatnou plochu jeho nejčastější čelní stěny, měli bychom jejich výběr dobře zvážit a to zejména z hlediska designu a samozřejmě také z hlediska ochrany vozidla.

Garážová vrata by tedy měla mimo požadavků estetických, splňovat i požadavky bezpečnosti. Měly by být odolné proti vloupání, vlivům počasí-zejména větru, měly by vykazovat dlouhou a bezporuchovou životnost a poskytovat potřebný komfort.

 

Garážová vrata musí být především pevná, aby jejich provoz byl bezpečný, protože u labilních vrat by hrozilo jejich zřícení, svěšení nebo deformace.

K nejběžnějším materiálům pro jejich výrobu patří hliník a ocel, protože pozinkované povrchy, ošetřené kvalitní práškovou barvou, jsou nejlepší ochranou proti korozi. Populární jsou i dřevěné brány ze smrku, borovice, ořechu nebo i některých exotických dřevin. Samozřejmě, tyto musí projít nejen kvalitní impregnací ale i povrchovou úpravou v podobě pigmentové lazury, aby bylo dřevo chráněno před vlhkem a samozřejmě i UV zářením.
Povrchy světlého dřeva se dají i barevně upravovat a tak velmi precizně doladit k ostatním dřevěným prvkům domu. Nezanedbatelný je i vnější dezén takových bran. Vyrábějí se plné, složené z kazet nebo lamel, sendvičových panelů, ale i prosklené.

Pokud nechceme vyhazovat každou zimu peníze do vzduchu, je třeba se rozhodnout pro bránu, která je tepelně izolovaná. Někteří výrobci dnes již nabízejí brány s koeficientem tepelného prostupu U = 1,3 - 1,8 W / m² K, přičemž toto číslo představuje množství tepla, které uniká 1 m2 daného materiálu při konkrétním rozdílu teplot. U nezateplených ocelových vrat představuje tento koeficient hodnotu U = 6 - 6,5 W / m² K.
Podle systému otevírání dělíme garážová vrata, nazývané také garážové dveře nebo vrata, do několika skupin.

 

Výklopná vrata

jsou vhodná jak pro jednotlivé i řadové - tedy hromadné - garáže. Speciální pružinový mechanismus, který zajišťuje plynulost chodu křídla, ho vyklopí po šířce celé plochy a zasune vodorovně pod strop garáže. Konstrukci brány tvoří široký rám, který určuje její stabilitu. Výhodou výklopného systému je jednoduchá a tichá manipulace.

 

Sekční brány

se otevírají a zavírají na principu vysouvání jednotlivých lamelových sekcí, které jsou umístěny ve vodicích kolejnicích. Při otevírání se lamely překlopí do vodorovné polohy a zasunou se pod strop. Tento typ garážových vrat je velmi oblíbený, protože systém nezabírá zbytečné místo a nezasahuje do prostoru garáže. Brány se skládají z kazet nebo lamel, mezery mezi nimi jsou vyplněny pěnou, která slouží zároveň i jako izolace. Na prosvětlení garáže se dají do dveří vmontovat panely se sklem.

 

Zasouvací vrata

jsou založena na systému horizontálního posunu. Jsou upevněny ve vodicích kolejnicích v horní i dolní části. Výhodou systému je šetření místem, možnost jednoduchého pootevření vrat za účelem přechodu osob, lehký a tichý chod. Zasouvací vrata se vyrábějí v provedení hliník i dřevo.

 

Rolovací vrata

jsou často využívány zejména pro dodatečnou montáž při rekonstrukcích garáží. Jsou vyráběny z hliníkových prvků, které se při otevírání srolují do hliníkového boxu, který je možné instalovat za stavební otvor, před nebo přímo do něj. Při montáži rolovacích vrat nejsou potřebné žádné speciální úpravy ani zásahy do stropu ani podlahy.

 

Křídlová vrata

představují nejjednodušší řešení. Křídla jsou ukotvena ve stěně garáže pomocí pantů. Jejich nevýhodou je, že otáčivé dveře potřebují k otevření mnoho místa.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat garážová vrata?

Plánujete v současné době stavbu garáže a řešíte, jak ji zavírat? Rozhodujete se mezi sekčními, nebo tak dlouho...
více…

Typy garážových vrat

Už jste postavili dům a zařídili si s vytříbeným vkusem interiér? Vše se ubírá správným směrem, jen ty...
více…